Często trzesz oczy? Dawid Polak wyjaśnia, dlaczego absolutnie nie powinnaś tego robić
O tym, że nie powinno się pocierać oczu, mówiło się sporo na początku pandemii. Wtedy eksperci często podkreślali, że w ten sposób możemy przenieść groźne zarazki, np. z półek sklepowych czy klamek w przestrzeni publicznej. To jednak niejedyny argument za tym, żeby pozbyć się tego nawyku. Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, na swoim profilu na Instagramie porusza jeszcze jedną ważną kwestię z tym związaną. Opowiada o chorobie, która może zostać wywołana przez częste pocieranie i „gniecenie” oczu.
Oko tego nie lubi
„Kto z Was pociera oczy, najczęściej ze zmęczenia? Jeśli jesteś taką osobą, to jak najszybciej przestań to robić” – ostrzega Dawid Polak. „Oko nie lubi gniecenia i pocierania. Niby niewinna czynność, a jednak zwiększa ona ryzyko infekcji i zapalenia (np. możesz się nabawić jęczmienia). Oczy mają zdolność do samoistnej regeneracji, więc nic im nie pomoże mocne pocieranie. Inna sprawa, że większość osób pociera swoje oczy brudnymi dłońmi…” – dodaje.
Ekspert podkreśla, że częste pocieranie oczu jest również jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do powstania tzw. stożka rogówki – postępującej i groźnej choroby. Wyjaśnia, że polega ona na tym, że rogówka oka ulega nadmiernemu rozciągnięciu i zmienia swój kształt z kulistej na stożkowaty.
„W efekcie rogówka deformuje się, a ostrość wzroku znacznie się pogarsza. Ponadto narasta astygmatyzm i krótkowzroczność. U osób, które noszą soczewki kontaktowe, może to spowodować, że przestaną one pasować. W skrajnych przypadkach choroba ta może skończyć się nawet przeszczepem rogówki!” – ostrzega propagator nauki.
To, co dzieje się z okiem podczas mocnego pocierania, możesz zobaczyć na wideo załączonym do posta Dawida Polaka. Trzeba przyznać, że ten materiał działa na wyobraźnię!
RozwińCo zamiast pocierania?
Co w takim razie najlepiej zrobić, jeśli czujesz, że twoje oczy są zmęczone albo pojawia się swędzenie czy pieczenie? Polak radzi, żeby w takich sytuacjach zacząć intensywnie mrugać lub sięgnąć po krople, które nawilżą oczy. Co ważne, biotechnolog dodaje, że podczas demakijażu również powinno się unikać pocierania rogówki przez powieki.
Dawid Polak – kim jest?
Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki. Pracuje w firmie farmaceutycznej, w której zajmuje się badaniami klinicznymi. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 40 tys. internautek i internautów.
Obecnie głównym tematem zainteresowań Dawida Polaka jest pandemia koronawirusa. Jak sam o sobie mówi, stara się uświadamiać swoich obserwatorów w temacie szczepień. Oprócz tego na swoim profilu publikuje też dużo ciekawostek ze świata nauki.
Polecamy
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Czym jest migrena hemiplegiczna? Jak się ją leczy?
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
Ból głowy z przodu. Co może oznaczać taki objaw?
się ten artykuł?