Czy można przywozić z zagranicy antykoncepcję awaryjną? Prawniczka wyjaśnia
W Polsce antykoncepcja awaryjna dostępna jest na receptę i nie wszyscy lekarze są skłonni ją przepisywać. W skrajnych sytuacjach może może się zdarzyć, że recepta zostanie zrealizowana zbyt późno i lek nie zadziała. Czy możliwe i zgodne z prawem jest przywiezienie tabletki „dzień po” z innego kraju? Prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober wzięła to pytanie na tapet.
Antykoncepcja awaryjna z zagranicy
W wielu krajach poza Polską antykoncepcja awaryjna jest jednak dostępna bez recepty. Czy jednak możemy ją kupić za granicą i przywieźć do Polski? Ekspertka odpowiada: tak, ale pod pewnymi warunkami.
„Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne 'nie wymaga zgody Prezesa Urzędu na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań” – wyjaśnia prawniczka.
Jest jednak pewien warunek. Produkt nie może zawierać w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych.
Prawniczka dodaje też, że przepis ten interpretowany jest dość rygorystycznie, ponieważ za „przywóz” uznaje się tylko przywiezienie produktu leczniczego w ruchu podróżnych, a nie za pośrednictwem poczty lub kuriera.
Tabletka „po” z wakacji
Prawniczka, reasumując, wyjaśnia więc, że antykoncepcję awaryjną możemy przywieźć z wakacji, ale tylko w ilości nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań tego produktu leczniczego.
Prawo do zdrowia
Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje ponad 15 tys. osób.
RozwińPolecamy
Gigantyczny popyt na wazektomię po wyborach w USA. Amerykanie obawiają się o dostęp do aborcji
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
„Nie trzeba być złotym medalistą, żeby to założyć”. Uczestnicy igrzysk olimpijskich w Paryżu dostali prezerwatywy na powitanie
się ten artykuł?