Przejdź do treści

„Krople obiecujące 'ciało bez pasożytów’ za prawie 95 zł”. Lekarka w ostrym tonie o profilaktycznym odrobaczaniu

na zdjęciu: kobieta trzyma w dłoni lekarstwo w formie kropli, tekst o profilaktycznym odrobaczaniu - Hello Zdrowie
Lekarka w ostrym tonie o profilaktycznym odrobaczaniu /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy to prawda, że każdy z nas ma pasożyty? Czy człowiek powinien się profilaktycznie odrobaczać? Czy wystarczającą ochroną jest odrobaczanie zwierząt domowych i przestrzeganie higieny osobistej? Na te i inne pytania odpowiada lekarka Anna Wardęga na profilu Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych na Instagramie.

Każdy z nas ma pasożyty?

„Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę hasło 'odrobaczanie’, wyświetla się mnóstwo preparatów wspomagających tę procedurę. Możemy kupić m.in. 'preparat przeznaczony do pomocy w diecie oczyszczającej z pasożytów, grzybów i bakterii w warunkach domowych’ za prawie 130 zł. Możemy też wydać pieniądze na krople obiecujące 'ciało bez pasożytów dla dorosłych’ za prawie 95 zł” – czytamy na profilu Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych. Jednak czy to sensowny wydatek?” – pytają eksperci prowadzący instagramowe konto.

Jak wyjaśnia w materiale przygotowanym dla PTMM lekarka Anna Wardęga, to nieprawda, że każdy z nas ma pasożyty. Pisze, że pasożyty chorobotwórcze występują w Polsce na tyle rzadko, że od ponad 10 lat nie monitoruje się większości przypadków pasożytniczych zarażeń jelitowych, np. wywoływanych przez tasiemca czy glistę ludzką.

„Ostatni raport podawał, że w 2008 r. na terenie Polski było m.in. 5817 przypadków glistnicy i 5666 przypadków owsicy (na prawie 40 mln mieszkańców)” – podaje Wardęga.

Jak wyjaśnia cytowana w poście prof. Elżbieta Gołąb, prezes Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, wraz z poprawą warunków życia i higieny liczba zakażeń glistą ludzką czy tasiemcem ciągle malała, dlatego obecnie nie prowadzi się rejestru tych chorób.

Kobieta po 40-tce

Objawy zakażenia pasożytami

Skąd wiadomo, że doszło do zakażenia pasożytami? Jak wyjaśnia lekarka, nie ma objawów charakterystycznych dla zarażenia pasożytami chorobotwórczymi. Jednak, jak dodaje, mogą o nim świadczyć:

  • bóle brzucha,
  • nagłe, kilkudniowe biegunki,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • nudności,
  • utrata masy ciała (nawet do 20 proc.),
  • brak apetytu.

Anna Wardęga zaznacza, że decyzję o leczeniu powinien podjąć każdorazowo lekarz – na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań mikroskopowych, serologicznych i molekularnych. Terapię rozpoczyna się m.in. w przypadku takich chorób, jak: owsica, Giardia lamblia czy Entamoeba Histolytica.

„Nie istnieje coś takiego jak 'profilaktyczne odrobaczanie’. Każde bezpodstawne wprowadzenie silnego leku do naszego organizmu nie pozostaje bez echa i może nieść za sobą skutki uboczne” – czytamy we wpisie PTMM.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zapamiętaj!

Ekspertka podaje kilka istotnych faktów na temat pasożytów chrobotwórczych, które warto zapamiętać:

  1. Profilaktyczne odrobaczanie jest niezgodne z EBM (z ang. evidence based medicine, czyli medycyna oparta na faktach).
  2. Preparaty wspomagające odrobaczanie zostały „stworzone jedynie w celach zarobkowych” i według Anny Wardęgi nie działają.
  3. Biorezonans nie jest badaniem wykrywającym pasożyty (i w ogóle, jak pisze lekarka, „badaniem nie jest, ponieważ zalicza się do pseudonauki niezgodnej z EBM”).
  4. Zgrzytanie zębami podczas snu nie jest oznaką zarażenia pasożytami.

PTMM to pierwsze w Polsce stowarzyszenie mające na celu weryfikację wiarygodności informacji medycznej w mediach. Jego profil obserwuje na Instagramie ponad 10 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?