Przejdź do treści

Czy borelioza jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę?

Barbara Kurdej Szatan
Barbara Kurdej-Szatan włącza się do akcji w mediach społecznościowych. To bardzo ważne!/ zdjęcie: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?

Borelioza jest chorobą bakteryjną, do zakażenia dochodzi w momencie ukąszenia przez kleszcza będącego nosicielem patogenu. Na boreliozę zapaść może każdy, jednak kobiety w ciąży szczególnie się jej obawiają. Specjaliści twierdzą, że zakażenie boreliozą u ciężarnych zdarza się rzadko. – Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, aby kobieta mająca boreliozę, nie mogła zajść w ciążę – tłumaczy Wojciech Basiak, specjalista chorób zakaźnych. 

Czym jest borelioza?

Borelioza jest wieloukładową chorobą wywołaną przez krętki z rodzaju Borrelia, którą można zarazić się poprzez ukąszenie kleszcza z rodzaju Ixodes. Jest to jedyna możliwość zakażenia się boreliozą – choroba nie przenosi się drogą kontaktów płciowych, przez pocałunek czy z mlekiem matki. Dotyczy ona wszystkich. Mogą dotknąć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Zakażenie krętkami może ograniczać się do skóry lub zająć układ nerwowy i kostno-stawowy, a także serce. Ryzyko zakażenia się boreliozą przez kobietę ciężarną jest takie samo jak w przypadku dowolnego innego człowieka.

Borelioza – leczenie

Postępowanie lecznice w przypadku zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia u kobiet w ciąży jest takie samo, jak w przypadku pozostałych osób. Stosuje się antybiotyki, wyjątkiem u kobiet w ciąży jest zakaz stosowania doksycykliny, antybiotyku z grupy tetracyklina, który może powodować wady płodu w postaci trwałych przebarwień zębów.

Zaleca się, aby kobiety unikały kontaktu z kleszczem i dokładnie sprawdzały swoje ciało, np. po spacerze w lesie. Leczenie boreliozy w ciąży prawie nie różni od tego, jakie jest proponowane innym zakażonym pacjentom. Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, aby kobieta mająca boreliozę, nie mogła zajść w ciążę. Nie ma także dowodów na to, że borelioza powoduje wady wrodzone u płodu, poronienie czy poród przedwczesny. Nawet jeśli takie przypadki się zdarzają, to nie muszą mieć one powiązania z chorobą.

specjalista chorób zakaźnych, dr n. med. Wojciech Basiak

Barbara Kurdej-Szatan a borelioza

Barbara Kurdej-Szatan jest polską aktorką, prezenterką telewizyjną i wokalistką. Rozpoznawalność zyskała za sprawą udziału w reklamach jednej z sieci komórkowych. Zagrała też w serialach „Barwy szczęścia”, „Klan”, „M jak miłość”. Kurdej-Szatan od kilku lat zmaga się z boreliozą.  Aktorka ma sześcioletnią córkę, ostatnio zdradziła że wraz z mężem starają się o drugie dziecko.  „Już czas najwyższy pomyśleć o kolejnym dziecku. Teraz czuję się dobrze, niedługo będę robić badania i jestem cały czas w kontakcie z lekarzami. Oni nie mówią jednoznacznie, że borelioza jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę” – powiedziała w rozmowie z magazynem „Flesz”.

Barbara Kurdej-Szatan w spektaklu „Miłość w Saybrook”

Borelioza tak ma, że się usypia, po czym atakuje jeszcze mocniej. Gdy objawy zanikały, myślałam, że nic mi nie jest. Po czym za parę miesięcy znowu się pojawiały. Gdy zaczęło się lato, w gazetach czytałam różne artykuły na ta temat kleszczy i boreliozy. Przeczytałam wywiad z lekarzem, mówił o objawach. Zaczęłam sprawdzać na zdjęciach, jak wygląda rumień boreliozy. Mój go nie przypominał, ale miałam wędrujące objawy. Gdy miałam kolejny atak bólu, na szyi, byłam u mojej lekarki ginekolog. Zaczęłam opowiadać, że mam dziwne objawy, podejrzewam, że może to borelioza. A ona ma u siebie laboratorium. Pielęgniarka pobrała mi krew, zrobiła badania. Po dwóch tygodniach przyszły wyniki, okazało się, że borelioza.

Barbara Kurdej-Szatan w wywiadzie dla "Vivy"

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?