Wymioty u dziecka i u dorosłego – skąd się biorą, jak je leczyć?
Nudności, nieprzyjemny skurcz brzucha, bladość, zawroty głowy… Takie objawy kończą się zwykle w jeden sposób – wymiotami. Jednak taki sam efekt może być wywołany przez sporą liczbę różnych czynników. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny wymiotów. O czym świadczy ich wygląd? Co podawać przy wymiotach u dorosłych, a co u dzieci?
Najczęstsze przyczyny wymiotów
Jedną z częstszych przyczyn występowania wymiotów jest grypa jelitowa. Zwykle objawia się ona wymiotami i biegunką, którym może towarzyszyć także gorączka. Podobne symptomy wywołuje zatrucie pokarmowe, a także alkoholowe. Etanol, a zwłaszcza jego nadmiar, jest dla organizmu toksyczny, dlatego wymioty po alkoholu to reakcja obronna.
Inną częstą przyczyną wymiotów jest ciąża, a zwłaszcza jej pierwszy trymestr. Występują one w charakterze porannych mdłości i zazwyczaj zanikają w kolejnych miesiącach. Szacuje się, że nawet połowa kobiet w ciąży doświadcza wymiotów. Mogą one być wywołane także m.in. przez:
- chorobę lokomocyjną lub morską,
- intensywny ból, w tym migrenowy,
- określone zapachy,
- ostre zapalenie narządów w jamie brzusznej, np. żołądka, wyrostka robaczkowego czy trzustki,
- zawroty głowy,
- niektóre leki.
Wymioty u dziecka
Wymioty u dziecka mogą być wywołane przez te same czynniki, co u dorosłych. Dodatkowo w ten sposób maluchy radzą sobie czasem ze stresem i nadmiarem emocji. Ponadto niektóre choroby częściej objawiają się u dzieci wymiotami, np. angina czy grypa. Zaniepokoić powinny szczególnie podbarwione żółcią wymioty u niemowlaka, które mogą być zwiastunem poważnych chorób i wad rozwojowych przewodu pokarmowego.
O czym świadczy wygląd wymiotów?
Wygląd wymiotów to nieprzyjemny temat, jednak dość istotny. Może on pomóc ustalić przyczynę przykrych dolegliwości. Zwykłe wymioty to częściowo strawiona treść pokarmowa, która zalega w żołądku, ale w niektórych przypadkach ma ona odmienny, charakterystyczny wygląd.
Wymioty z krwią
Jeśli w wymiotach obecna jest świeża, czerwona krew, oznacza to trwające właśnie krwawienie, np. w jamie ustnej. Również połykanie krwi po wycięciu migdałków czy podczas krwotoku z nosa może sprowokować wymioty. Inną potencjalną przyczyną są żylaki i owrzodzenia przełyku, a także choroby dróg oddechowych. W tym ostatnim przypadku krwawieniu towarzyszą kaszel i duszności. Wymioty krwią mogą wynikać też z podrażnienia, zapalenia lub wrzodów żołądka.
Czarne wymioty
Najczęstszą przyczyną wymiotów na czarno jest krwawienie z przewodu pokarmowego, np. dwunastnicy, żołądka. Kiedy krew zostaje strawiona, przybiera kawowy lub czarny kolor. W treści pokarmowej wygląda jak fusy z kawy, stąd określenie „fusowate wymioty”. Inną przyczyną czarnych wymiotów może być zatrucie żelazem. Objawy jego przedawkowania (oprócz wymiotów na czarno) to m.in. ból żołądka, senność, bladość i biegunka. Taki stan wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
Wymioty żółcią
Wymioty żółcią pojawiają się zwykle, gdy żołądek jest już całkowicie opróżniony z treści pokarmowej. Dochodzi wtedy do cofania się żółci z dwunastnicy. Jeśli to sporadyczna sytuacja, to nie ma powodów do obaw. Jednak częste wymioty żółcią mogą uszkodzić śluzówkę żołądka, a także świadczyć o chorobie lub wadzie anatomicznej przewodu pokarmowego.
Wymioty a konsultacja z lekarzem – czy jest konieczna?
Kiedy z wymiotami zgłosić się do lekarza? Jeśli trwają one dłużej niż dobę, a dotychczasowe leczenie nie pomaga. Dodatkowo objawy, które powinny cię zaniepokoić, to:
- krwawe lub fusowate wymioty,
- silny ból brzucha,
- objawy odwodnienia – podkrążone oczy, suchość w ustach, ciemna barwa moczu,
- silny ból głowy i wymioty,
- szybki oddech lub puls.
Co na wymioty sprawdzi się najlepiej?
Podstawowy lek na wymioty to… elektrolity. Odwodnienie jest realnym problemem, któremu trzeba zapobiec. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, co na wymioty u dziecka czy u dorosłego będzie najlepsze, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie nawodnienie chorego organizmu. Pomogą w tym dostępne w aptekach elektrolity w formie saszetek do rozpuszczenia w wodzie.
Istnieją też preparaty, które hamują sam odruch wymiotny, mogą więc złagodzić ten objaw. Bez recepty dostępny jest dimenhydrinat – to lek łagodzący objawy choroby lokomocyjnej, ale sprawdzi się także jako tabletki na wymioty. Jest on bezpieczny dla dzieci powyżej 6. roku życia i osób dorosłych.
Co na wymioty po alkoholu sprawdzi się najlepiej? Tutaj również najważniejsze jest uzupełnienie elektrolitów, ponieważ już sam etanol wypłukuje je i odwadnia organizm. Pomóc może też picie naparu z mięty lub rumianku, a także wody z cytryną. A co na wymioty w ciąży może zastosować przyszła mama? Potwierdzoną skuteczność w ich łagodzeniu ma kłącze imbiru. Jest ono dostępne w formie tabletek do ssania oraz kropli, jednak można też przygotować napar ze świeżego imbiru. Wystarczy zetrzeć go na tarce i zalać gorącą wodą, a następnie pozostawić pod przykryciem na 10 minut.
Co jeść przy wymiotach?
Jeśli wymiotujesz, nie jedz nic na siłę. Kiedy nabierzesz ochoty na posiłek, wybierz potrawy, które nie podrażniają żołądka – lekkie, z małą ilością przypraw. Unikaj smażonej, tłustej i słodkiej żywności, a także bardzo zimnych lub gorących posiłków. Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj kęsy. A co pić po wymiotach? Sprawdzi się woda, gorzka herbata, napary z mięty lub rumianku, a także elektrolity. Płyny przyjmuj małymi łykami i powoli. Nie pij nic gazowanego, unikaj też aktywności po jedzeniu i piciu.
Bibliografia:
- Chandran L., Chitkara M., Chandran D., Wymioty u dzieci: kiedy uspokoić rodziców, potraktować jako objaw ostrzegawczy, a kiedy skierować na konsultację?, Pediatria po Dyplomie 2009, 13(5): 61-73.
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/8106-nausea–vomiting [dostęp 23.01.2024].
- Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
McDonald’s pozwany po serii zatruć bakterią E. coli. „Nie spodziewałem się, że będę tak cierpieć po zjedzeniu burgera”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
się ten artykuł?