Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? Poznaj fakty i popularne mity dotyczące odsłaniania brzucha na plaży
![Kobieta w ciąży stoi na plaży w bikini. Ma na brzuchu narysowane słoneczko kremem do opalania.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/opalanie-w-ciazy-1140x760.jpg)
Opalanie w ciąży to nie najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Co prawda istnieje alternatywa – opalanie natryskowe w ciąży, jednak nie jest ono zalecane ze względu na zawartość nieprzebadanych na kobietach ciężarnych substancji.
Opalanie w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Kobiety wybierające się na wakacje szukają w Internecie odpowiedzi na pytanie, czy mogą lecieć samolotem, ale również czy opalanie w ciąży szkodzi dziecku. O różnych formach spędzania czasu przez kobiety ciężarne krąży wiele mitów. Jest wśród nich sporo zaskakujących stwierdzeń, na przykład to, że wody płodowe po ekspozycji brzucha na słońce mogą się zagotować, a promienie mogą przejść przez powłoki brzuszne i uszkodzić dziecko. Choć brzmią mało wiarygodnie, kobiety będąc w ciąży boją się opalać. Faktycznie intensywne opalanie w ciąży może okazać się tragiczne w skutkach. Kobiety powinny również zrezygnować ze sztucznego zamiennika w formie opalania natryskowego w ciąży, a już na pewno nie powinny korzystać z solarium.
Opalanie w ciąży – czy koniecznie trzeba zasłaniać brzuch?
Jednym z popularnych mitów jest ten o konieczności zasłaniania brzucha na plaży. Brzuch w ciąży zasłania się często, jednak ze względu na to, iż wiele kobiet czuje skrępowanie eksponowaniem go. Nie ma natomiast żadnych podstaw i dowodów naukowych by twierdzić, że przy opalaniu w ciąży konieczne jest zasłanianie tej części ciała bardziej niż pozostałych. Jest jednak jeden wyjątek – przed nadmierną ekspozycją słońca należy chronić przede wszystkim głowę. Wiele procesów w ciąży gwarantujących homeostazę organizmu jest zaburzona. Organizm dużo gorzej radzi sobie w niesprzyjających warunkach, stąd też pocenie się czy ogólnie zjawisko termoregulacji są w ciąży znacznie upośledzone. Dlaczego głowa ma być zakryta przy opalaniu w ciąży? Przysadka mózgowa jest w ciąży dość mocno ukrwiona, łatwiej o krwawienie, dużo łatwiej o przegrzanie organizmu, a ponadto tolerancja wysokich temperatur przez kobiety ciężarne jest mniejsza. Częściej dochodzi do udarów cieplnych, zasłabnięć, bólu i zawrotów głowy w wyniku przegrzania czy innych powikłań.
Opalanie a ciąża – same szkody czy również korzyści?
Mimo że wiele mówi się o szkodliwości promieniowania słonecznego, opalanie się w ciąży przynosi wiele korzyści. Promieniowanie słoneczne jest konieczne dla właściwej syntezy witaminy D w skórze, wpływa korzystnie na zdrowie, a przede wszystkim na nastrój i ogólne samopoczucie. W ciąży jednak należy zachować jeszcze większą ostrożność przy opalaniu. Bez względu na to, czy mówimy o opalaniu w 1. trymestrze ciąży czy w 2. trymestrze ciąży, niebezpieczeństwo jest takie samo. Filtr przeciwsłoneczny na skórę to obowiązkowy kosmetyk dla kobiety w ciąży. Warto również mieć na uwadze fakt, że w ciąży łatwiej dochodzi do tworzenia się różnych przebarwień na skórze.
Zobacz także
Opalanie natryskowe w ciąży
Kobiety w obawie przed ekspozycją na promienie słoneczne decydują się na inne formy opalania. Jedną z nich jest opalanie natryskowe. Jest to zabieg polegający na opalaniu skóry ciała bez promieniowania ultrafioletowego. W tym celu aplikuje się na skórę specjalny płyn brązujący, czasem określany potocznie mianem samoopalacza. W efekcie dochodzi do stopniowego przyciemnienia skóry. Czy jednak taka forma jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA), który odpowiada za pobudzenie produkcji melaniny w skórze. Efekt uzyskuje się natychmiast po zabiegu. Z medycznego punktu widzenia metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Lepiej unikać chemicznych samoopalaczy, których wpływ na płód nie został przebadany.
Opalanie w ciąży – tak czy nie?
Kobieta w ciąży nie powinna zupełnie rezygnować z promieniowania słonecznego, jednak ekspozycja na słońce powinna być krótka, z zastosowaniem odpowiednich filtrów i ochroną głowy przed przegrzaniem. Nie powinna decydować się na alternatywne formy opalania. Należy pamiętać, że nawet jeśli opalanie natryskowe było dobrze tolerowane przed ciążą, w odmiennym stanie mogą pojawić się odczyny alergiczne.
Najnowsze w naszym serwisie
![młoda lekarka rozmawia ze starszą pacjentką. Tekst dotyczy opieki koordynowanej - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/opieka_koordynowana_adobestock_218394966-850x478.jpeg)
Chorujesz przewlekle? Opieka koordynowana jest dla Ciebie! Dzięki niej lepiej zadbasz o swoje zdrowie we współpracy z lekarzem POZ
![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
![Po prawej stronie kolażu jest brokuł, po lewej stronie jarmu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/te-zwiazki-sa-kluczowe-dla-rozwoju-plodu-ich-niedobor-jest-bardzo-niebezpieczny-tez-dla-doroslych_pixabay-850x478.png)
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Polecamy
![Korytarz SOR w austriackim szpitalu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/szpital-w-austrii-850x478.jpg)
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
![Usta i zęby - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/filip-mishevski-6mfbyr3xyr8-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
![Hepatologia – co to jest? Czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_459685039-kopia-850x497.jpg)
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
![Badanie mające sprawdzić czy chory potrzebuje kolostomii](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/05/kolostomia-850x567.jpg)
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?