Czym spowodowana jest przedłużająca się miesiączka? Mamy wypowiedź ginekologa
Miesiączka, która trwa 7 dni i wcale nie wygląda, by się kończyła. Cykl miesiączkowy trwający ponad 35 dni. Miesiączka pojawiająca się dwa razy w miesiącu. Z tego typu dolegliwościami zmaga się wiele z nas. O czym to świadczy? I co powinnyśmy robić, gdy czujemy, że z naszym cyklem jest coś nie tak? Wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski z Centrum Medycznego Damiana.
Prawidłowa miesiączka, czyli jaka?
Prawidłowa miesiączka powinna pojawiać się co (średnio) 28 dni i trwać 4-5 dni. Jeżeli kolejny miesiąc z rzędu trwa jednak dłużej, warto umówić się na wizytę u ginekologa, który sprawdzi przyczynę.
Jaka jeszcze jest prawidłowa miesiączka? Taka, podczas której tracimy ok. 80 ml krwi. Każde odstępstwa od tej ilości również powinny być sprawdzone przez specjalistę.
Przedłużająca się miesiączka – przyczyny
Wiele kobiet zmaga się jednak z przedłużającą się miesiączką. Za najczęstsze przyczyny tego stanu podaje się:
- mięśniaki macicy,
- ciąża pozamaciczna; nieprawidłowo rozwijająca się,
- cykl bezowulacyjny,
- stres,
- polipy,
- endometrioza,
- rozwijające się nowotwory,
- stosowane leki.
Okiem eksperta
– Normalnie miesiączki są co 28 dni, natomiast jeżeli tolerancja biologii jest trochę większa, mogą one być co 21 dni do 35 dni. Natomiast miesiączki, które są nieregularne (czyli powyżej 30, a nawet 50 dni) wynikają z bardzo wielu rzeczy. Zazwyczaj jest to tzw. nieprawidłowa gra hormonalna dotycząca fizjologicznego sterowania płodności.
Mogą być również inne przyczyny przedłużającej się miesiączki – sprawy organiczne, zaburzenia metaboliczne. Tak naprawdę cały układ hormonalny czy niehormonalny, praca tarczycy, nadnerczy, itp. Wszystkie te elementy mogą wpływać na cykl miesiączkowania kobiety. Natomiast regularny tryb życia, wysypianie się, racjonalna dieta mogą również wpływać na regularność miesiączek – wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Zaburzenia miesiączkowania – co robić?
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u ginekologa. Wywiad lekarski połączony z badaniem ginekologicznym może wiele powiedzieć o przyczynach twoich zaburzeń. Lekarz powinien też skierować cię na badanie krwi, w tym badanie poziomu hormonów.
Ważne jest także zwrócenie uwagi na dobrej jakości sen (przynajmniej 7 godzin dziennie) oraz unikanie stresu. Na przedłużającą się miesiączkę i związane z nią bóle ma także wpływ dieta. Wyklucz więc z niej fast food, słodycze i alkohol.
Przedłużająca się miesiączka – leczenie
Leczenie przedłużającej się miesiączki jest sprawą indywidualną. W wielu wypadkach jednak specjalista przepisuje pacjentce tabletki antykoncepcyjne z progesteronem i z estrogenem w składzie.
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości?
Ma alergię na własną miesiączkę. „Ciągle łzawiły mi oczy, a policzki były zaczerwienione” – mówiła 28-latka
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
się ten artykuł?