Przejdź do treści

Zapalenie nerwu wzrokowego – czym jest i jak leczyć to schorzenie? 

Okulistka bada u pacjentki zapalenie nerwu wzrokowego
Zapalenie nerwu wzrokowego – czym jest i jak leczyć to schorzenie? Fot. Getty Images  
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie nerwu wzrokowego jest poważnym schorzeniem oczu, które dotyka osoby w różnym wieku, powodując znaczące problemy z widzeniem. Wiele przypadków wynika z infekcji, ale mogą być też związane z chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy cukrzyca. Czy zapalenie nerwu wzrokowego samo przejdzie? Ile trwa i jak przebiega leczenie? 

Czym jest zapalenie nerwu wzrokowego?  

Zapalenie nerwu wzrokowego jest stanem patologicznym, w którym nerw II. pary czaszkowej ulega procesowi zapalnemu. Ten ważny element układu wzrokowego odpowiada za przesyłanie sygnałów wizualnych z siatkówki oka do kory mózgowej, gdzie są interpretowane jako obrazy.  

Zapalenie może mieć różne źródła, ale zawsze prowadzi do zaburzeń w transmisji tych sygnałów, co manifestuje się pogorszeniem ostrości widzenia oraz zmniejszeniem zdolności do rozróżniania barw. Zapalenie nerwu wzrokowego u dzieci zdarza się bardzo rzadko, zdecydowanie częściej dotyczy osób dorosłych. 

Dobre widzenie to dobre funkcje wzrokowe, czyli zdolność do wykonywania różnych czynności czy aktywności związanych ze wzrokiem. Chodzi zatem o wpływ wzroku na nasze funkcjonowanie i jakość życia. Wykracza to daleko poza ostre widzenie. Właściwie wszystkie aktywności, które wykonujemy na co dzień, są powiązane ze wzrokiem i nasza zdolność do ich wykonywania też zależy od tego, jak widzimy. Dobrym przykładem są na przykład koncentracja i zdolność do skupienia się, czytanie, ale też to, czy sprawnie się poruszamy. Motoryka jest mocno związana z funkcjami wzroku.

Dla Hello Zdrowie mówi optometrysta dr Szymon Zielonka

Rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego 

Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego:  

  • wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – dotyczy tarczy nerwu wzrokowego w jego przednim odcinku i często występuje u dzieci w kontekście powikłań po chorobach zakaźnych, takich jak świnka czy odra. Charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem oraz widocznymi zmianami w tarczy nerwu wzrokowego, 
  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – lokalizuje się w dalszym odcinku nerwu wzrokowego. Jest to częściej diagnozowana forma o u dorosłych, często związana z procesami demielinizacji włókien nerwowych. 
Jak wygląda podstawowe badanie wzroku i jak często je wykonywać?; na zdjęciu badanie wzroku

Zapalenie nerwu wzrokowego – przyczyny 

Zapalenie nerwu wzrokowego najczęściej wynika z infekcji wirusowych i chorób zakaźnych, takich jak ospa czy odra. Są one głównymi przyczynami wewnątrzgałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Co więcej, zapalenie przyzębia oraz zapalenie zatok także mogą prowadzić do rozwoju tego schorzenia. 

W przypadku zapalenia pozagałkowego często rozwijającego się w kontekście stwardnienia rozsianego (SM), kluczową rolę odgrywa proces demielinizacyjny, prowadzący do rozpadu osłonki mielinowej nerwu wzrokowego i zastąpienia jej przez tkankę glejową. Oprócz tego, do przyczyn zapalenia nerwu wzrokowego należą: 

  • nowotwory; 
  • zatrucia związkami chemicznymi; 
  • choroby neurologiczne; 
  • cukrzyca. 

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, ale faktycznie w oczach objawiają się też choroby ogólnoustrojowe. Objawy cukrzycy, nadciśnienia czy chorób tarczycy są jak najbardziej do zaobserwowania w oczach.

Dla Hello Zdrowie mówi optometrysta dr Szymon Zielonka

Zapalenie nerwu wzrokowego – objawy 

Zapalenie nerwu wzrokowego zazwyczaj objawia się jednostronnie. W przypadku podejrzenia tej choroby niezbędne jest szybkie skonsultowanie się z okulistą w celu prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – objawy:

  • nagłe pogorszenie widzenia w jednym oku z możliwym bólem przy ruchach gałki ocznej;
  • objawy neurologiczne typowe dla stwardnienia rozsianego, takie jak zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej czy mowy;
  • silne zaburzenia rozpoznawania barw towarzyszące spadkowi ostrości wzroku bóle głowy w okolicy czołowej oraz tkliwość gałki ocznej, czasem odczuwane jako bolesność przy dotyku lub uczucie wypierania oka.

Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – objawy:

  • ostre pogorszenie widzenia;
  • zaburzenia rozpoznawania barw;
  • zaburzenia odruchów źrenicy na światło;
  • ubytki w polu widzenia;
  • bóle głowy;
  • zaburzenia ostrości wzroku.
Kobieta z zaburzeniami widzenia podczas badania okulistycznego.

Ile trwa zapalenie nerwu wzrokowego? 

Zapalenie pozagałkowe trwa od kilku tygodni do 6. miesięcy czas wydłuża się,  jeśli występują nawroty. Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, zazwyczaj łagodniejsze w przebiegu, może ustępować samoistnie w ciągu 2. tygodni, ale indywidualne różnice wpływają na dłuższy czas rekonwalescencji. 

Jak zdiagnozować zapalenie nerwu wzrokowego? 

W celu postawienia skutecznej diagnozy lekarz przeprowadza wywiad medyczny – rozpoczyna się od starannego zebrania historii choroby. Ponadto konieczne może być przeprowadzanie kilku badań, takich jak:  

  • badanie dna oka – lekarz ocenia stan tarczy nerwu wzrokowego, poszukując cech charakterystycznych dla zapalenia; 
  • badanie pola widzenia – pozwala ocenić obecność ubytków, które są charakterystyczne dla uszkodzenia nerwu wzrokowego; 
  • pomiar ostrości wzroku – pozwala ocenić stopień pogorszenia ostrości widzenia; 
  • angiografia fluoresceinowa – w badaniu tym wykorzystuje się kontrast do oceny stanu naczyń krwionośnych siatkówki. Pomaga w identyfikacji ewentualnych zmian związanych z zapaleniem nerwu wzrokowego; 
  • badanie elektrofizjologiczne (ERG) – rejestracja zmian prądów czynnościowych w gałce ocznej, mięśniach gałkoruchowych i okolicy wzrokowej kory mózgowej. To ważne narzędzie diagnostyczne oceniające funkcję nerwu wzrokowego; 
  • rezonans magnetyczny – w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego jako przyczyny zapalenia, MRI dostarcza szczegółowych informacji na temat struktury mózgu i nerwów, co jest kluczowe dla dalszego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego. 
Kurza ślepota, czyli zaburzenia widzenia przy niedostatku światła; na zdjęciu kobieta na tle nocnego nieba- Hello Zdrowie

Zapalenie nerwu wzrokowego – leczenie 

W przypadku wewnątrzgałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, stosuje się zazwyczaj leczenie objawowe. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy zapalenie jest ciężkie lub nie ustępuje samoistnie, może być konieczne zastosowanie leków przeciwwirusowych lub antybiotyków, a także leków przeciwzapalnych. 

W przypadku zapalenia pozagałkowego leczenie ma na celu kontrolę procesu demielinizacji nerwu wzrokowego. Stosuje się tu zazwyczaj wysokie dawki kortykosteroidów, które mają na celu zmniejszenie reakcji autoimmunologicznej i zapobieganie dalszym uszkodzeniom nerwu. Dodatkowo pacjenci mogą być poddani terapii immunosupresyjnej. 

Do czego może prowadzić nieleczone zapalenie nerwu wzrokowego?  

Nieleczone schorzenie może spowodować trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego, a w efekcie prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Jest to wynikiem procesów zapalnych, a także immunologicznych, które mogą prowadzić do uszkodzenia jego struktury i pogorszenia funkcji przewodzenia. 

 

O ekspercie:

dr Szymon Zielonka – optometrysta, wykładowca akademicki, właściciel salonu optycznego “Tata Optometrysta”. Link do rozmowy: https://www.hellozdrowie.pl/w-oczach-mozemy-zaobserwowac-objawy-cukrzycy-nadcisnienia-czy-chorob-tarczycy-mowi-optometrysta-szymon-zielonka/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?