Często ucinasz sobie drzemkę w ciągu dnia? To może być ważny sygnał od organizmu
Naukowcy z Chin sprawdzili, czy częste drzemki są powiązane z rozwojem wysokiego ciśnienia oraz wystąpienia udaru mózgu. Wnioski badaczy nie napawają entuzjazmem. „Z klinicznego punktu widzenia uważam, że ważne jest, aby pracownicy ochrony zdrowia rutynowo pytali pacjentów o drzemki i nadmierną senność w ciągu dnia oraz oceniali inne czynniki przyczyniające się do potencjalnej modyfikacji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – wskazała dr Phyllis Zee, dyrektorka Centrum Medycyny Okołodobowej i Snu w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.
Drzemka a nadciśnienie tętnicze i udar mózgu
Naukowcy z Chin przeanalizowali dane z Biobanku ponad 360 tys. osób z Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 60 lat, których obserwowano przez 11 lat. Uczestnicy w tym czasie regularnie dostarczali naukowcom próbki krwi, moczu i śliny oraz szczegółowe informacje o swoim stylu życia, a także o tym, jak często drzemali w ciągu dnia. Badani zostali podzieleni na grupy na podstawie zgłaszanej przez siebie częstotliwości drzemek: nigdy/rzadko, czasami lub zwykle.
„Wyniki te są szczególnie interesujące, ponieważ miliony ludzi mogą cieszyć się regularną, a nawet codzienną drzemką” – mówił dr E. Wang, profesor i kierownik Oddziału Anestezjologii w Xiangya Hospital Central South University oraz autor korespondencyjny badania.
Naukowcy swoje analizy opublikowali w Hypertension, czasopiśmie American Heart Association. Jak się okazało, osoby drzemiące w ciągu dnia wykazywały o 12 proc. wyższe ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi i o 24 proc. wyższe ryzyko udaru w porównaniu z osobami, które nigdy nie ucinały sobie drzemki. Większość badanych przez lata nie zmieniała częstotliwości drzemki. U tych jednak, którzy z biegiem lat coraz częściej drzemali, ryzyko nadciśnienia wzrastało o 40 procent.
„Wyniki pokazują, że drzemka powiązana jest z większym ryzykiem występowania nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu, po dostosowaniu lub uwzględnieniu wielu zmiennych, o których wiadomo, że są związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i udarem mózgu” – wyjaśniła dr Phyllis Zee, dyrektorka Centrum Medycyny Okołodobowej i Snu w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.
Drzemka znakiem ostrzegawczym
Badacze podkreślili, że nie tylko drzemki zwiększały ryzyko nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Wskazano, że większość osób, które zapadały w krótki sen w ciągu dnia, paliło papierosy, codziennie piło alkohol, a także miało problemy z bezsennością i chrapaniem. Wiele z tych czynników może wpływać na jakość i ilość snu danej osoby. Jak wyjaśnił Raj Dasgupta, profesor nadzwyczajny medycyny klinicznej w Keck School of Medicine na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii, słaby sen w nocy powoduje „nadmierne zmęczenie w ciągu dnia, które może skutkować nadmiernymi drzemkami w ciągu dnia”.
„Wierzę, że drzemka jest znakiem ostrzegawczym zaburzeń snu u niektórych osób” – wyjaśnił i dodał – „Zaburzenia snu są powiązane ze wzrostem stresu i hormonów regulujących wagę, co może prowadzić do otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2 – wszystkich czynników ryzyka chorób serca”.
Wskazał także, że drzemka mająca pozytywny wpływ na organizm, to drzemka zaplanowana, która powinna trwać od 15 do 20 minut. Jeśli drzemiemy dłużej i w niezamierzonym czasie, to ważny sygnał od organizmu, który nie powinien zostać zbagatelizowany.
„Z klinicznego punktu widzenia uważam, że ważne jest, aby pracownicy ochrony zdrowia rutynowo pytali pacjentów o drzemki i nadmierną senność w ciągu dnia oraz oceniali inne czynniki przyczyniające się do potencjalnej modyfikacji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – dodała Zee.
Źródło: Hypertension/American Heart Association journal
Zobacz także
Agata choruje na narkolepsję. „To jest trochę tak, jak w paraliżu sennym, słyszy się wszystko dookoła”
„Nasz organizm wie, że noc jest od tego, by się regenerował. Jeżeli my to zaburzamy, on nie będzie miał na to czasu”. O tym, jak spać, żeby się wyspać, mówi Daria Łukowska
Hipersomnia, czyli nadmierna senność i ciągłe zmęczenie
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości?
Czy odsypianie całego tygodnia w weekend ma wpływ na zdrowie? Naukowcy to sprawdzili
Pani Hanna chciała pozbyć się problemu z chrapaniem. Poszła na rutynowy zabieg, zmarła trzy miesiące później
Bezdech senny – co to takiego? Jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?
się ten artykuł?