Przejdź do treści

Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Leki
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Takie działania stanowiłyby naruszenie przepisów prawa i byłyby praktyką naruszającą zbiorowe prawa pacjentów” – pisze na swoim profilu na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober. Prawniczka wyjaśnia, czy szpital ma prawo wymagać od pacjenta lub jego rodziny zakupu i dostarczenia leków niezbędnych na czas hospitalizacji.

Czy musisz wziąć do szpitala leki, które bierzesz na co dzień?

Czeka cię pobyt w szpitalu i zastanawiasz się, czy musisz wziąć ze sobą leki, które bierzesz na co dzień? Problem ten wzięła na tapet prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober.

„Wyobraźmy sobie sytuację: pacjent trafia do szpitala z powodu zawału. Okazuje się, że choruje przewlekle na cukrzycę i musi w związku z tym przyjmować odpowiednie leki. Czy szpital może zobowiązać rodzinę do przywiezienia tych leków do szpitala?” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

I wyjaśnia, że szpital nie ma takiej mocy prawnej. Kompleksowe leczenie pacjenta w szpitalu gwarantuje zarówno rozporządzenie Ministra Zdrowia, jak i wyrok NSA (sygn. akt II OSK 1342/18).

„Zgodnie z & 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy, obejmujący wykonanie niezbędnych badań oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń” – wyjaśnia.

Jak dodaje, oznacza to, że nie można od pacjenta ani jego rodziny wymagać zakupu i dostarczenia leków niezbędnych na czas hospitalizacji.

„Takie działania stanowiłyby naruszenie przepisów prawa i byłyby praktyką naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Podczas pobytu w szpitalu należy zapewnić pacjentowi nie tylko leki związane z głównym powodem hospitalizacji, ale również leki lub odpowiednie zamienniki przyjmowanych przez pacjenta leków, np. w związku z chorobą przewlekłą” – tłumaczy.

Podpaski

Absurdalne sytuacje

Pieszczek-Bober wyjaśnia, że w innym przypadku dochodziłoby do nielogicznych sytuacji.

„Odmienna wykładnia mogłoby doprowadzić do absurdalnej sytuacji, w której pacjent, który został przyjęty z uwagi na uraz wymagający leczenia w warunkach szpitalnych, i u którego rozpoznano ciężką infekcję górnych dróg oddechowych wymagającą antybiotykoterapii, nie mógłby oczekiwać zapewnienia takich leków na podstawie art. 35 u.ś.o.z.” – pisze.

Autorka profilu „Prawo do zdrowia” zaznacza również, że podobnie wygląda sytuacja z leczeniem farmakologicznym powikłań pooperacyjnych, które „nie wpisują się w przyczyny hospitalizacji”.

„Wspomniana wyżej kompleksowość świadczenia szpitalnego konsumuje w sobie konieczność zapewniania leków, które są konieczne do sprawowania całościowej opieki nad pacjentem” – podsumowuje.

nastolatka z różowymi włosami

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Pisze m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje niemal 25 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?