Przejdź do treści

Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna

Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Trudnością, którą napotykają osoby autoseksualne, jest patologizowanie tego, jak przeżywają swoją seksualność. Niestety – w naszej kulturze seks partnerowany wciąż jest głównym punktem odniesienia i to na jego podstawie definiowane są normy” – podkreśla  na swoim profilu na Instagramie edukatorka seksualna Natalia Grubizna.

Autoseksualność – czym jest?

Autoseksualność to, jak tłumaczy Natalia Grubizna, zainteresowanie i pociąg seksualny skierowany wyłącznie lub głównie ku sobie – odczuwanie podniecenia względem siebie, swojego ciała, wyglądu, osobowości. Przedmiotem erotycznych fantazji osób autoseksualnych często są one same.

„Termin 'autoseksualność’ został ukuty przez Bernarda Apfelbauma w 1989 roku. Był on jednak dość wąski, bo opisywał osoby, które nie odczuwały lub miały trudności w odczuwaniu podniecenia podczas kontaktów seksualnych z innymi ludźmi” – pisze na swoim profilu na Instagramie edukatorka seksualna.

Jak dodaje, obecnie autoseksualność pojmujemy znacznie szerzej – niektóre osoby doświadczają jej jako orientacji seksualnej, inne – jako silnej autoerotycznej preferencji.

kobieta siedzi nago w wannie i pali skręta

Czy to może być problem?

„Trudnością, którą napotykają osoby autoseksualne, jest patologizowanie tego, jak przeżywają swoją seksualność. Niestety – w naszej kulturze seks partnerowany wciąż jest głównym punktem odniesienia i to na jego podstawie definiowane są normy, przez co wiele tożsamości seksualnych nie znajduje zrozumienia – również ze strony osób wykonujących zawody pomocowe” – podkreśla Natalia Grubizna.

Ekspertka dodaje, że autoseksualności nie należy mylić z narcystycznym zaburzeniem osobowości, ponieważ są to dwa odrębne zjawiska. Osoby autoseksualne, w przeciwieństwie do osób z NZO, nie poszukują uwagi czy podziwu, są zdolne do odczuwania empatii, potrafią spoglądać na świat z perspektywy innych.

Co ciekawe, niektóre osoby autoseksualne są jednocześnie autoromantyczne, czyli interesuje je tworzenie relacji ze sobą, „randkowanie” siebie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Proseksualna, czyli Natalia Grubizna

Profil na Instagramie @proseksualna prowadzi edukatorka seksualna Natalia Grubizna.

„Seksualna strona życia nie ma przede mną tajemnic, o czym przekonasz się, czytając moje teksty na blogu, jak i poza nim. Cóż, jeśli idzie o seks, jestem wiedząca i praktykująca! Zależy mi na promowaniu pozytywnego podejścia do seksu i erotyki oraz rzeczowej i inkluzywnej edukacji seksualnej. Jestem certyfikowaną doradczynią w obszarze seksualności i relacji” – tak sama o sobie pisze.

W swojej pracy łączy model PLISSIT z podejściem skoncentrowanym na rozwiązaniach. Prowadzę sesje indywidualne, dla par, polikuł oraz zajęcia grupowe. Profil na Instagramie Natalii Grubizny obserwuje niemal 10 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?