Przejdź do treści

Czy kobiety chorujące na endometriozę są w grupie większego ryzyka zakażenia koronawirusem? Wyjaśnia dr Dawid Serafin, ginekolog

Kobieta z endometriozą / rawpixel
Kobieta z endometriozą / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czy któraś z was ma wiedzę, czy kobiety chorujące na endometriozę są również w grupie większego ryzyka zakażenia koronawirusem?” – takie pytanie padło niedawno w jednej z największych kobiecych grup na Facebooku. Postanowiłam to sprawdzić. Czy kobiety z endometriozą są bardziej narażone na zakażenie COVID-19? Specjalnie dla Hello Zdrowie wyjaśnia to dr Dawid Serafin, ginekolog z „Serafin Clinic”. 

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą hormonalno-immunologiczną. Endometrium, czyli tkanka wyściełająca macicę, podczas cyklu miesiączkowego, narasta, złuszcza się, a potem wraz z krwią miesiączkową opuszcza organizm kobiety. Tak dzieje się u kobiety zdrowej.

U kobiety chorej na endometriozę komórki endometrium wędrują poza jamę macicy, tworząc tam guzy, nacieki, narośla oraz wszczepy. Komórki te mogą znaleźć się w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, moczowodach, ścianie pęcherza, a nawet w wątrobieżołądku, mózgu czy w płucach.

Endometrioza w klatce piersiowej

Endometrioza może znaleźć się również w klatce piersiowej. Właśnie dlatego, pacjentki, u których zdiagnozowano ją poprzez endoskopię lub laparoskopię, powinny podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko narażenia na COVID-19.

Jak tłumaczy doktor Tamer Seckin dla endofound.org, pacjentki z endometriozą, które przeszły resekcję płuc, mogą mieć na nich blizny, co w konsekwencji często prowadzi do zwłóknień i stanu zapalnego, powodując zmiany w ich anatomii. Teoretycznie więc to właśnie te pacjentki są bardziej podatne na wszelkie infekcje i mogą być bardziej narażone na zakażenie koronawirusem. 

A co z innymi kobietami zmagającymi się z endometriozą?

dr n. med. Tomasz Songin

Endometrioza a koronawirus

Jak tłumaczy dr Dawid Serafin, endometrioza to choroba kobiecych narządów płciowych, charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy.

– Kobiety zmagające się z tym schorzeniem nie są szczególnie narażone na zakażenie obecnie panującym koronawirusem SARS-CoV-2. Endometrioza określana jest również mianem gruczolistości zewnętrznej i ma charakter nowotworu niezłośliwego. Nie cechuje się obniżeniem wydajności układu immunologicznego.

 Z informacji jakie są aktualnie dostępne, wnioskując z wielu przeprowadzonych badań klinicznych na całym świecie, przebieg choroby COVID-19 jest podobny do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) – wyjaśnia lekarz.

I dodaje, że wszyscy powinniśmy w tym trudnym czasie funkcjonować w sposób maksymalnie ograniczający możliwość zakażenia.

– Jak wiemy, wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez co zarazić można się zarówno przez kontakt z osobą chorą, jak i przez transfer wirusa w okolice oczu, ust oraz nosa z  zabrudzonych powierzchni.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na COVID-19 są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz z innymi chorobami współistniejącymi.

Kobiety zmagające się z endometriozą powinny zachować szczególną ostrożność jak każdy z nas, lecz nie powinny się obawiać podwyższonego ryzyka zakażenia – wyjaśnia dr Serafin.

Tego samego zdania jest lekarka Karli Goldstein, która w rozmowie dla endofound.org, przestrzega, by endometriozy w kontekście koronawirusa nie traktować tak samo jak cukrzycy czy chorób układu krążenia.

„Cukrzyca obciąża wiele narządów i często towarzyszy jej niewydolność nerek, wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia koronawirusa. Samo zapalenie (tak jak jest w przypadku endometriozy) nie powoduje większego ryzyka zarażenia się lub wystąpienia powikłań ze strony koronawirusa” – tłumaczy dr Goldstein.

Bibliografia

EndoFound, https://www.endofound.org/covid-19-ask-the-experts

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Dawid Serafin

Specjalista ginekologii i położnictwa

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?