Czym jest wiotkość krtani u niemowląt? Czy jest niebezpieczna?
Wiotkość krtani u maluchów to niezwykle częsta przypadłość. Do jej najpopularniejszych objawów należy wydawanie przez dziecko nienaturalnych i nietypowych dźwięków w trakcie snu. Rodzice, zwłaszcza gdy problem dotyka ich pierwszego dziecka — czują się zaniepokojeni. Czy wiotkość tkani jest niebezpieczna dla najmłodszych?
Objawy wiotkości krtani u niemowląt i ich konsekwencje
W medycynie uważa się, że wiotkość krtani może pojawić się już w chwili narodzin dziecka, ale jej objawy mogą ujawnić się dopiero po kilku tygodniach. Najczęściej dolegliwość daje o sobie znać pomiędzy 3, a 5 miesiącem życia. Maluszek, który boryka się z wiotkością krtani po jakimś czasie od urodzenia może zacząć mieć problemy ze wdychaniem powietrza, które najczęściej pojawiają się podczas snu i odpoczynku malca. Dźwięk wydawany przez dziecko może bardzo zaniepokoić rodziców, ponieważ zazwyczaj przypomina jakiś zgrzyt. Wydawany dźwięk nasila się zwłaszcza wtedy, gdy maluszek leży na plecach. U niektórych maluszków mogą pojawić się także trudności z oddychaniem, których nie należy lekceważyć. Wiotkość krtani może sprawiać również problemy z karmieniem. Trudności w przełykaniu i w przyjmowaniu pokarmów mogą doprowadzić do tego, że maluch będzie wolno przybierał na wadze. U części maluchów, u których występują wiotkość krtani można zaobserwować także zapadanie szyi oraz klatki piersiowej — te objawy są najbardziej widoczne podczas oddychania. W momencie pogorszenia objawów może dochodzić nawet do uporczywych wymiotów, albo ulewania.
W jaki sposób można leczyć wiotkość krtani?
W większości przypadków wiotkość krtani to dolegliwość, której maluchy pozbywają się samoistnie. Dzieci, które ukończyły 2 rok życia — zazwyczaj są już zupełnie zdrowe. Jeżeli nasza pociecha prawidłowo się rozwija i nie ma problemów z przybieraniem na wadze — nie ma powodów do zmartwień. Jeśli wiotkość krtani utrzymuje się dłużej, objawy są zauważalne np. wtedy, gdy dziecko zachoruje na chorobę dróg oddechowych. U dzieci, u których wiotkość krtani jest nasilona i utrudnia codziennie funkcjonowanie, zaleca się wprowadzenie prostych leków, które wpływają korzystnie na zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego i odpowiednio poprawiają napięcie mięśniowe. W najtrudniejszych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tracheotomii, która może pomóc dziecku w oddychaniu. Tracheotomia polega na wprowadzeniu rurki do światła dróg oddechowych, dzięki której zapewnia się dopływ powietrza do płuc z pominięciem nosa, gardła oraz krtani. Diagnoza wiotkości krtani u niemowlaka jest możliwa dzięki przeprowadzeniu endoskopii.
Jeżeli wiotkość krtani zostanie wykryta odpowiednio wcześnie — rodzice pociechy będą mogli monitorować stan dziecka, a co za tym idzie — szybko zareagować w momencie, gdy dolegliwość wpłynie na zaburzenie dolegliwości oddychania, albo w jakikolwiek sposób utrudni połykanie pokarmu. Rodzice dzieci, które wydają niepokojące dźwięki podczas snu — powinno jak najszybciej udać się do lekarza. Na szczęście wiotkość krtani w większości przypadków ustępują samoistnie, dlatego rodzice nie muszą przesadnie się martwić. Dokładna przyczyna powstania tego defektu nie jest do końca znana. Najczęściej wskazuje się na niekompletny rozwój napięcia mięśniowego w krtani. Bardzo często wiotkość krtani pojawia się u maluszków wtedy, gdy borykają się z nią również rodzice. Niemniej jednak nie ustalono jeszcze, który gen odpowiada za tę zależność.
Polecamy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
Niezwykły poród w centrum Warszawy. Dziewczynka przyszła na świat w… taksówce!
się ten artykuł?