Przejdź do treści

Czerwone plamy na żołędzi są wskazaniem do wizyty u specjalisty

Na zdjęciu: mężczyzna w gabinecie lekarskim, tekst o czerwonych plamach na żołędzi /fot. Adobe Stock
Czerwone plamy na żołędzi są wskazaniem do wizyty u specjalisty /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czerwone plamy na żołędzi mogą oznaczać podrażnienie po intensywnym stosunku seksualnym albo stanowić wskazówkę dla mężczyzny, że używa do higieny intymnej nieodpowiednich kosmetyków. Czasami bywają wynikiem dermatoz, ale także bardziej poważnych chorób przenoszonych drogą płciową. Jak je od siebie odróżnić?

Czerwone plamy na żołędzi – jak leczyć takie zmiany?

Leczenie czerwonych plam na żołędzi zależy od przyczyny ich pojawienia się. Zmiany powstające w wyniku podrażnienia znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Jeżeli są efektem używania drażniącego płynu do higieny intymnej, wystarczy zmienić kosmetyk i od razu będzie można poczuć różnicę.

Wizyty u lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) wymaga każda sytuacja, która wzbudza twój niepokój. Jeżeli obserwujesz czerwone krostki na penisie od kilku dni i nie znikają one pomimo zmiany środka pielęgnującego oraz wstrzemięźliwości seksualnej, a do tego dochodzą inne objawy, takie jak swędzenie, szczypanie czy ból, niezwłocznie powinieneś skonsultować się ze specjalistą – on zdiagnozuje problem i zaproponuje specjalistyczne leczenie.

Czerwone plamki na prąciu a opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych (łac. herpes genitalis) to choroba wywoływana przez wirusa opryszczki (HSV-2 lub HSV-1 – rzadziej). Jest przenoszona drogą płciową, a więc profilaktyka obejmuje tutaj przede wszystkim stosowanie prezerwatyw podczas stosunku oraz wstrzemięźliwość seksualną w razie wystąpienia charakterystycznych symptomów.

Czerwone plamki na prąciu łączą się w skupiska. Szybko zaczynają się na nich pojawiać białe pęcherze wypełnione ropą – mogą pękać i krwawić. W przebiegu choroby pacjenci odczuwają dyskomfort, a nawet ból, zmiany swędzą. W efekcie dochodzi do ich rozdrapywania i powstawania blizn. Poza penisem, krosty można zaobserwować na:

  • mosznie,
  • pośladkach,
  • ustach i wewnętrznych błonach śluzowych,
  • udach,
  • obszarze łonowym.

Opryszczka narządów płciowych wymaga specjalistycznego leczenia – wirus HSV na zawsze pozostaje w organizmie, jednak w celu uśmierzenia objawów stosuje się leki przeciwwirusowe (np. zawierające walacyklowir lub acyklowir), które przywracają patogen w stan uśpienia.

Kobieta trzyma dłonie pod brzuchem z powodu opryszczki na narządach płciowych

Kiła a czerwone plamki na żołędzi

Kiła (in. syfilis; łac. lues, syphilis) to kolejna choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją bakteria, krętek blady (łac. treponema pallidum). Objawia się występowaniem czerwonej rany na żołędzi lub rzadziej na penisie, wokół której rozchodzi się okrągłe zaczerwienienie skóry. Nie boli i nie swędzi, ale jeżeli nie poddasz się leczeniu, kiła rozprzestrzeni się. Z czasem pojawią się także inne symptomy:

  • gorączka powyżej 38°C,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia działania ośrodkowego układu nerwowego i paraliż.

Kiła to zakażenie bakteryjne, a więc w leczeniu stosuje się antybiotyki takie jak penicylina, ceftriakson czy doksycyklina. Mogą być podawane doustnie lub dożylnie, jeżeli stan pacjenta jest bardzo zły. Pamiętaj, że w trakcie leczenia nie wolno także podejmować żadnej aktywności seksualnej. Skuteczną profilaktyką są prezerwatywy.

Na zdjęciu: Ręce w niebieskich rękawiczkach na czerwonym kształcie na męskim kroczu

Czerwone krostki na penisie to częsty objaw grzybicy

Czerwone krostki na penisie mogą sygnalizować rozwój zakażenia grzybiczego, prawdopodobnie będącego wynikiem działalności grzybów z rodzaju Candida. Charakterystyczna wysypka to początkowy objaw. Potem dochodzą inne uporczywe objawy, takie jak:

  • pieczenie, ból, swędzenie i ogólny dyskomfort,
  • zaczerwienienie i obrzęk prącia,
  • gromadzenie się białej wydzieliny o serowatej konsystencji w napletku i fałdach skóry,
  • biały nalot na żołędzi,
  • częstsze oddawanie moczu.

Grzybica penisa może zostać przeniesiona drogą kontaktów seksualnych, ale niekiedy stanowi także wynik nadmiernego zmęczenia, stresu czy diety bogatej w cukry proste, które stanowią doskonałą pożywkę dla drożdżaków. Może to być także efekt ogólnoustrojowej kandydozy. Leczenie opiera się na farmakoterapii lub stosowaniu płynów czy kremów o miejscowym działaniu, zawierających substancje przeciwgrzybicze takie jak flukonazol, klotrimazol, ketokonazol czy mikonazol.

na zdjęciu schemat przedstawiający czerwone plamy na żołędzi, które mogą być objawem grzybicy penisa; mają wtedy postać wysypki.

Czerwone plamy na żołędzi mogą być objawem grzybicy penisa; mają wtedy postać wysypki. Fot. Adobe Stock

Mężczyzna z grzybicą penisa zastanawia się nad leczeniem

Czerwone kropki na żołędzi mogą być wynikiem alergii?

Czerwone kropki na żołędzi lub na penisie pojawiają się u niektórych mężczyzn w wyniku alergii kontaktowej. Co to znaczy? Wysypka wyskakuje na prąciu w efekcie zetknięcia się z czynnikiem uczulającym, którym może być np. określony materiał, ale też barwnik, jaki zawiera albo środek do prania wnikający w tkaninę bielizny. Kontaktowemu zapaleniu skóry towarzyszą objawy takie jak:

  • sucha skóra, która się łuszczy,
  • silny świąd,
  • obrzęk i zaczerwienienie,
  • sączące się pęcherze wypełnione ropą.

Objawy alergii kontaktowej ustępują, gdy zniknie czynnik drażniący. Podstawą jest więc znalezienie go i wyeliminowanie z codziennego życia. Aby natomiast ulżyć sobie podczas wystąpienia symptomów, warto zastosować zimny kompres na penisa oraz sięgnąć po leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty – zapytaj o nie farmaceutę.

 

Bibliografia:

  1. American Academy of Dermatology Association, How can I treat genital psoriasis?
  2. Guglielmetti A., Conlledo R., Bedoya J., Ianiszewski F., Correa J., Inverse Psoriasis Invloving Genital Skin Folds: Successful Therapy with Dapsone, Dermatology and Therapy 2012, vol 2, nr 15.
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/diagnosis-treatment/drc-20353279 [dostęp 29.07.2024].
  4. Otero L., Varela J. A., Espinosa E., Sanchez C., Junquera L., del Valle A., Vazquez F., Sarcoptes scabiei in a sexually transmitted infections unit: a 15-year study, Sexually Transmitted Diseases 2004, 31, 12, 761-765.
  5. Wray A. A., Velasquez J., Khetarpal S., Balanitis, StatPearls 2022.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?