Czy mastalgia to zawsze powód do zmartwień?
Mastalgia to powszechna dolegliwość – doświadcza jej aż 80% kobiet. Jej charakter i nasilenie bywa różne i w dużej mierze zależy od przyczyny. A tych jest wiele – od zaburzeń hormonalnych, przez torbiele, po schorzenia zupełnie niezwiązane z piersiami. Z czego wynika i co może oznaczać?
Z czego wynika mastalgia? Rodzaje
Co to jest mastalgia? W medycynie tym mianem określa się ból piersi. Można ją podzielić na:
- mastalgię cykliczną,
- mastalgię niecykliczną,
- ból klatki piersiowej.
Mastalgia cykliczna i jej przyczyny
Pierwsza jest wyraźnie związana z cyklem miesiączkowym i wynika ze zmian stężeń hormonów, jakie w tym czasie występują. Mastalgia przed okresem to jeden z głównych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ból pojawia się zwykle ok. 2 tygodnie przed początkiem krwawienia, kiedy rośnie stężenie progesteronu i prolaktyny.
Z czym związana jest mastalgia niecykliczna?
Niecykliczna mastalgia występuje niezależnie od cyklu miesiączkowego i może wynikać z wielu różnych przyczyn. Nie oznacza od razu groźnego schorzenia, jednak jest sygnałem od organizmu, którego nie powinnaś lekceważyć. Możliwe przyczyny to m.in.:
- stany zapalne,
- guzki, np. ropnie, torbiele, włókniaki,
- infekcje tkanek w obrębie piersi,
- urazy,
- operacje piersi i pozostałe po nich blizny,
- niektóre leki, np. przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne,
- ciąża i towarzyszący jej nadmiar estrogenów,
- menopauza.
Ból klatki piersiowej a mastalgia
Mastalgia może wynikać z innych dolegliwości w obszarze klatki piersiowej, np. naciągnięcia mięśni czy zmian zwyrodnieniowych lub stanów zapalnych kości i stawów. Czasem promieniuje on także z innych struktur w organizmie. Czy pierś może boleć od kręgosłupa? Tak, problemy w jego odcinku szyjnym lub piersiowym mogą objawiać się w taki sposób.
Nie tylko układ szkieletowy wywołuje kłujący, piekący ból w piersiach. Również choroby narządów w jamie brzusznej przyczyniają się do rozwoju takich dolegliwości. Jego lokalizacja daje pewną wskazówkę co do tego, jaka jest przyczyna:
- ból pod lewą piersią – towarzyszy chorobom trzustki, śledziony, jelit czy lewej nerki. Może mieć charakter dławicowy, pojawić się w przebiegu półpaśca lub podczas zawału serca,
- ból pod prawą piersią – czasem wywołują go choroby wątroby, stany zapalne pęcherzyka żółciowego czy problemy z jelitami.
Nie zawsze ustalenie bezpośredniej przyczyny mastalgii jest możliwe. W takiej sytuacji koniecznie trzeba wykluczyć wszystkie groźne choroby, np. nowotwory, a następnie regularnie monitorować swoje zdrowie. Ponadto niektóre czynniki sprzyjają występowaniu bólu w piersiach. Są to np.:
- palenie papierosów,
- nadmiar kawy,
- karmienie piersią,
- przewlekły stres,
- nerwica,
- rozmiar piersi – im większy, tym wyższe ryzyko bólu,
- problemy ze snem,
- źle dobrany biustonosz – może wywołać m.in. ucisk i ból piersi po bokach.
Mastalgia a menopauza
Menopauza to czas dużych zmian hormonalnych, które wywołują różne nieprzyjemne objawy. Czy w okresie przekwitania mogą boleć piersi? Tak, to jeden z wielu objawów wynikających ze spadku stężeń hormonów płciowych, głównie estrogenu. Ponadto mogą go wywołać także leki stosowane w ramach hormonalnej terapii zastępczej.
Mastalgia – objawy. Problem bywa odczuwany na różne sposoby
Mastalgia cykliczna i towarzyszący jej ból jest zwykle tępy, ciężki. Ponieważ przed miesiączką w organizmie zatrzymuje się woda, gruczoły mogą być bolące oraz powiększone, obrzęknięte. Objawy te pojawiają się zwykle u kobiet po 20. roku życia i ustępują po menopauzie. Dotyczą zazwyczaj obu piersi.
Z kolei ból niecykliczny, który pojawia się bez regularnego wzorca, występuje najczęściej po 40. roku życia. Objawia się w postaci ucisku, pieczenia czy kłucia i może być skupiony w jednym obszarze lub promieniować na okoliczne tkanki. Zwykle to ból jednej piersi, przez co jest dość łatwy do odróżnienia od dolegliwości wynikających ze zmian hormonalnych.
Jednym z najczęstszych skutków ubocznych antykoncepcji jest tkliwość i kłujący ból w piersiach. Jeśli więc stosujesz tę formę zabezpieczenia, wspomnij lekarzowi, że dokuczają ci takie dolegliwości. Być może wystarczy zmiana tabletek hormonalnych, żeby męczące objawy ustąpiły.
A czy torbiel w piersiach boli? Wahania hormonalne mogą czasem wywołać zmiany w gruczołach mlecznych budujących tkankę piersi. W ich wyniku rozwijają się twarde, gładkie guzki – torbiele. To łagodne zmiany rozrostowe, które często nie dają żadnych objawów. Czasem jednak pierś boli przy ucisku, może też pojawić się żółtawy wyciek z brodawki sutkowej.
Czy rak piersi boli? Kiedy mastalgię warto skonsultować z lekarzem?
Mastalgia sama w sobie nie jest oznaką raka. W wielu przypadkach guzki nowotworowe nie dają żadnych objawów, zwłaszcza na początku. Dolegliwości mogą pojawić się wraz z upływem czasu, dlatego każde bolące zgrubienie w piersiach koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem.
Na szczęście w większości przypadków mastalgia towarzyszy łagodnym zaburzeniom czy schorzeniom. Mimo to nie lekceważ tego objawu, szczególnie jeśli pojawia się niezależnie od cyklu menstruacyjnego lub towarzyszy ci przez 1-2 miesiące z rzędu. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, zwłaszcza jeśli:
- ból pojawia się codziennie od kilku tygodni,
- dolegliwości dotyczą jednej piersi,
- ból jest tak silny, że utrudnia codzienne czynności lub budzi cię ze snu,
- objawy z czasem nie łagodnieją lub się nasilają.
Bibliografia:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-pain/symptoms-causes/syc-20350423 [dostęp 05.04.2024].
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15469-breast-pain-mastalgia [dostęp 05.04.2024].
- Przybył A., Stetkiewicz T., Morawiec Z., Ból piersi jako problem diagnostyczny i kliniczny, Przegląd Menopauzalny 2004, 4: 65-67.
Polecamy
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
się ten artykuł?