Przejdź do treści

Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł

Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Słyszałaś kiedyś o dawstwie szpiku kostnego? Wiesz, że możesz w ten sposób uratować komuś życie? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco, ale nie wciąż nie dodałaś się do bazy dawców, bo boisz się tego, że oddawanie szpiku boli, koniecznie przeczytaj, co o tym pisze Dr Paweł Kabata, w sieci znany jako Chirurg Paweł.

Pobranie szpiku to bezpieczna procedura

„Szpik kostny pozyskiwany od dawców to potężne narzędzie do walki z nowotworami układu krwionośnego, jak białaczki czy chłoniaki” – podkreśla Dr Paweł Kabata i dodaje, że wokół dawstwa urosło wiele mitów, które powodują, że potencjalni dawcy boją się oddawać szpik. Postanowił rozprawić się z jednym z nich.

„Słyszeliście, że oddawanie szpiku boli? To nieprawda. Pobranie szpiku to bezpieczna procedura, która odbywa się jedną z dwóch dróg. Pierwsza to afereza, czyli pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej przez taką właśnie maszynę (widoczną na zdjęciu pod postem). Nic strasznego – to takie trochę dłuższe pobranie krwi. Co więcej, krwi którą wcześniej produkuje się w nadmiarze dzięki specjalnym zastrzykom, więc bez obaw, nie zabraknie jej dla was. Druga to pobranie szpiku w znieczuleniu ogólnym. Leżycie sobie i śpicie, a w tym czasie dobrzy ludzie z kości biodrowej pobierają igłą krew szpikową, by móc się nią podzielić z waszym bliźniakiem genetycznym” – tłumaczy chirurg.

Lekarz podkreśla, że dla wielu pacjentów często jedyną szansą na życie i powrót do zdrowia jest niespokrewniony dawca szpiku, którego bardzo trudno znaleźć. Szansa na to wynosi 1:20 000, a przy rzadkim genotypie nawet 1: kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by osób w bazie było jak najwięcej.

Jak zostać dawcą szpiku?

Często spotykamy się z kampaniami społecznymi, których hasła głoszą: zostań dawcą szpiku. Wiele ludzi deklaruje, że chce nim zostać. Ale jak to zrobić?

Za potencjalnego dawcę komórek macierzystych z krwi lub szpiku uznajemy każdą zdrową osobę w wieku od 18 do 55 lat, której waga przekracza 50 kg.

Aby zostać dawcą szpiku, trzeba dokonać rejestracji przez internet lub zgłosić się do przychodni, szpitala, centrum krwiodawstwa lub innego wyznaczonego punktu, w którym może odbyć się procedura rejestracyjna. Niezbędne do niej jest wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z policzka za pomocą specjalnego zestawu, dzięki któremu można wykonać badania zgodności tkankowej HLA, umożliwiające dopasowanie biorcy i dawcy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Chirurg Paweł

Dr Paweł Kabata, w sieci znany jako Chirurg Paweł, jest specjalistą chirurgii i żywienia klinicznego.  Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 47 tys. osób.

Specjalista zabiera na nim internautów „w podróż po chirurgiczno-medycznej codzienności”, przedstawia porady medyczne oraz sytuacje i zdarzenia widziane oczami chirurga onkologa. W ten sposób chce uświadamiać swoich obserwatorów, odpowiadając na nurtujące pytania i obalając mity.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?