Poduszka ortopedyczna – jak działa? Czy pomaga na kręgosłup?
Poduszki ortopedyczne stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, jak się bowiem okazuje, ból szyi, pleców lub kręgosłupa w odcinku lędźwiowym odczuwa duża część społeczeństwa, a niepozornie wyglądające poduszki ortopedyczne mogą skutecznie poprawić komfort snu i zmniejszyć dolegliwości. Jak działają? Jakie są ich rodzaje?
Co to jest poduszka ortopedyczna?
Poduszka ortopedyczna jest na ogół wykonana z pianki termoplastycznej lub poliuretanowej. Zapewnia neutralną pozycję i krzywiznę kręgosłupa podczas snu, dzięki czemu pozwala na jego odciążenie po całym dniu, które staje się o tyle istotne, że wykonując codzienne czynności, zapominamy o prawidłowej postawie. Dodatkowo poduszka zapewnia także rozluźnienie mięśni.
Rodzaje poduszek ortopedycznych
Na rynku dostępne są różne poduszki ortopedyczne, a podstawowy podział obejmuje:
- poduszki ortopedyczne do spania, które mają zapewnić odpowiednią pozycję podczas snu,
- poduszki ortopedyczne do siedzenia, których zadaniem jest zadbanie o prawidłową pozycję ciała w trakcie siedzenia. Polecana jest ona osobom, które zakończyły leczenie po urazach lub przeszły operacje. Sprawdza się w celu odciążenia odcinka lędźwiowego, ale i w razie innych dolegliwości, np. rwy kulszowej.
Poduszka do spania na boku i na plecach
Wśród poduszek ortopedycznych do spania wyróżnić można klasyczne poduszki z dwiema wypustkami, które mają różną długość. W zależności od tego, w jakiej pozycji śpisz, możesz dowolnie je ułożyć. Na rynku dostępne są także poduszki ortopedyczne do spania na boku, które wyposażone są w dodatkowy wałek w okolicy kręgosłupa szyjnego. Poduszki ortopedyczne do spania na plecach powinny mieć natomiast wcięcie umożliwiające utrzymanie głowy w odpowiedniej pozycji i niepowodujące podniesienia odcinka szyjnego.
Poduszka do spania na brzuchu
A jaką poduszkę ortopedyczną wybrać, jeśli lubisz spać na brzuchu? Najlepiej byłoby zmienić pozycję podczas snu, bo bez względu na to, co położysz pod głowę, spanie na brzuchu nie jest dobrym rozwiązaniem dla twojego kręgosłupa. Poduszki ortopedyczne do siedzenia możesz położyć na krzesło, fotel, kanapę – na czym tylko planujesz usiąść. Na ogół mają one postać klina, który wymusza wygięcie części lędźwiowej kręgosłupa.
Poduszka pod lędźwie
Ponadto wśród dostępnych na rynku poduszek ortopedycznych warto zwrócić uwagę na poduszki lędźwiowe, które mają na celu stabilizować tę część kręgosłupa oraz poduszki ortopedyczne między kolana, zapewniające prawidłowe ułożenie bioder i miednicy, ale mogące też zapobiegać powstawaniu odleżyn.
Poduszka na wdowi garb
Dostępne są również poduszki ortopedyczne na wdowi garb, czyli na narośl pomiędzy odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa, który jest efektem wieloletniego utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, np. przy komputerze.
Poduszka turystyczna
Jeśli dużo podróżujesz, rozważ zaś zakup poduszki turystycznej w kształcie rogala, która, dopasowując się do kształtu szyi, pozwoli ci zachować stabilną pozycję podczas snu w pozycji siedzącej.
Czy warto korzystać z poduszki ortopedycznej?
Zastanawiasz się, czy poduszka ortopedyczna to dobre rozwiązanie dla ciebie? Wiele osób twierdzi, że na takiej poduszce powinien spać każdy. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy borykasz się z migrenami, napięciowymi bólami głowy, cierpisz z powodu dyskopatii, sztywności kręgosłupa szyjnego lub innych nieprawidłowości.
Niezwykle ważne jest jednak to, aby poduszkę ortopedyczną dobrać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zastanów się, w jakiej pozycji śpisz najczęściej i najchętniej oraz dopasuj rodzaj poduszki do swojej wagi, wzrostu i szerokości barków. Różnią się one bowiem między sobą nie tylko budową – dodatkowe wypustki lub wcięcia – ale też rozmiarem.
Poduszka ortopedyczna dla niemowląt
Zastanawiasz się, czy na poduszce ortopedycznej mogą spać niemowlęta? Znaleźć można wiele badań, które wskazują, że odpowiednio wyprofilowane poduszki ortopedyczne dedykowane najmłodszym są doskonałym sposobem na walkę z deformacjami główki, ale też skutecznie im zapobiegają. Niektórzy są jednak zdania, że dzieci powinny z niej korzystać dopiero po ukończeniu drugiego roku życia.
Ceny poduszek ortopedycznych
Ile kosztują poduszki ortopedyczne? Ich cena zależy od wielu czynników, w tym m.in. od tego, z czego zostały wykonane, jaki jest ich rodzaj i przeznaczenie, od wielkości, a przede wszystkim od producenta. Koszt zakupu waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Bibliografia:
- Gordon S. J., Grimmer-Somers K. A., Trott P., Pillow use: the behavior of cervical stiffness, headache and scapular/arm pain, Journal of Pani Reasearch 2010, 3.
- https://thespinery.com/blog/how-do-orthopedic-pillows-work/ [dostęp 24.11.2023].
- Muacevic A., Adler J., Coexistence of Cervical Disc Herniaton and Shoulder Soft Tissue Pathologies and the Effect of Sleeping Positions and Orthopedic Pillows, Cureus 2023.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
„Opieranie się na założeniach medycyny alternatywnej to granie w hazard ze swoim zdrowiem” – mówi mgr Laura Krumpholz, edukatorka medycyny opartej na dowodach
się ten artykuł?