Przejdź do treści

Witamina D3 latem – suplementacja jest konieczna? Wyjaśnia farmaceutka

Tekst o suplementacji witaminy D3 w okresie letnim. Na zdjęciu: Kobieta stojąca na plaży - HelloZdrowie
Witamina D3 latem - suplementacja jest konieczna? Wyjaśnia farmaceutka Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Witamina D3 latem – czy należy uzupełniać jej poziom latem? „Niedobór witaminy D3 jest powszechny w Polsce i dotyczy prawie wszystkich grup wiekowych” – pisze farmaceutka, Zofia Winczewska. W swoim wpisie na Instagramie ekspertka wyjaśnia, kto w szczególności powinien suplementować witaminę D3 i w jakiej dawce oraz które pokarmy zaburzają wchłanianie preparatu. 

Właściwości witaminy D3

Witamina D3 ma wiele niezwykle ważnych dla organizmu właściwości. Przede wszystkim zapewnia prawidłową strukturę i gęstość kości, zapobiega ich odwapnianiu i tym samym osteoporozie. Korzystnie wpływa na układ immunologiczny, jest cennym wsparciem w ochronie organizmu przed chorobami autoimmunologicznymi. Dodatkowo poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i wspiera pracę układu trawiennego. Może również pozytywnie wpływać na nastrój i zapobiegać obniżaniu samopoczucia.

Witamina D leżąca w oświetlonej słońcem dłoni

Suplementacja witaminy D3 latem

Większość Polaków – ze względu na położenie geograficzne – ma niewystarczający jej poziom w organizmie. Najważniejszą przyczyną niedoborów witaminy D jest niedostateczna ilość światła słonecznego docierającego do skóry. Czy ekspozycja skóry na słońce w okresie letnim może zapewnić nam odpowiednią syntezę witaminy D? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć farmaceutka, Zofia Winczewska.

„Jeżeli latem spędzamy na słońcu ok. 15 minut (z odkrytymi przedramionami i podudziami, bez filtra) w godzinach 10-15, to mamy szansę dostarczyć pożądaną dawkę witaminy D (zakładając, że pogoda dopisze)” – wyjaśnia farmaceutka. „Jeżeli należymy do większości, czyli osób które w tych godzinach pracują za biurkiem lub po prostu w zamkniętym biurze, to szans na dostarczenie witaminy D3 nie ma i wtedy trzeba ja uzupełniać” – dodała.

Ile witaminy D3 dziennie?

Ekspozycja skóry na słońce w okresie od wczesnej wiosny do późnego lata tylko nieznacznie może zapewnić syntezę witaminy D w skórze. W pozostałych miesiącach, konieczna jest jej suplementacja preparatami zawierającymi łatwo przyswajalną witaminę D. Suplementacja – jak podkreśliła farmaceutka – powinna być poprzedzona badaniem poziomu D3 we krwi. „A dokładnie metabolitu 25 OH D3” – doprecyzowała. Sprawdzenie poziomu witaminy D3 w organizmie jest konieczne do tego, by można było dopasować odpowiednią dawkę.

„Inne zalecenia będą dotyczyć osoby szczupłej z poziomem 30, a inne osoby otyłej z poziomem 15. Stężenie optymalne mieści się w zakresie 30-50 ng/ml aczkolwiek idealny poziom dla zdrowej osoby to górna granica normy, czyli ok. 45-50 ng/ml. Układ odpornościowy czerpie przy takim poziomie maksimum korzyści” – tłumaczy Winczewska.

Przed rozpoczęciem suplementacji witaminy D3 warto poznać kilka zasad, które zapewnią nam odpowiednie wchłanianie preparatu. Otóż suplementów z witaminą D nie powinnyśmy spożywać na czczo lub między posiłkami.

W czym jest witamina D3?

Witamina D lepiej się wchłania i rozprowadza po organizmie, jeśli jest przyjmowana wraz z pożywieniem, ale nie bez znaczenia jest z jakim. „Najlepiej łączyć ją z posiłkiem zawierającym tłuszcz” – podkreśla farmaceutka. Oczywiście pożądane są zdrowe tłuszcze, takie jak:

  • awokado,
  • oliwa,
  • tłuste ryby,
  • orzechy.

„Witaminy D3 nie należy podawać z pokarmami wysokobłonnikowymi – będą one zaburzały wchłanianie witaminy D3” – dodaje Winczewska.

Kobieta na polu słoneczników

Największe przyswajanie witaminy D przez organizm pochodzi nie z diety (ta uzupełnia jedynie 10 proc. zapotrzebowania), a z ekspozycji na promieniowanie słoneczne (ok. 90 proc.). Wiele osób zastanawia się, czy wobec tego suplementacja w okresie letnim, kiedy mamy największą szansę syntezy skórnej tej witaminy, jest wskazana.

„Nie ma czegoś takiego jak zakaz suplementacji witaminy D3 w okresie letnim (maj- wrzesień). Wszystko zależy od korzystania z kąpieli słonecznych, poziomu witaminy D w organizmie i optymalnego dobrania dawki” – podkreśla farmaceutka.

Okiem farmaceuty

Za profilem „Okiem farmaceuty” stoi farmaceutka Zofia Winczewska, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. osób. 

„Tłumaczę, w jakich sytuacjach suplementacja diety jest korzystnym elementem profilaktyki zdrowotnej czy uzupełnieniem terapii lekowych. Pokazuję wam na blogu, jak racjonalnie podchodzić do tematu suplementacji, nie wpadając przy okazji w pułapki marketingowe” – pisze o sobie farmaceutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?