Przejdź do treści

Czy podwyższona temperatura przed okresem powinna niepokoić? 

Czy podwyższona temperatura przed okresem powinna niepokoić; na zdjęciu kobieta stojąca na tle budynku- Hello Zdrowie
Czy podwyższona temperatura przed okresem powinna niepokoić  Sule Makaroglu/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podwyższona ciepłota ciała występuje u każdej kobiety przed miesiączką, choć nie zawsze stanowi bardzo wyraźną zmianę. Nie jest to jednak objaw zbliżającej się menstruacji, lecz wynik podwyższenia stężenia progesteronu. To typowe zarówno dla fazy lutealnej, jak i… ciąży. Dowiedz się, z czego wynika podwyższona temperatura przed okresem oraz kiedy nie jest to normalne.

Typowe objawy przed okresem – Objawy

Czy podwyższona temperatura przed okresem jest normalna? 

Wzrost temperatury przed okresem nie jest niczym niepokojącym, podobnie jak i podczas tzw. jajeczkowania. O ile jednak w trakcie owulacji odnotowywany jest nieznaczny skok ciepłoty ciała (o nie więcej niż 0,5-1,0 st. Celsjusza), o tyle przed menstruacją temperatura przekraczająca 37 st. Celsjusza nie jest niczym nadzwyczajnym. 

Wszystkiemu winne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. W fazie lutealnej szczególnie wyraźne jest zwiększenie stężenia progesteronu. Uwalnia go pęcherzyk Graafa przekształcony do postaci ciałka żółtego (już po uwolnieniu gotowej do zapłodnienia komórki jajowej). 

Podwyższenie ciepłoty ciała, w następstwie wzrostu poziomu progesteronu, ma stworzyć zarodkowi optymalne warunki do rozwoju. Jeśli więc komórka jajowa nie połączy się plemnikiem, zostanie wydalona i rozpocznie się krwawienie menstruacyjne. Wówczas temperatura wróci do prawidłowego poziomu.

Ile dni przed okresem jest podwyższona temperatura? 

Ze względu na omówiony mechanizm uwalniania progesteronu warunkującego wzrost temperatury ciała w fazie lutealnej, do zmiany ciepłoty nie dochodzi nagle po owulacji. Zwykle ma to miejsce dopiero 2-3 dni przed miesiączką. Nie zawsze jednak to zauważysz. Czasami zmiana jest na tyle nieznaczna, że nie powoduje żadnych wyraźnych zmian w samopoczuciu. Innym razem skok może być znaczący i powodować osłabienie, zupełnie jak podczas łagodnej infekcji. 

Nie jest też niczym niepokojącym, jeśli podczas jednego cyklu miesiączkowego temperatura wzrośnie wyraźniej i będzie źródłem dyskomfortu, podczas gdy w następnym nie odczujesz tego tak bardzo. Jeśli jednak termometr pokaże 38 st. Celsjusza lub więcej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Tak zmieniona ciepłota ciała nie jest normalna i najpewniej stanowi objaw rozwijającej się infekcji.

Jakie objawy mogą towarzyszyć podwyższonej temperaturze przed miesiączką? 

Choć podwyższona temperatura pojawia się w fazie lutealnej, czyli przed okresem, to nie należy jej samej w sobie traktować jako objawu przedmiesiączkowego. Zwiększona ciepłota ciała ma za zadanie stworzenie zarodkowi warunków do rozwoju. To znaczy, że jest symptomem, który pojawia się zarówno gdy dojdzie do zapłodnienia, jak i w momencie, gdy to nie nastąpi. Symptomami, które będą dla ciebie sygnałem, że zbliża się okres to m.in.: 

  • pogorszone samopoczucie, 
  • migrenowy ból głowy, 
  • ból pleców, 
  • tkliwość i ból piersi, 
  • obrzęki (zwłaszcza kończyn dolnych), 
  • senność, 
  • zaburzenia trawienia (np. biegunka, mdłości, zgaga), 
  • nasilenie zmian skórnych (trądzik przed okresem). 

To zaledwie kilka z aż 300 objawów charakterystycznych dla PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Doświadcza ich około 80 proc. kobiet na całym świecie. W 8 proc. przypadków przybierają one postać PMDD (przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego) i nie tylko utrudniają, ale wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Podwyższona temperatura przed okresem czy ciąża? 

Jak już wiesz, temperatura ciała wzrasta w fazie lutealnej nawet powyżej 37 st. Celsjusza. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa zostaje wydalona i rozpoczyna się krwawienie miesiączkowe. Po tym temperatura wraca do właściwego poziomu, co wynika ze spadku poziomu progesteronu. Jeżeli jednak dojdzie do ciąży, temperatura utrzymuje się na nowym, wyższym poziomie. Odpowiada za to wysoki poziom progesteronu wydzielanego początkowo przez ciałko żółte, a potem łożysko (od 2. lub 3. miesiąca ciąży). 

Jedynym sposobem, aby przekonać się, czy podwyższona temperatura ma związek ze zbliżającym się okresem, czy rozwijającą się ciążą jest wykonanie testu ciążowego. W dniu spodziewanej miesiączki możesz kupić test w aptece (płytkowy, paskowy lub strumieniowy). Jeśli chcesz wiedzieć wcześniej, zdecyduj się na laboratoryjne oznaczenie poziomu beta hCG we krwi.

 

Bibliografia: 

  1. Bałanda-Bałdyga A., Pałucka K., Niedźwiedź J., Kęsik J., Pilewska-Kozak A., Premenstrual syndrome symptoms in women of reproductive age – a preliminary report, Quarterly Journal Fides et Ratio 2023, t. 55, nr 3, s. 27-40. 
  2. Krawczyk W., Rudnicka-Drożak E., Zespół napięcia przedmiesiączkowego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2011, t. 17, nr 3, s.145-147. 
  3. Ziomkiewicz-Wichary A., Premenstrual syndrome: A short review, Zdrowie Publiczne i Zarządzanie 2017, nr 15 (2), s.156-160. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?