Błonnik witalny to brat błonnika pokarmowego. Kiedy go stosować?
Błonnik pokarmowy to niezbędny element w diecie osób dbających o smukłą sylwetkę oraz prawidłowe funkcjonowanie jelit i układu sercowo-naczyniowego. Niestety życie w biegu sprawia często, że jego ilość w posiłkach jest niewystarczająca. Wówczas warto uzupełnić dietę o błonnik witalny. Jakie są jego właściwości? Jak go stosować? Czy każdy może sięgać po ten suplement?
Błonnik pokarmowy a błonnik witalny – czy jest jakaś różnica?
Błonnik pokarmowy to włókna roślinne, które nie są trawione i wchłaniane w jelicie cienkim. Wedle EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) optymalna dzienna podaż tego składnika wynosi 25 g dla osób dorosłych i 10-21 g/dzień w przypadku dzieci. To niewiele, a wystarczy, aby wesprzeć funkcjonowanie organizmu poprzez:
- spowolnienie (uczynienie bardziej efektywnym) wchłaniania innych substancji odżywczych przyjmowanych wraz z błonnikiem,
- dostarczenie mikroorganizmom jelitowym energii do rozwoju dzięki fermentacji błonnika,
- regulację pracy jelit,
- wspomaganie odporności,
- wsparcie utrzymania prawidłowej wagi (za sprawą zmniejszonej gęstości energetycznej posiłków),
- redukcję czynników sprzyjających rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienia czy wysokiego poziomu cholesterolu).
Mimo że wiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest błonnik pokarmowy w diecie, mało kto spożywa go w zalecanej ilości. Niewiele w posiłkach jest wysokobłonnikowych produktów pełnoziarnistych. Zastępują je naprędce przygotowane dania, czy gotowe produkty wysoko przetworzone. I tu na ratunek przychodzi błonnik witalny. Jest on błonnikiem pokarmowym, ale w postaci nieprzetworzonej.
Stanowi naturalny suplement, który nie tylko uzupełnia dietę, ale też wspiera utrzymanie zdrowej sylwetki, wspomaga pracę układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego, a do tego sprzyja utrzymaniu prawidłowej glikemii (poziomu cukru we krwi). Nie traktuj jednak błonnika witalnego jako alternatywy dla zdrowego żywienia. Jeśli nadal będziesz sięgać po fast foody i jeść posiłki niepełnowartościowe, żaden suplement nie zagwarantuje ci zdrowia.
Naturalny błonnik pokarmowy to grupa węglowodanów występujących w roślinach, które nie są całkowicie trawione w jelitach człowieka. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, niezmiennie są bardzo korzystne dla zdrowia i skutecznie zmniejszają ryzyko chorób.
Jakie są właściwości błonnika witalnego?
Składnikami błonnika witalnego są babka płesznik oraz babka jajkowata. Takie połączenie sprawia, że suplement:
- ograniczania wchłanianie tłuszczów,
- redukuje apetyt,
- przyspiesza przemianę materii,
- redukuje poziom cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL (zwanej złym cholesterolem) oraz trójglicerydów,
- przyczynia się do wzrostu cholesterolu frakcji HDL, zwanego dobrym cholesterolem,
- reguluje gospodarkę węglowodanową,
- wspomaga leczenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego (w tym zaparć),
- reguluje profil lipidowy krwi,
- zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych dzięki regulacji gospodarki kwasów żółciowych,
- sprzyja detoksykacji organizmu,
- stanowi element profilaktyki przeciw nowotworowi jelita grubego.
Jak stosować błonnik witalny?
Sięgając po błonnik naturalny witalny, zawsze stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej przed zażyciem konieczne jest zalanie 2-3 łyżeczek preparatu szklanką wody lub soku. Po upływie 15-20 minut błonnik napęcznieje i będzie gotowy do spożycia. Przyjmuj taką mieszankę rano i wieczorem przed posiłkiem.
Nie musisz się trudzić przy jego przygotowaniu. W czasie, gdy suplement pochłania wodę, ty możesz wykonywać zaplanowane prace domowe czy zawodowe. Pamiętaj, aby w czasie stosowania błonnika witalnego pić minimum 2 litry wody w ciągu doby. Ponadto nie przyjmuj suplementu na sucho, bo to prosta droga do niedrożności jelit!
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania błonnika witalnego?
Stosowanie witalnego błonnika pokarmowego nie jest wskazane przy nadwrażliwości bądź nietolerancji babki płesznik lub babki jajkowatej. Przeciwwskazaniem są trwające skurcze jelitowe czy ich niedrożność. Terapia nie jest też właściwa, jeśli zmagasz się z bólami brzucha, nudnościami i wymiotami, które nie zostały zdiagnozowane przez lekarza.
Błonnik witalny nie jest suplementem przeznaczonym dla dzieci. W wyjątkowych przypadkach pediatra może zaproponować taką terapię u nastolatków powyżej 12. roku życia. To jednak musi być decyzja lekarza, uzasadniona kondycją zdrowotną dziecka i potrzebami jego organizmu.
Bibliografia:
- Bienkiewicz M., Bator E., Bronkowska M., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, Problemy Higieny i Epidemiologii 2015, nr 96(1), s. 57-63.
- Tarka K., Żamojcin M., Lewiński M., Leki ziołowe w terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, Farmacja Polska 2018, nr 74(9), s. 531-534.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna 2015, nr 1(18), s. 18-22.
Polecamy
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
Witamina B zmniejsza zmęczenie i chroni wzrok. Jakie są jej źródła?
Witamina C to silny antyoksydant. Jaką pełni rolę i gdzie występuje?
Eliksir młodości, czyli witamina E. Gdzie można ją znaleźć?
się ten artykuł?