Czy Parkinson jest dziedziczny?
Choroba Parkinsona należy do grupy schorzeń neurodegeneracyjnych, które uszkadzają komórki w ośrodkowym układzie nerwowym. Istotą tej choroby jest powolny zanik komórek dopaminergicznych w strukturach mózgowych. Do tej pory nie określono, jaka jest bezpośrednia przyczyna ich uszkodzenia. Parkinson jest chorobą dziedziczną.
W Polsce z chorobą Parkinsona zmaga się około 60 tysięcy osób. Większość z nich to osoby dorosłe, po 60. roku życia, choć choroba nie omija także ludzi młodych. U osób młodych ryzyko występowania postaci genetycznie uwarunkowanych jest dużo większe niż u osób w wieku podeszłym. Jaki czynnik decyduje o dziedziczeniu Parkinsona?
Co to jest choroba Parkinsona ?
Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą układu nerwowego. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest spowolnienie ruchowe, które w znacznym stopniu ogranicza samodzielność chorego. Powolne wykonywanie codziennych czynności uniemożliwia drżenie spoczynkowe zlokalizowane głównie w kończynach. Przez to chory ma trudności z chwytaniem i utrzymaniem w dłoniach przedmiotów. W późniejszych stadiach choroba odbiera pacjentowi sprawność. Pojawiają się zaburzenia równowagi i kłopoty z mową. Pacjent może być poirytowany, a niekiedy wręcz agresywny.
Diagnostyka choroby Parkinsona jest trudna. Schorzenie jest podstępne i rozwija się latami. Ponadto ma symptomy łudząco podobne do innych chorób wchodzących w zakres tzw. parkinsonizmu. W obrazie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej nie stwierdza się zmian ogniskowych potwierdzających to schorzenie.
Zespół objawów parkinsonowskich dotyka często osoby młode. I choć przyczyny zachorowania są inne, to nie wyklucza się u nich predyspozycji do nabycia tej choroby w przyszłości. Młody wiek chorujących sugeruje podłoże genetyczne choroby Parkinsona. Dziedziczenie jest możliwe w niewielkim stopniu.
Leczenie choroby Parkinsona jest zachowawcze. Nie likwiduje przyczyn choroby, łagodzi jedynie objawy. Kluczowym elementem do zachowania sprawności jest rehabilitacja. Pacjent musi być pod stałą opieką lekarza, fizjoterapeuty i logopedy.
Zobacz także
Choroba Parkinsona – dziedziczenie po przodkach
Czy choroba Parkinsona jest dziedziczna? Niestety tak. Dowodzą tego badania naukowe, w których potwierdzono tezę, że dziedziczenie choroby Parkinsona jest możliwe. Największe predyspozycje do zachorowania mają osoby, u których bliskich Parkinson wystąpił w przeszłości.
Najnowsze badania epidemiologiczne, które miały zbadać wpływ genów na dziedziczenie choroby Parkinsona, udowodniły że wśród chorych znajduje się od 5 do 35 % przypadków z Parkinsonem dziedzicznym przekazanym przez przodków. Geny odpowiedzialne za tę chorobę wykryto u osób młodych, u których wystąpiły objawy zespołu parkinsonowskiego. Chorzy z taką samą wadą genetyczną mieli różne postacie choroby. Oprócz typowych objawów Parkinsona, zmagali się też z depresją i różnego rodzaju zespołami otępiennymi.
W leczeniu dziedzicznej postaci choroby Parkinsona wykorzystuje się terapię genową. Polega ona na wprowadzeniu genu terapeutycznego w struktury mózgu. Jego zadaniem jest złagodzenie zaburzeń ruchowych. W wielu przypadkach ta terapia okazała się skuteczna.
Testy genetyczne potwierdzające chorobę Parkinsona
Badania genetyczne w kierunku choroby Parkinsona prowadzone są w całej Polsce. Adresy laboratoriów można znaleźć w Internecie. Powinny je wykonać osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki tej choroby i osoby z podwyższonym ryzykiem do zachorowania.
Badanie przeprowadza się na podstawie próbki śliny pochodzącej z wewnętrznej strony policzka. Zawarty w niej genotyp analizuje się pod kątem chorób dziedzicznych. Czas oczekiwania na wynik badania to 17 dni roboczych.
Chorzy, u których występuje spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni lub drżenie spoczynkowe, powinni niezwłocznie odwiedzić lekarza. Mimo że choroba Parkinsona jest nieuleczalna, to wdrażane obecnie nowatorskie terapie pozwolą choremu dłużej cieszyć się sprawnością. Farmakoterapia i rehabilitacja mogą znacznie poprawić komfort życia.
Zobacz także: Choroba Parkinsona – rehabilitacja
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Co oznacza kłujący ból głowy? Czym jest samoistny kłujący ból głowy?
Nadwrażliwość na dźwięki. Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu?
się ten artykuł?