Czym jest zarażenie afektywne i jak może do niego dojść? Tłumaczy psycholożka Sara Tylka
„Zarażamy się emocjami i nastrojami innych osób tak łatwo jak ziewaniem” – podkreśla psycholożka Sara Tylka na swoim profilu na Instagramie @psychosekslogicznie. Tłumaczy, na czym polega zarażanie afektywne i jak w praktyce do niego dochodzi.
Zarażenie afektywne – co to jest?
Sara Tylka tłumaczy, że zarażenie afektywne to forma empatii. Jest procesem, który prowadzi do przenoszenia się stanów afektywnych z jednej osoby na drugą. Nie tylko wtedy, gdy kontaktują się one bezpośrednio, ale też wtedy, gdy odbiorca widzi nadawcę na filmie, czy też przysłuchuje się jego nagranemu głosowi.
Można wyróżnić dwa rodzaje zarażenia afektywnego:
- zarażenie emocjonalne (emotional contagion) – polega na przejmowaniu od innych emocji – krótkotrwałych i intensywnych;
- zarażenie nastrojem (mood cognition) – tutaj udziela nam się nastrój innych osób, ogólne samopoczucie – długotrwałe i mniej intensywne.
Kto jest podatny na zarażenie afektywne?
Podatni na zarażenie afektywne są wszyscy, jednak każdy w innym stopniu. Emocje i uczucia innych osób „przechwytujemy” często wtedy, kiedy jesteśmy z kimś bardzo blisko.
„Jeśli spędzamy z kimś dużo czasu, tym bardziej stajemy się podobni emocjonalnie. Dr Piotr Kwiatek nazwał to interpersonalnym klejem” – pisze psycholożka.
To może działać też w drugą stronę. Sara Tylka zwraca uwagę na to, że jeśli przeżywamy podobne emocje jak inne osoby, to stajemy się sobie bliscy i tworzymy więzi. Możemy czuć przynależność do grupy i wzajemne zrozumienie.
Doświadczyłaś kiedyś zarażenia afektywnego? Jak się z tym czułaś? Koniecznie daj nam znać!
Psychosekslogicznie, czyli Sara Tylka
Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje ponad 10 tys. osób.
Rozwiń„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.
Źródło: M. Wróbel, „Zarażenie afektywne. O procesie transferu emocji i nastroju między ludźmi”. Warszawa 2019
Zobacz także
Nagła utrata ochoty na seks to częsty problem. Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka
„Bycie miłą to przyzwalanie na różne zachowania, na które w środku w sobie zgody nie mamy, ale nie chcemy urazić drugiej osoby” – mówi Monika Perdjon, trenerka zmiany
„Depresja. Rozumiesz – pomagasz”. Świetna kampania społeczna o depresji
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Emetofobia przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia
się ten artykuł?