Przejdź do treści

Czym zajmuje się foniatra? Czy badanie u tego lekarza jest bolesne?

Czym zajmuje się foniatra? Czy badanie u tego lekarza jest bolesne?; na zdjęciu zbliżenie ucha- Hello Zdrowie
Czym zajmuje się foniatra? Czy badanie u tego lekarza jest bolesne? Jasmin Chew/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarz foniatra zajmuje się różnymi patologiami w obrębie narządu głosu. Specjalista ten przeprowadza zwykle wiele badań i testów, aby dokładnie zdiagnozować dany problem. Dowiedz się więcej na temat zakresu czynności, a także sprawdź, czy badanie u foniatry jest bolesne. 

Czym zajmuje się lekarz foniatra?

Foniatra to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń związanych z narządem głosu i mową. Na konsultację warto umówić się wtedy, gdy pojawiają się następujące problemy: 

  • przewlekła chrypka, 
  • zmiany na języku, 
  • zanik głosu, 
  • problemy z połykaniem (niepowiązane z refluksem lub zwykłym przeziębieniem), 
  • trudności z mówieniem, 
  • uczucie drapania lub bólu w gardle, które utrzymuje się przez kilka tygodni.

W wielu przypadkach objawy w obrębie jamy ustnej czy krtani związane są ze zwykłym przeziębieniem lub też nadwyrężeniem głosu. Niestety, tego typu symptomy mogą być też w niektórych sytuacjach powiązane z poważnymi chorobami, na przykład nowotworami krtani, gardła albo śluzówki.

Pacjentami foniatry najczęściej są osoby, które na co dzień pracują głosem. Do tej kategorii można zakwalifikować między innymi piosenkarzy, nauczycieli, handlowców, telemarketerów, prawników, lektorów, aktorów. Na wizytę u tego specjalisty decydują się również pacjenci po infekcjach gardła i krtani, a także osoby zauważające u siebie problemy z przełykaniem lub przewlekłą chrypką. 

laryngolog - badanie ucha

Laryngolog foniatra i foniatra audiolog – w czym się specjalizują?

Lekarz laryngolog foniatra specjalizuje się w zakresie rozpoznawania i leczenia schorzeń aparatu mowy, ale także uszu, zatok czy nosa. Warto zgłosić się do niego w przypadku wystąpienia symptomów takich jak chrypa czy przewlekły ból gardła, które mogą mieć zarówno podłoże foniatryczne, jak i laryngologiczne. Foniatra audiolog zajmuje się z kolei chorobami narządu słuchu występującymi u różnych grup pacjentów i związanymi z nimi zaburzeniami mowy. Do tego specjalisty należy zgłosić się z objawami takimi jak niedosłuch, szumy uszne, zawroty głowy. 

Jakie choroby diagnozuje foniatra? 

Foniatra może zdiagnozować schorzenia w obrębie aparatu mowy, gardła oraz krtani. Są to m.in.: 

  • dysforię czynnościową (zanik głosu związany z czynnikami psychosomatycznymi lub przeciążeniem narządów mowy), 
  • wady wymowy, zaburzenia mowy, 
  • przerośnięty migdał, 
  • porażenie fałd głosowych, 
  • zapalenie strun głosowych, 
  • niedomykalność głośni. 

Jak przebiega wizyta u foniatry? 

Wizyta u foniatry rozpoczyna się od wywiadu, a więc szczerej rozmowy na tematy związane z dolegliwościami. Lekarz zapyta o konkretne symptomy, historię choroby oraz dotychczasowe próby leczenia. W celu postawienia diagnozy specjalista może użyć laryngostroboskopu, czyli urządzenia wprowadzanego do gardła i krtani. W czasie badania pacjent ma za zadanie wydawać różne dźwięki (na przykład „a”, „e”). Dodatkowo przeprowadzone zostanie badanie fizykalne gardła, krtani oraz migdałków.

Badanie foniatryczne to kolejny sposób na odnalezienie przyczyny twoich problemów. Ma na celu sprawdzenie, czy mechanizm wydawania głosu oraz jego jakość są prawidłowe. W całym procesie oceniane są następujące elementy: 

  • charakter głosu (dźwięczny i czysty, matowy, zachrypnięty, bezgłos), 
  • zakres głosu, 
  • nastawienie głosowe (miękkie, twarde), 
  • wysiłek w trakcie mówienia (swobodny, napięcie w mięśniach szyi), 
  • postawa pacjenta – w trakcie mówienia sylwetka nie powinna zakłócać swobodnego przepływu powietrza.

Na podstawie wyników badań, foniatra może skierować pacjenta do poradni laryngologicznej lub chirurgicznej. 

Czy badanie u foniatry jest bolesne? 

Badanie u foniatry może być nieprzyjemne, jednak w większości przypadków nie jest bolesne. Lekarz często proponuje znieczulenie miejscowe przy wprowadzaniu laryngostroboskopu do krtani, co w znacznym stopniu zmniejsza dyskomfort pacjenta. 

 

Bibliografia:

  1. Cichecka-Wilk, M., Studzińska, K,  Czynnościowe zaburzenia głosu z punktu widzenia foniatrii klinicznej, psychopatologii, psychologii i psychiatrii psychodynamicznej, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J–Paedagogia-Psychologia 2018, 31: 175-194. 
  2. Hinchcliffe, R, Audiologia kliniczna w Wielkiej Brytanii-jej rola i zakres z perspektywy historycznej, Otorynolaryngologia 2007, 6. 
  3. Sielska-Badurek, E., Kazanecka, E., Osuch-Wójcikiewicz, E., Domeracka-Kołodziej, A, Rola foniatry w multidyscyplinarnej opiece nad wokalistami, Otorynolaryngologia 2012, 11. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?