Przejdź do treści

Bicie serca – szybkie, nierówne. Jaki powinien być puls?

kobieta przemawia do publiczności
Czy szybkie bicie serca jest groźne? zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed publicznym wystąpieniem, podczas egzaminu, po intensywnym treningu… W takich sytuacjach często odczuwamy szybkie bicie serca. – Próbując „doładować się”, nie jesteśmy świadome, że to wpływa na pracę tego narządu – mówi kardiolożka Tatiana Łach. A przecież wielokrotnie sięgamy wówczas po kawę lub napój energetyczny. Czy przyspieszone bicie serca jest dla nas bezpieczne? 

Twoje serce wali jak dzwon? To normalne, że tętno przyspiesza, gdy jesteś podekscytowana, zdenerwowana, ćwiczyłaś lub właśnie wypiłaś kawę. Ale jeśli zdarza ci się to często lub bez wyraźnej przyczyny, warto zbadać serce. Bo powodów może być wiele: od psychologicznych do fizjologicznych. I czasem wypicie zwykłego energetyka, zamiast pomóc, może nam zaszkodzić.

Urszula Gruszka: Dlaczego serce w pewnych sytuacjach bije nam szybciej niż powinno?

Kardiolog Tatiana Łach: Najczęstszymi przyczynami przyspieszonej akcji serca jest: lęk, stres: emocjonalny i fizyczny – w tym ćwiczenia fizyczne i reakcje alergiczne, przyjmowanie leków i substancji, takich jak: napoje energetyczne. Ale zdarzają się również problemy metaboliczne, niedokrwistość (np. krwawienie z hemoroidów lub zmniejszone wytwarzanie szpiku czerwonych krwinek) oraz zaburzenia serca i płuc, w tym migotanie przedsionków i zatorowość płucna. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie podstawowej przyczyny jest najlepszym podejściem do wszelkich objawów czynności życiowych.

A kiedy możemy mówić, że serce bije zbyt szybko? 

Przyspieszone bicie serca, ogólnie określane jest tachykardią. Odnosi się do szybkiego tętna spoczynkowego – jest to zwykle ponad 100 uderzeń na minutę. Może być ona niebezpieczna w zależności od jej przyczyny i tego, jak ciężko musi pracować serce.

Tętno spoczynkowe, czyli jakie? 

Serce, które jest w spoczynku, czyli nie jest narażone na czynniki stresogenne, bije między 60 a 100 razy na minutę. Wówczas określa się je tętnem spoczynkowym. Tachykardia odnosi się do wysokiego tętna spoczynkowego. Gdy serce bije zbyt szybko, pompuje mniej wydajnie, a przepływ krwi do reszty ciała, w tym do samego serca, ulega zmniejszeniu. Ponieważ bije ono szybciej, mięśnie serca potrzebują więcej tlenu. Jeśli to się utrzyma, pozbawione tlenu komórki mięśnia sercowego mogą umrzeć, co prowadzi do zawału serca. Tachykardia jest zwykle spowodowana zaburzeniem normalnych impulsów elektrycznych, które kontrolują szybkość, z jaką nasze serce pompuje.

W jaki sposób przyczyniamy się do tachykardii? 

Do tachykardii przyczyniamy się wtedy, gdy sami narażamy się na czynniki stresogenne. Problem pojawia się wówczas, gdy jest to często, intensywnie i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Dodatkowo spożywamy kawę, napoje energetyczne. Próbując „doładować się” nie jesteśmy świadome, że to wpływa na pracę naszego serca. Przykładowo, kofeina owszem pobudza rano, ale podnosi również tętno, co może prowadzić do niepożądanych efektów ubocznych, takich jak lęk i bezsenność. To nie tylko picie kawy. To również napoje energetyczne, mocna herbata, czekolada a także niektóre leki. Niektóre z nich mogą spowodować nadmierne pobudzenie serca.

Jak lęk wpływa na pracę naszego serca?

Jednym z oczywistych powodów, dla których serce może łomotać, jest uczucie lęku. Nawet jeśli osoba nie cierpi na ataki paniki, zdarzają się bardzo stresujące sytuacje. Jeśli występują regularnie i często, warto wypróbować technik medytacji lub jogi. Ale nie tylko lęk i stres wpływa na tachykardię. To również stan zdrowia. Gorączka –  powoduje, że tętno wzrasta wraz ze zmianą układu odpornościowego, próbując zabić bakterie i wirusy. Odwodnienie – nadwyręża serce i aby zrekompensować słabe krążenie krwi, serce bije szybciej. Niski poziom cukru we krwi może mieć podobny efekt.

Czy można to leczyć?

Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu lub zredukowaniu jej przyczyny. Nie zawsze przyspieszone tętno serca oznacza chorobę, ale nasz tryb życia i sposób reagowania na czynniki stresogenne wpływa na pracę serca. Jeśli jesteśmy podatne na takie sytuacje, powinnyśmy wykonać badanie EKG. Metoda Holtera polega na 24-godzinnym rejestrowaniu pracy serca.

Jak obniżyć puls?

O szybkim biciu serca mówimy, gdy dochodzi do 100 uderzeń na minutę. Najważniejszym krokiem jest rozpoznanie przyczyny tego problemu, a następnie – wyeliminowanie jej. W przypadku istnienia tego problemu powinno się również:

  • mniej się stresować – pomóc tu może medytacja i joga,
  • pić mniej kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych,
  • spożywać mniej czekolady.

Ponadto, warto sprawdzić, czy leki, które przyjmujemy, nie są przyczyną zbyt wysokiego pulsu. Jeśli zauważysz problem, koniecznie wykonaj badanie EKG.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?