Czym smarować rany przy odbycie? Skuteczne sposoby na hemoroidy
Rany odbytu mogą powstać w efekcie pęknięcia hemoroidów, a także w przebiegu szczeliny odbytu. Przyczyną powstania rany odbytu może być także zabieg operacyjny w tej okolicy. Z racji narażenia na bakterie kałowe, rany odbytu powinny być pielęgnowane w odpowiedni sposób. Czym smarować rany przy odbycie? Warto sięgać po preparaty wspomagające gojenie, konieczne może być także stosowanie maści antybiotykowych.
Rany przy odbycie – szczelina odbytu
Szczelina odbytu to podłużny ubytek w obrębie błony śluzowej odbytu. Zazwyczaj występuje u osób młodych i w średnim wieku. Jak wygląda szczelina odbytu? Jest to linijne pęknięcie śluzówki, zazwyczaj zlokalizowane od strony kości ogonowej, na tylnym spoidle. Pęknięciu śluzówki towarzyszy piekący ból, którego nasilenie zwiększa się podczas wypróżniania. Ponadto zaobserwować można niewielkie krwawienie. Ostra szczelina odbytu cechuje się powierzchniowym uszkodzeniem śluzówki i krótkim występowaniem objawów. Z kolei w przebiegu szczeliny przewlekłej objawy utrzymują się przez ponad 3 miesiące. Brzegi pękniętej szczeliny odbytu są stwardniałe, a pomiędzy nimi widoczny jest zwieracz wewnętrzny odbytu.
Najczęstszą przyczyną szczeliny odbytu jest wzmożone napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego. Może pojawić się ono w przebiegu następujących schorzeń:
- przewlekłe choroby przewodu pokarmowego,
- stany zapalne okolicy odbytu, np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna,
- zaparcia.
Pojawieniu się szczeliny odbytu może także sprzyjać uszkodzenie mechaniczne, np. podczas seksu analnego. Czynnikiem sprzyjającym może być także urodzenie dziecka o dużej masie urodzeniowej lub liczne porody.
Rany przy odbycie – pęknięty hemoroid
Jedną z ran, które mogą pojawić się w okolicy odbytu są pękające hemoroidy. Do powstania hemoroidów dochodzi wówczas, gdy w efekcie parcia na stolec dochodzi do wstecznego odpływu krwi żylnej i zastoju krwi w odbytniczych splotach żylnych. Czynnikami ryzyka są:
- ciąża i poród,
- nadwaga,
- siedzący tryb życia,
- dieta uboga w błonnik, prowadząca do zaparć.
Do pęknięcia hemoroidu może dojść wówczas, gdy zadziała na niego duży nacisk. Zazwyczaj hemoroidy pękają podczas porodu czy silnych zaparć. Wówczas pojawia się ból i krwawienie. Taka rana powinna wygoić się w ciągu kilku dni. Gdy krwawienie jest silne lub utrzymuje się przez dłuższy czas – konieczne może być leczenie zabiegowe.
Rany odbytu u dziecka
Najczęściej rany w okolicy odbytu występujące u dzieci najczęściej związane są z odparzeniami pupy. Dochodzi do nich podczas noszenia pieluszki i kontaktu skóry dziecka z moczem i kałem. Jak wygląda odparzona pupa? Pojawia się zaczerwienienie, drobna wysypka, może im towarzyszyć świąd. Skóra jest obrzmiała i rozgrzana. Przyczyną ran przy odbycie mogą być także zaparcia prowadzące do powstania szczeliny odbytu.
Czym smarować rany przy odbycie?
W celu łagodzenia podrażnień przy odbycie można stosować maści z witaminami A i E, aloesem, łagodząco działają także preparaty z kwasem hialuronowym. Aby ograniczyć krwawienie, warto sięgać po maści wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, zawierające np. ekstrakt z kasztanowca. W przypadku pękających hemoroidów, warto dodatkowo stosować preparaty łagodzące takie objawy jak świąd. Jaka maść na swędzenie odbytu sprawdza się najlepiej? Warto sięgnąć po maści sterydowe, a także preparaty miejscowe z oczarem wirginijskim. W przebiegu szczeliny odbytu, pękających hemoroidów oraz w okresie przed- i pooperacyjnym wskazane jest ponadto stosowanie maści zawierającej antybiotyk, np. neomycynę. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne wykazuje także olejek z drzewa herbacianego.
Domowe sposoby na rany przy odbycie
Aby wspomóc gojenie ran odbytu, można stosować nasiadówki. Idealnie sprawdzają się napary z:
- kory dębu,
- rumianku,
- oczaru wirginijskiego,
- kasztanowca,
- krwawnika.
Te zioła działają przeciwzapalnie, ściągająco, antyseptycznie, ponadto wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. W celu wykonania nasiadówki, należy wlać dwie szklanki naparu do miski z ciepłą wodą. Należy zanurzyć się na około 15 minut, a po zakończeniu nasiadówki – delikatnie osuszyć okolice odbytu papierowym ręcznikiem.
W przypadku szczeliny odbytu oraz pękających hemoroidów warto zadbać o stosowanie diety zapobiegającej zaparciom. Parciu podczas wypróżniania może towarzyszyć pękanie ran i ich utrudnione gojenie. Profilaktyka zaparć sprowadza się do zwiększenia ilości przyjmowanych płynów, a także większego spożycia błonnika. Ponadto warto unikać potraw smażonych i produktów wysokoprzetworzonych.
Bibliografia:
- Kołodziejczak M. i in., Gojenie ran po operacjach w kanale odbytu; Nowa Medycyna 1/2013; https://www.czytelniamedyczna.pl/4374,gojenie-ran-po-operacjach-w-kanale-odbytu.html (dostęp online18.09.2022 r.)
- Kołodziejczak M., Czy wiemy wszystko o szczelinie odbytu – aktualne poglądy na temat etiopatogenezy i leczenia; Medycyna po Dyplomie, 10/ 2012; https://podyplomie.pl/medycyna/10596,czy-wiemy-wszystko-o-szczelinie-odbytu-aktualne-poglady-na-temat-etiopatogenezy-i-leczenia (dostęp online 18.09.2022 r.)
Polecamy
Mówi o sobie „kolekcjonerka diagnoz”. Amelia żyje z kilkoma przewlekłymi chorobami
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Zmagasz się z SIBO? Pomyśl nad zmianą diety. Radzi dietetyczka Katarzyna Bednarska
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
się ten artykuł?