Przejdź do treści

Czy można nagrywać swoją wizytę u lekarza? Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśnia, czy jest to zgodne z prawem

Kobieta na wizycie u lekarki
Czy można nagrywać swoją wizytę u lekarza? Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśnia, czy jest to zgodne z prawem/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy można w trakcie wizyty u lekarza nagrywać na dyktafon jej przebieg? Czy lekarz może odmówić nagrywania? Na te pytania odpowiada w swoim wpisie na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia. 

Czy można nagrywać przebieg swojej wizyty u lekarza?

„Czy mogę nagrywać (w formie nagrania głosowego/video) przebieg swojej wizyty u lekarza?”

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia. Jak wyjaśniła, jakiś czas temu takie pytanie otrzymała od swojej obserwatorki, która zastanawiała się, czy taka forma może być alternatywą dla notowania informacji podczas wizyty u lekarza. Prawniczka zapytała swoich obserwatorów o to, czy uważają, że jest to zgodne z prawem.

„Większość z was uważa, że takie działania są nielegalne. Treść dzisiejszego posta może was zatem nieco zaskoczyć” – napisała.

I zaznaczyła, że niezależnie od stanu prawnego z pewnością nie można tej możliwości nadużywać.

„Przede wszystkim zasady współżycia społecznego nakazywałyby, aby nikogo nie nagrywać bez informowania go o tym, bez możliwości wyrażenia zgody na takie działanie.

W żaden sposób ten post nie ma na celu nakłaniania was do rejestrowania przebiegu wizyt lekarskich. Jego jedynym celem jest przedstawienie, jak wygląda ta kwestia w świetle obowiązującego prawa” – dodała.

Szpital

Kiedy nagrywanie wizyty u lekarza jest legalne?

Pieszczek-Bober wyjaśniła, że nie ma konkretnych przepisów prawnych, które zakazywałyby wprost nagrywanie pacjentowi swojej wizyty bez wiedzy i zgody lekarza.

„Nagranie przebiegu swojej własnej wizyty lekarskiej nie jest przestępstwem” – podkreśliła.

I dodała, że najlepiej powiadomić wcześniej lekarza o nagrywaniu. Co jednak zrobić, kiedy lekarz nie wyrazi zgody na zarejestrowanie rozmowy? Jak zaznacza prawniczka, lekarz nie powinien odmówić.

„Jednym z praw pacjenta jest prawo do uzyskiwania informacji o swoim stanie zdrowia. Nagrywanie rozmowy należy w tym wypadku potraktować na równi z notowaniem jej przebiegu na kartce papieru” – wyjaśniła.

Prawniczka tłumaczyła również, że nagrania można użyć jedynie dla własnych celów, m.in. dla przypomnienia sobie rad lekarza. Wiele osób w końcu wychodząc z gabinetu specjalisty, zapomina ważnych zaleceń. Nie można jednak opublikować nagrania w internecie bez zgody lekarza. Takie działanie wiązałoby się „z odpowiedzialnością za naruszenie dóbr osobistych lekarza oraz prawa do ochrony jego wizerunku”.

„Czy takie nagrania mogą zostać wykorzystane jako dowód w sprawie sądowej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W praktyce sądów spotykane jest różnorakie podejście do kwestii wykorzystania dowodu z nagrania w sytuacji, kiedy lekarz nie wiedział, że jest nagrywany” – wyjaśniła.

Leki

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje ponad 26 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?