„Czy to bezpieczne, żeby moje dziecko widziało mnie nago?”. Psycholożka Małgorzata Iwanek odpowiada
Jesteś rodzicem i czasami w domu pokazujesz się swojemu dziecku nago? Psycholożka Małgorzata Iwanek, prowadząca na Instagramie profil @kulturaseksualna, w poście wyjaśnia, czy takie zachowanie jest zdrowe dla twojego dziecka. Opisuje także, gdzie jest granica.
Ciało nie jest erotyczne
„Ciało samo w sobie nie jest erotyczne. Żadna jego część, również narządy płciowe. To dlatego nie ma niczego zdrożnego, niewłaściwego, chorego w nagości rodziców czy opiekunów w domu. To, jakie znaczenie nadajemy tej nagości, zależy tylko od nas, naszych interpretacji, a nie wynika z ciała samego w sobie” – wyjaśnia Małgorzata Iwanek na swoim profilu na Instagramie.
I dodaje, że dla dziecka do okresu dojrzewania ciało to ciało – ma jakieś części, spełnia jakieś funkcje, pozwala korzystać z życia. Wstyd w tym zakresie czy zażenowanie jest czymś, czego się uczy – kiedy dorośli zasłaniają się na każdym kroku albo gdy nie respektują granic dziecka.
„Raczej wciąż seksualizujemy ciała, to znaczy, że nadajemy im erotyczne znaczenie. Nagi rodzic w domu może wystraszyć czy niepokoić, sugerować nieprawidłowości” – tłumaczy psycholożka.
I dodaje, że nie ma takich przeciwwskazań, które mówiłyby, że dziecko nie może widzieć rodzinnej nagości. Co więcej – takie doświadczenie ma swoje zalety.
Zdaniem Małgorzaty Iwanek, dziecko uczy się wtedy, że ciała są różne, że nie ma niczego złego w byciu nago, można czuć się swobodnie ze sobą, można sobie ufać.
Nagość w domu – o czym pamiętać?
Jeśli nie ukrywasz swojej nagości w domu, musisz jednak pamiętać o kilku zasadach.
„Regularnie sprawdzaj, czy dziecko nie ma nic przeciwko twojej nagości. Obserwuj reakcje (czy się zasłania? wychodzi z pokoju, kiedy wchodzisz? robi miny?) lub pytaj wprost, czy to jest okej. Granice domowników w tym temacie mogą się zmieniać” – wyjaśnia psycholożka.
I dodaje dalej, że bycie nago w domu nie spowoduje traumy u dziecka, nie nadużyje, nie zrobi krzywdy. To, co jest nadużywające czy traumatyzujące, to skrajności – pomijanie tematu lub przekraczanie granic, norm czy dobrego smaku.
Z drugiej strony Małgorzata Iwanek pisze, że nie masz obowiązku chodzić nago przy dziecku, żeby mogło doświadczyć właściwego, dobrego, zdrowego rozwoju.
„Dobry i zdrowy rozwój jest wtedy, kiedy masz możliwość być autentycznie przy sobie i w zgodzie ze sobą, szanując granice swoje i innych, jednocześnie bez wzbudzania w dziecku lęków czy obrzydzenia do siebie” – wyjaśnia.
Według psycholożki, możesz chodzić z dzieckiem na saunę, przebierać się przy nim z piżamy w ubranie wyjściowe, możesz – jeśli takie są zwyczaje w waszym domu – robić przy nim kupę czy siku.
„To nie są traumatyzujące sytuacje. To zasady waszego domu i to wy je konstruujecie” – wyjaśnia.
Na koniec psycholożka pisze:
„Twoje dziecko może chcieć obejrzeć dobranockę, siedząc gołą pupą na dywanie. Nie zmuszaj, żeby koniecznie włożyło piżamę. Pozwól, żeby doświadczało siebie, swojego ciała przez pryzmat… siebie, nie ciebie”
Kultura seksualna – kto stoi za tym profilem?
Małgorzata Iwanek to certyfikowana edukatorka seksualna i psycholożka. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Pisze o związkach, rodzinie, seksie i seksualności. Jej profil na Instagramie o nazwie Kultura seksualna obserwuje ponad 35 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Błona dziewicza to przestarzała i wprowadzająca w błąd nazwa” – podkreśla ginekolożka Marta Wójcik
„Co ty wymyślasz?”, „przestań histeryzować”… Dlaczego nigdy nie powinnaś tak mówić?
„Dla niepełnosprawnych seks jest dokładnie tak samo ważny jak dla pełnosprawnych” – mówi Monika Rozmysłowicz, trener psycho-fizjo-seksualny
Polecamy
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
Dominika Clarke: „Prywatność nie daje mi szczęścia, a samotność potrafi złamać każdego”
się ten artykuł?