Czy spożycie soi wpływa na pracę tarczycy? Odpowiada dr Damian Parol
Co może mieć wspólnego soja z funkcjonowaniem tarczycy? Wbrew pozorom – bardzo dużo. Temat ten poruszył dietetyk dr Damian Parol. Jeśli masz problemy z tarczycą, przeczytaj koniecznie!
Spożycie soi a praca tarczycy
Czy spożycie soi wpływa na pracę tarczycy? „To zależy” – odpowiada dr Damian Parol.
„U osób zdrowych i odżywionych jodem, nie zaobserwowano wpływu soi na funkcje tarczycy, natomiast jej spożycie może je pogarszać u osób z subkliniczną niedoczynnością tego narządu” – podkreśla ekspert na swoim profilu na Instagramie.
Soja u takich osób może jeszcze bardziej obniżać poziom jodu oraz ograniczać jego wchłanianie. Skąd takie działanie? Wynika ono z zawartych w soi izoflawonów, zwanych też fitestrogenami – należą do nich: genisteina, daidzeina i glyciteina. Jak podkreśla ekspert, są to bardzo ważne dla pracy tarczycy enzymy, które obrazowo mówiąc „kradną” jod kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania tego narządu.
Co ważne, jak dodaje dr Parol, osoby przyjmujące l-tyroksynę (między innymi te chore na Hashimoto), powinny odczekać minimum cztery godziny od przyjęcia leku do spożycia soi.
Damian Parol – kim jest?
Damian Parol z wykształcenia jest magistrem dietetyki i psychodietetykiem. Ale ma też legitymację instruktora kulturystyki i przez wiele lat pracował jako trener personalny. Prowadzi bloga i konto na Instagramie @dr.damian.parol, który obserwuje ponad 32 tys. osób.
Rozwiń„Kiedyś bardzo irytowało mnie to, jak wiele jest w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji na temat dietetyki. Tworzą je dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, fit-celebryci i sami dietetycy. Postanowiłem więc stworzyć bloga, na którym przy pomocy nauki (i wsparciu memów), będę walczył z tymi mitami” – podkreśla dietetyk.
Zobacz także
„Choroba Hashimoto jest często wymówką dla paru dodatkowych kilogramów czy niechęci do aktywności fizycznej”- mówi dr Jarosław Szymczuk, chirurg i endokrynolog
10 pytań o chorą tarczycę. Sprawdź, czy wszystko o niej wiesz
„Istnieje takie przeświadczenie, że jak chorujemy na Hashimoto, to możemy zapomnieć o efektach odchudzania” – pisze Roksana Środa, dietetyczka
się ten artykuł?