Czerwone oczy – czego mogą być objawem? Domowe sposoby na ich leczenie
Czerwone oczy to właściwie przekrwione gałki oczne. Przyczyny owego przekrwienia mogą być bardzo różne. Czerwone oczy mogą stanowić znak przemęczenia, małej ilości snu, zbyt intensywnej pracy przed komputerem. Mogą pojawiać się w wyniku alergii lub urazu mechanicznego. Wszystkie te objawy da się w większości przypadków złagodzić domowymi sposobami.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Czerwone oczy mogą stanowić objaw poważnego schorzenia narządu wzroku, dlatego jeśli domowe kuracje po kilku dniach okazują się nieskuteczne, warto udać się do okulisty. Kontrolna wizyta u specjalisty jest wskazana również, jeśli problem czerwonych oczu pojawia się ze zbyt dużą częstotliwością.
Czerwone oczy – przyczyny dolegliwości
Domowe sposoby na czerwone oczy w większości przypadków przynoszą pacjentom znaczącą ulgę, natomiast zdarzają się sytuacje, w których taka doraźna pomoc okazuje się niewystarczająca. Warto pamiętać, że przyczyny czerwonych oczu mogą być bardzo różne. Do głównych przyczyn tej dolegliwości należą:
- urazy mechaniczne i intensywne tarcie oczu prowadzące do pęknięcia naczynek w oku; czerwone oczy u dziecka bardzo często są właśnie wynikiem urazów lub nieświadomego tarcia oczu,
- nagły wzrost ciśnienia krwi,
- podrażnienie spojówek dymem, chlorem lub pyłem,
- alergia na niesteroidowe leki przeciwzapalne (przede wszystkim polopiryna i aspiryna),
- przemęczenie,
- zbyt mała ilość snu,
- wielogodzinne korzystanie z komputera,
- alergia na soczewki kontaktowe,
- alkohol – szczególnie przy dużym jego spożyciu,
- palenie marihuany.
Od czego robią się czerwone oczy?
Czerwone oczy u dziecka, jak i u osoby dorosłej mogą również świadczyć o chorobie narządu wzroku. Do najczęstszych przyczyn czerwonych oczu należą:
- zapalenie spojówek – oprócz zaczerwienienia pojawia się ból oka, uporczywe swędzenie, obrzęk oka, a także światłowstręt; to jedna z najczęstszych przyczyn czerwonych oczu;
- zapalenie błony naczyniowej – bardzo poważne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić nawet do ślepoty; najczęściej obejmuje przedni odcinek błony naczyniowej; schorzeniu towarzyszy wysoka bolesność oka, łzawienie oraz obniżona ostrość wzroku;
- jaskra – efekt nagłego zamknięcia kąta tęczówkowo-rogówkowego, prowadzący do zahamowania odpływu cieczy wodnistej; rozszerzeniu oraz nieruchomości źrenicy towarzyszy tęczowych pól wokół źródeł światła, a także obrzęk rogówki;
- jęczmień – torbielowata infekcja powieki wynikająca z zakażenia gronkowcem; wyrazistym objawem jest ropień w okolicy oka, na dolnej lub górnej powiece;
- zapalenie rogówki – wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy lub pierwotniaki; może być także objawem choroby układowej.
Zobacz także
Czerwone oczy – jak pozbyć się dolegliwości?
Domowe sposoby na czerwone oczy to przede wszystkim sen i odpoczynek. Sprawdzają się również okłady z herbaty (zielona herbata lub rumianek). Pomagają także plastry z ogórka. Warto sięgnąć również po krople na czerwone oczy bez recepty.
Jeśli czerwone oczy to efekt wylewu podspojówkowego, czyli tzw. pękniętego naczynka, należy zrezygnować z okładów z herbaty, kropli ze świetlikiem i rumiankiem. Nie powinno się także stosować kropli obkurczających naczynia. Długotrwałe ich stosowanie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Naczynia zamiast się obkurczać, jeszcze bardziej się rozszerzają.
Krople na czerwone oczy bez recepty to przede wszystkim tzw. sztuczne łzy, które łagodzą objawy podrażnienia dzięki odpowiedniemu nawilżeniu oka. Przywracają także równowagę w obrębie spojówki.
Jeśli wymienione sposoby na czerwone oczy nie pomagają, a przekrwieniu oka towarzyszy ból lub inne dolegliwości, koniecznie należy udać się do okulisty. Czerwonych oczu nie warto lekceważyć i w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Zarówno jaskra, zapalenie błony naczyniowej, jak i zapalenie rogówki często wymagają pilnego leczenia. Brak jego podjęcia może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, a nawet utratą wzroku.
Czerwone oczy u niemowlaka i starszego dziecka
Czerwone oczy u noworodka mogą być pozostałością po trudnym porodzie, w większości przypadków nie powinny budzić jednak niepokoju u rodziców. Czerwone oczy u niemowlaka to z reguły efekt urazu mechanicznego, alergii lub kontaktu z substancjami drażniącymi. Mimo iż czerwone oczko u niemowlaka natychmiast wręcz niepokoi rodziców, to w większości przypadków nie jest to objaw świadczący o żadnej poważnej dolegliwości.
W przypadku nieco starszych dzieci czerwone oczy to często znak wiosennego zapalenia spojówek lub atopowego zapalenia spojówek. Ostre alergiczne zapalenie spojówek z reguły mija samoistnie po kilku godzinach od kontaktu z substancją drażniącą. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest konsultacja z okulistą w celu podjęcia dalszego działania.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?