Witamina C lewoskrętna i prawoskrętna – właściwości witaminy C
Witamina C lewoskrętna – głośno o niej zrobiło się kilka lat temu. Temat do dziś budzi spore kontrowersje. Czy rozróżnienie na prawoskrętną i lewoskrętną witaminę C ma uzasadnienie naukowe? Skąd wzięły się te określenia? Wątpliwości w kwestii rodzajów i właściwości witaminy C wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska.
Czym jest witamina C lewoskrętna?
Nazwa witamina C lewoskrętna sugeruje, że struktura tego związku kręci się lub skręca w lewą stronę (analogicznie struktura witaminy C prawoskrętnej miałaby skręcać się w stronę prawą). Prawdopodobnie źródło tej teorii tkwi w nazwie kwas L-askorbinowy, która oznacza po prostu witaminę C. Zofia Winczewska z instagramowego profilu Okiem farmaceuty tłumaczy jednak, że kojarzenie litery „l” z lewoskrętnością witaminy C jest nieporozumieniem.
Przedrostek L w nazwie (kwas L askorbinowy) nie oznacza skręcalności optycznej danego związku. Literka „L” nie jest wiec skrótem słowa „lewoskrętny”.
Co więcej, kwas L-askorbinowy znajduje się we wszystkich produktach z witaminą C dostępnych w aptekach czy sklepach, niezależnie od ceny i niezależnie od tego, czy witamina C występuje w proszku, tabletkach, czy innej postaci. Nie jest więc prawdą, że jedne z nich działają słabiej, bo znajduje się w nich „gorsza” witamina C:
Witamina C, którą planujesz zakupić, zawsze zawiera ten sam składnik aktywny, czyli kwas L- askorbinowy. Czy to tabletki, proszek czy postać płynna. Wszystkie są tak samo „prawdziwe”.
Mit o lewoskrętnej witaminie C
Niestety, mimo braku uzasadnienia naukowego, mit o lewoskrętnej witaminie C przyjął się bardzo dobrze. Autorka posta przywołuje sytuacje z pracy:
Niejednokrotnie przy okienku byłam pouczana, że tylko witamina C lewoskrętna (ta w proszku) działa, a inne postaci, tj. tabletki z witaminą C nie działają.
Farmaceutka stawia sprawę jasno – „nie ma czegoś takiego jak lewoskrętna witamina C”.
Właściwości witaminy C
Witamina C, inaczej nazywana kwasem askorbinowym w naszym organizmie pełni wiele ważnych funkcji, m.in.:
- ma działanie antyoksydacyjne, przez co chroni komórki naszego ciała m.in. przed nowotworami,
- pomaga w zachowaniu dobrego stanu skóry, naczyń krwionośnych, kości, chrząstek,
- wspomaga proces gojenia ran.
W naturalnej postaci witamina C występuje głównie w owocach i warzywach. Najwięcej kwasu askorbinowego znajdziemy w:
- owocach cytrusowych,
- papryce,
- truskawkach,
- porzeczkach,
- warzywach kapustnych,
- natce pietruszki,
- kiwi.
Dzienna zalecane spożycie witaminy C to 75 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn. Taką dawkę witaminy bardzo łatwo dostarczyć z dietą, jeśli uwzględnimy w niej produkty wymienione powyżej. Dla przykładu: 1 duża pomarańcza zawiera prawie 140 mg witaminy C, a pół dużej papryki – około 130 mg.
Czy witamina C może zaszkodzić?
Podczas dyskusji na temat lewoskrętnej i prawoskrętnej witaminy C – w stosunku do tej drugiej często padają zarzuty, że jest szkodliwa. Teraz, gdy już wiemy, że ten podział jest bzdurą, warto wyjaśnić możliwe niebezpieczeństwa związane z zażywaniem witaminy C. Kiedy i kto powinien zachować szczególną ostrożność przy przyjmowaniu tego suplementu diety? Jakie powinno być dawkowanie witaminy C? Kwestię wyjaśnia Zofia Winczewska:
Stosowanie nieograniczonych ilości witaminy C (np. 5 łyżek stołowych proszku dziennie) nie jest bezkarne – m.in. dla naszego przewodu pokarmowego, szczególnie przy stanach zapalnych śluzówki żołądka/dwunastnicy.
Przyjmowanie witaminy C w dawkach powyżej 1000 mg dziennie może powodować skutki uboczne, takie jak:
RozwińBibliografia:
- Jarosz M.(red.) (2017) Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.
- National Health Service (2020) Vitamins and minerals. Vitamin C.
Polecamy
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Czujesz się źle? Sprawdź poziom tych związków, możesz mieć niedobór
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
się ten artykuł?