Przejdź do treści

Czym są upławy? Na co wskazują ich kolory? Czy każda wydzielina powinna skłonić do wizyty u ginekologa?

duża ilość wkładek higienicznych na stole z różowym obrusem
Fot. mamamiapl / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Upławy to wydzielina z pochwy o zmienionym zabarwieniu. Może być brązowa, różowa, zielona lub szara. Każdy z kolorów wskazuje na inny rodzaj schorzenia lub zakażenia. Zdarza się, że wydzielina ma również nieprzyjemny zapach. Ze względu na to, że różni się kolorem od zwykłego śluzu z pochwy, rozpoznanie upławów nie powinno być trudne. W takiej sytuacji należy się udać do lekarza – konieczne może być bowiem podanie antybiotyku doustnie lub dopochwowo.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

W pierwszej połowie cyklu prawidłowa wydzielina przypomina po wyschnięciu żółtawy krochmal i nie odznacza się specyficznym zapachem. Podczas owulacji śluz jest bezbarwny i ciągnący, przypomina białko jaja, co również jest właściwą i zdrową reakcją organizmu. Przed miesiączką, w drugiej fazie cyklu, wydzielina często jest biaława, i trochę bardziej gęsta. Jeśli śluz odbiega wyglądem od przytoczonych przykładów, prawdopodobnie są to upławy.

Brązowe upławy – oznaka zdrowia lub choroby i poronienia

Najczęściej kolor brązowych upławów wynika z tego, że są one zabarwione krwią. Mogą sygnalizować raka szyjki macicy, nadżerkę tarczy szyjki macicy, mięśniaki i polipy. Nie zawsze muszą być jednak powodem do niepokoju – jeśli pojawiają się w czasie owulacji i nie towarzyszy im świąd i pieczenie pochwy i sromu, a także ból podbrzusza, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Brązowe upławy w ciąży mogą być objawem implantacji zarodka – wówczas występują mniej więcej 2 tygodnie od zapłodnienia oraz 4 tygodnie od ostatniej miesiączki. Ze względu na to, że pojawiają się w czasie, kiedy powinien wystąpić okres, często są z nim mylone. Brązowe upławy są jednak mniej obfite i trwają jedynie przez kilka godzin lub np. pół dnia.

Zdarza się, że u kobiet w ciąży brązowe upławy pojawiają się po transwaginalnym badaniu ultrasonograficznym (USG) – okolice intymne u ciężarnych są wyjątkowo wrażliwe, dlatego też wydzielina może pojawić się w wyniku podrażnień. Jednocześnie brązowe upławy w ciąży mogą być objawem poronienia. Wówczas widoczne są brązowe skrzepy, a kobieta odczuwa skurcze macicy. W razie wątpliwości należy skonsultować się z ginekologiem.

Żółte lub zielone upławy – sygnał infekcji, nadżerki i rzęsistkowicy

Zielonkawe czy też żółte upławy, które są jednocześnie obfite, pieniste i mają bardzo nieprzyjemny zapach, są z reguły objawem rzęsistkowicy, czyli zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Towarzyszą im często ból, zaczerwienienie, a także obrzęk sromu i pochwy. Bolesne bywa oddawanie moczu, nieprzyjemny ból pojawia się także podczas stosunku.

Zdarza się, że upławy wskazują na o wiele poważniejsze schorzenia, np. na nadżerkę szyjki macicy – wówczas żółty,często podbarwiony krwią, śluz pojawia się tuż przed miesiączką. Wydzielina może być również oznaką rzęsistkowicy oraz zanikowego zapalenia pochwy. Jeśli jednak pojawia się podczas owulacji i nie towarzyszą jej inne objawy, nie powinna być źródłem niepokoju. Zielone lub żółte upławy w ciąży również wskazują na rzęsistkowicę.

Białe upławy – konsekwencja zakażenia drożdżakowego

Białe upławy z pochwy, podobnie jak żółte, są często sygnałem infekcji intymnej. Mają bardzo charakterystyczną, gęstą i serowatą konsystencję, przypominającą twarożek. Zazwyczaj przyczyną jest zakażenie grzybicze, a konkretnie zakażenie drożdżakowe, czyli – innymi słowy – grzybica pochwy. W takich przypadkach pojawiają się również swędzenie i pieczenie, a także obrzęk i zaczerwienienie. Takie upławy szczególnie widoczne są przed miesiączką oraz po stosunku seksualnym. Białe upławy w ciąży wskazują na ten sam rodzaj infekcji.

Zobacz także

Różowe upławy – sygnał zachodzących zmian w organizmie

Różowe upławy są delikatnie zabarwione krwią. Zwykle pojawiają się w trakcie owulacji i są konsekwencją pęknięcia pęcherzyka Graafa oraz uwolnienia komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia. Lekko różowe upławy z krwią mogą być również rezultatem uszkodzenia niewielkich naczyń krwionośnych. W początkowym etapie ciąży pojawiają się czasem różowe upławy – wówczas występują zamiast miesiączki – ich przyczyną jest implantacja zarodka w jamie macicy. Jeśli różowym upławom nie towarzyszą ból podbrzusza ani inne objawy, nie należy się niepokoić.

Szarobiałe upławy – oznaka waginozy lub rzęsistkowicy

Czasem kobiety zauważają u siebie szarobiałe upławy, którym towarzyszy jednocześnie nieprzyjemny, rybi zapach oraz ból nasilający się podczas stosunku. Ich przyczyną jest najczęściej bakteryjne zapalenie pochwy, czyli waginoza. W takiej sytuacji należy się udać do lekarza – konieczne może być bowiem podanie antybiotyku doustnie lub dopochwowo. Przyczyną szarej wydzieliny może być również rzęsistkowica. Niekiedy mogą pojawić się wodniste upławy, oznaczające niekiedy opryszczkę, nadżerkę oraz erytroplakię, czyli wywinięty nabłonek gruczołowy na tarczy szyjki macicy.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?