Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska
Gdy karmimy piersią, bardzo ważne jest, żeby przyjąć odpowiednią pozycję. Co się stanie, jeśli przystawimy dziecko do piersi w nieodpowiedni sposób? Na to zwraca uwagę lekarka Agnieszka Browarska.
Odruch kąsania – co to jest?
Jak tłumaczy Agnieszka Browarska, odruch kąsania to jeden z odruchów pierwotnych, obronnych. Szczytowa faza jego rozwoju przypada na 2.-4. miesiąc życia. Pojawia się, kiedy przystawimy dziecko do piersi z boku zamiast w linii środkowej ciała (na wysokości przyszłych kłów).
„Odruch ten polega na rytmicznym kąsaniu. Trwa tak długo, jak działa bodziec. Gdy się pojawi, warto uwolnić chwyt i przystawić dziecko ponownie do piersi. Tym razem w linii środkowej ciała i asymetrycznie” – tłumaczy Browarska.
Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
W trakcie karmienia piersią ważne, by pamiętać o wygodnej pozycji, jaką przyjmuje młoda mama. Kobieta powinna czuć się swobodnie. Dzięki temu mleko łatwiej poleci z jej piersi. Dziecko powinno być przytulone brzuchem do brzucha mamy a jego głowa powinna znajdować się na wysokości piersi. Głowa dziecka nie może być wygięta. Nos powinien być skierowany w kierunku brodawki, broda oparta o pierś. Co dalej?
W trakcie przystawiania dziecka do piersi:
- Ustaw głowę tak, aby brodą dotykało piersi, a nos znajdował się na wysokości brodawki.
- Dotknij sutkiem rynienki pod nosem dziecka, w kierunku góra – dół (od noska do górnej wargi). Poczekaj na szerokie otwarcie ust przez dziecko.
- Celem lepszego nakierowania sutka na podniebienie dziecka, możesz palcem ułożonym nad brodawką, przez delikatny ucisk unieść brodawkę ku górze.
- Pozwól dziecku uchwycić pierś przez delikatne nałożenie szeroko otwartej buzi dziecka na pierś. Nie wkładaj dziecku piersi do buzi. Uchwycenie piersi to zadanie dziecka. Nie popychaj i nie ściskaj głowy dziecka. Dziecko ma mieć swobodę ruchu głową w trakcie karmienia piersią
Lekarskim okiem
Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradcą laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Obserwuje go ponad 5 tys. osób.
RozwińPolecamy
Doda o karmieniu piersią w miejscach publicznych: „Jest milion sposobów, żeby się zasłonić”
Zapalenie piersi podczas karmienia to problem wielu młodych mam
Kourtney Kardashian skrytykowana za zdjęcie z laktatorem. „Takie jest życie” – napisała
Wymowny gest Sereny Williams. „Ktoś tam dostanie mleko superżołnierza”
się ten artykuł?