Czym jest stealthing w seksie i dlaczego nigdy nie powinien mieć miejsca? Tłumaczy seksuolożka Olga Madej
Słyszałaś kiedyś o stealthingu? Problem ten przybliża psycholożka Olga Madej. Każda z nas powinna wiedzieć, czym jest. Seksuolożka podaje wcale nie takie oczywiste przykłady tego zjawiska z życia wzięte.
Czym jest stealthing?
Jak tłumaczy Olga Madej, stealthing jest dość precyzyjnym określeniem – odnosi się do sytuacji, w której osoba z penisem podczas stosunku, nie informując swojej osoby partnerskiej, niepostrzeżenie ściąga prezerwatywę. Patrząc jednak nieco szerzej będzie to też sytuacja, w której nie informuje się osoby partnerskiej o pęknięciu lub zsunięciu się prezerwatywy.
„Jest to przemoc. Takie zachowanie może prowadzić do zakażenia się jednym z zakażeń przenoszonych drogą płciową lub do zapłodnienia. Jest to przemoc, ponieważ wyklucza warunki świadomej zgody. Świadomie zgadzam się na stosunek z zabezpieczeniem, mam prawo wycofać zgodę lub w ogóle jej nie udzielić na stosunek bez zabezpieczenia” – podkreśla seksuolożka.
Jak dodaje, ma jednak poczucie, że oszustwa dotyczące metod antykoncepcji to znacznie szersze zagadnienie niż sam słownikowy stealthing.
Stealthing – przykłady z życia wzięte
Olga Madej podaje dwa przykłady, które pozwalają zauważyć szerszą perspektywę tego problemu:
- Małżeństwo z paroletnim stażem rozpoczyna starania się o ciążę. Mija wiele miesięcy. Ciąży brak. Kobieta udaje się do lekarza, mężczyzna udaje się do lekarza – przyczyna nieznana. Równocześnie kobieta na terapii wnosi, że nie zrezygnowała ze stosowania antykoncepcji hormonalnej – sama nie wie dlaczego. „Mamy oszustwo, czy nie? Jest to przemocowe?” – pyta Madej.
- Po seksie typu „one night stand” osoba z penisem wychodząc pyta, chcąc się upewnić, czy partnerka korzystała z antykoncepcji hormonalnej, tak jak twierdziła jeszcze wczorajszej nocy. Po chwili zawahania pada odpowiedź „tak”. Osoba z penisem mówi: „to dobrze, bo właśnie zauważyłem, że prezerwatywy były przeterminowane, miałem też wrażenie, że mogły nam wczoraj pęknąć”. „Zostawia przerażoną osobę z macicą, która skłamała na temat antykoncepcji hormonalnej. Mamy oszustwo? Kto kogo okłamał? Kto zachował się przemocowo?” – pyta seksuolożka.
Olga Madej – kim jest?
Olga Madej to psycholożka i seksuolożka, która stoi za profilem na Instagramie @psycholog.seksuolog. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu seksuologii klinicznej oraz podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego. Prowadziła warsztaty, szkolenia dla dzieci i młodzieży, dla nauczycieli, rodziców, dla specjalistów z zakresu edukacji seksualnej.
Aktualnie koncentruje się na pracy z pacjentem/klientem indywidualnym w gabinecie prywatnym. Od października 2019 roku prowadzi konto psycho- i seksedukacyjne na Instagramie. Obserwuje je niemal 9 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
„Gdy zaszłam w ciążę, szef mi powiedział, że będzie stratny przez to, że ja postanowiłam go wrobić”
Polecamy
Apteki z pigułką „dzień po” będą oznakowane. Ministerstwo Zdrowia: „Razem z NFZ pracujemy nad tym”
Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL
Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć
Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie
się ten artykuł?