Czym jest resweratrol, gdzie go znaleźć i jak stosować w diecie i kosmetykach?
Resweratrol to związek pochodzenia roślinnego o wszechstronnym działaniu. Jego efektywność potwierdziło wielu naukowców. Ma on działanie antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To z kolei sprawia, że warto uwzględnić go w swojej diecie oraz rutynie pielęgnacyjnej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź!
Co to jest resweratrol?
Resweratrol to substancja, którą odkryto w 1940 r. Wyizolowano ją wówczas z ciemiężycy białej, obecnie jednak wiadomo, że kryje się ona również w wielu innych gatunkach roślin. Warto dodać, że należy do wyjątkowo silnych polifenoli. Podobnie jak i wszystkie tego typu związki chemiczne, ochrania rośliny przed patogenami. Oprócz tego jest to antyoksydant z grupy bioflawonoidów, który świetnie zabezpiecza skórę przed przedwczesnym starzeniem się oraz wolnymi rodnikami. A to dopiero początek jego genialnych właściwości.
Gdzie występuje resweratrol?
Prawdziwe bogactwo resweratrolu zawierają ciemne winogrona, przy czym w największym stężeniu występuje on w ich pestkach oraz skórce. Bez problemu można go znaleźć również w czarnych porzeczkach, czarnych jagodach, borówkach, truskawkach, malinach, a nawet w orzeszkach ziemnych i morwie. Co więcej, duże ilości resweratrolu zawiera surowe kakao.
W pewnych ilościach resweratrol kryje się także w żurawinie, pistacjach, jabłkach, śliwkach, a także w rdestowcu ostrokończystym i innych roślinach leczniczych. Nie można zapomnieć o tym, że występuje on także w skórach pomidorów oraz orzechach chlebowca.
Gdzie znajduje się najwięcej resweratrolu? Zdecydowanie w czerwonym winie. Które z nich zawiera najwięcej tych polifenoli? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie gatunki, jak Blaufränkisch, Merlot, Pinot Noir oraz St. Laurent. Średnio można w nich znaleźć aż 1,9 mg/dm3 tej substancji. W czerwonym winie znajduje się więcej resweratrolu niż w białym ze względu na dłuższą styczność ze skórkami winogron.
Resweratrol – działanie i znaczenie kliniczne
Resweratrol posiada wielopłaszczyznowe działanie na organizm. Jego właściwości docenią osoby z bardzo zróżnicowanymi problemami. Oto jego najistotniejsze funkcje.
- Ochrona układu nerwowego – resweratrol posiada działanie neuroprotekcyjne. To przeciwutleniacz, który potrafi przekraczać barierę krew-mózg, co pozwala mu ochraniać układ nerwowy.
- Ochrona przed cukrzycą – omawiana substancja zwiększa wrażliwość na insulinę i przeciwdziała owej chorobie.
- Ochrona układu krążenia – dzięki właściwościom przeciwzapalnym resweratrol chroni naczynia krwionośne przed gromadzeniem się blaszki miażdżycowej.
- Ochrona przed starzeniem – silny polifenol potrafi neutralizować wolne rodniki, do których produkcji dochodzi na skutek promieniowania UV.
- Zapobieganie otyłości – jak pokazują badania, resweratrol pomaga unikać gromadzenia się tłuszczu u osób na diecie wysokokalorycznej, reguluje też poziom insuliny.
- Ochrona przed nowotworami – resweratrol warto przyjmować również w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, w dużym stopniu obniża on ryzyko pojawienia się raka.
- Ochrona układu kostnego – badania pokazują, że resweratrol pomaga utrzymywać kości w odpowiednim stanie.
- Większa siła mięśni – dochodzi do jej wzrostu również po spożyciu tego wartościowego związku, co z kolei przekłada się na lepszą kondycję fizyczną.
Właściwościami resweratrolu zainteresowano się szczególnie po przeprowadzeniu pewnych badań, w których odkryto tzw. paradoks francuski. Zauważono, że mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego, pomimo tego, że w ich diecie znajduje się duża ilość tłuszczów nasyconych, to niewielu z nich umiera na choroby układu krążenia. Wówczas przeanalizowano skład wina, które w umiarkowanych ilościach często piją osoby mieszkające na tych terenach. Okazało się, że znajdujący się w winie resweratrol przyczynia się do zwiększenia u nich „dobrego” cholesterolu HDL. Co więcej, zmniejsza on śmiertelność z powodu choroby wieńcowej serca.
Resweratrol w kosmetyce
Często wykorzystuje się również resweratrol w kosmetyce. Doskonale spisuje się on w przypadku skóry z oznakami starzenia oraz przebarwieniami. Co więcej, posiada on działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na cerę trądzikową i naczynkową. Zwiększa poziom nawilżenia skóry, wspomaga odbywające się w jej obrębie procesy naprawcze, zmniejsza również ewentualne zaczerwienienia. Sprawia, że skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, a więc np. na promieniowanie UV, zanieczyszczenia czy nawet infekcje. Zabezpiecza on włókna kolagenu i elastyny przed destrukcją z powodu cukrów. Spłyca także głębokie zmarszczki oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry.
Jak długo stosować i w jakich dawkach przyjmować resweratrol?
Nie ma żadnych odgórnych założeń dotyczących tego, jak długo należy stosować resweratrol. Wiadomo jednak, w jakich dawkach go – mniej więcej – przyjmować, aby spełniał swoje zadanie. Jak się okazuje, należy go zażywać w ilości ok. 1 g/dzień.
Skutki uboczne stosowania resweratrolu
Resweratrol, mimo że w wielu przypadkach ma zbawienny wpływ na zdrowie, może wywoływać także skutki uboczne. W niektórych sytuacjach zmniejsza on wchłanianie żelaza, a co za tym idzie – obniża jego poziom we krwi. To z kolei może wpływać na pojawienie się niedokrwistości. Efekty uboczne mogą być związane ze zbyt dużym stężeniem resweratrolu, ponieważ może on powodować nieprawidłową ilość albuminy i bilirubiny w osoczu krwi, a także doprowadzać do obniżenia stężenia erytrocytów i leukocytów. Zdarza się, że przyczynia się on również do utraty masy ciała oraz wahań apetytu.
Gdzie kupić resweratrol?
Zastanawiasz się, gdzie kupić resweratrol? Jeśli zależy Ci na tym w formie tabletek, znajdziesz go w aptekach stacjonarnych i internetowych. Tam powinien znajdować się również resweratrol w postaci kropel oraz proszku, z którego można przygotować napój. Substancja ta występuje też w wielu kosmetykach, zwłaszcza w maseczkach, serach oraz kremach przeciwzmarszczkowych – niektóre z nich znajdziesz również w aptece, inne zaś w drogerii.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/ (dostęp: 8.12.22)
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7139620/ (dostęp: 8.12.22)
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Polska, kraj hipochondryków. „Wiele osób nigdy nie poznaje diagnozy, bo nie trafiają do psychiatry”
„Obcy facet zajrzał mi do wózka i spytał, czy to moje dziecko, czy jestem jego babcią”
Oliwia o życiu z zespołem Chiari. „Były sygnały, że coś dzieje się ze mną nie tak, ale nikt tego nie połączył”
„Nadopiekuńczość ma paskudny skutek”. Rodzice chcą dobrze, nie wiedzą, jak wielki błąd popełniają
się ten artykuł?