Ginekolog to lekarz dla kobiet. Jak wygląda wizyta tego specjalisty?
Ginekolog to lekarz, którego powinnaś odwiedzać przynajmniej raz na rok, zwłaszcza jeżeli masz przynajmniej 25 lat. Nie należy się tego obawiać, bo z reguły przeprowadzane w ramach takiej wizyty badania są bezbolesne. Czym jednak dokładnie zajmuje się ten specjalista i jak wygląda wizyta u niego? Odpowiadamy!
- Kim jest ginekolog i kiedy warto się do niego wybrać?
- Kim jest ginekolog dziecięcy?
- Jak wygląda wizyta u ginekologa?
- Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
- Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?
- Czy każdy ginekolog robi USG i przepisze tabletki poronne?
- Czy przed wizytą u ginekologa można współżyć lub iść podczas okresu?
- Jak się nazywa męski ginekolog?
- Ile kosztuje wizyta u ginekologa?
Kim jest ginekolog i kiedy warto się do niego wybrać?
Ginekolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu, profilaktyce i diagnozowaniu chorób narządów płciowych (oraz piersi) u kobiet. Dzieli się z pacjentkami wiedzą na temat antykoncepcji, pełni również nadzór nad przebiegiem ciąży. Zajmuje się paniami w czasie połogu, a także w okresie okołomenopauzalnym. Ten lekarz może mieć różne specjalizacje np.:
- ginekolog dziecięcy,
- ginekolog-endokrynolog,
- ginekolog estetyczny,
- ginekolog-onkolog.
Zanim dana osoba stanie się ginekologiem, musi odbyć specjalizację z ginekologii oraz położnictwa.
Kiedy należy umówić się na wizytę do ginekologa? Warto się wybrać wtedy, gdy odczuwasz bóle w dolnym fragmencie brzucha, podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zauważasz plamienia między miesiączkami lub odczuwasz dyskomfort podczas współżycia.
Kim jest ginekolog dziecięcy?
Ginekolog dziecięcy to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób i infekcji intymnych u dziewczynek do 18. roku życia. Zajmuje się również zaburzeniami procesu dojrzewania, a i może pomóc w przypadku wrodzonych wad narządów płciowych oraz chorób narządów rodnych.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Podczas wizyty specjalista przeprowadza wywiad lekarski, w ramach którego zbiera potrzebne mu informacje na temat długości i daty ostatniej miesiączki. Następnie wykonuje badanie ginekologiczne. Wówczas ocenia ujście szyjki macicy oraz nabłonek pochwy, korzystając ze specjalnego wziernika. Czasem, w razie potrzeby wykonuje również USG oraz badanie piersi.
Ile trwa wizyta u ginekologa? Klasyczna konsultacja trwa zwykle 15-20 minut. Inaczej wygląda to jednak w przypadku np. pierwszej wizyty w ciąży, która może odbywać się nawet przez 60 minut.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Zanim wybierzesz się na wizytę do specjalisty, dobrze jest zadbać o odpowiedni strój. Świetnie sprawdzi się tutaj tunika lub dłuższa koszula, która zamaskuje miejsca intymne, gdy zdejmiesz spódnicę czy spodnie. Dobrze ze sobą zabrać również dokumentację medyczną – oczywiście, jeśli taką posiadasz, a także kalendarzyk miesiączkowy. Wiele pacjentek zastanawia się, czy do ginekologa trzeba się golić. Nie ma takiej konieczności, choć oczywiście możesz to zrobić, jeżeli owłosienie Tobie przeszkadza.
Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?
Zastanawiasz się, czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie? Odpowiedź brzmi nie. To ważne, ponieważ kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać tego specjalistę.
Bez skierowania dostaniesz się także do:
- psychiatry,
- onkologa,
- wenerologa,
- stomatologa,
- położnika.
Czy każdy ginekolog robi USG i przepisze tabletki poronne?
Nie każdy ginekolog robi USG. To z kolei sprawia, że jeżeli lekarz nie jest specjalistą w tym zakresie, może zlecić Ci wykonanie tego badania gdzieś indziej. Dodajmy, że nie zawsze jego wykonanie jest konieczne, np. podczas wizyt kontrolnych.
A jak wygląda sprawa z tabletkami poronnymi? W 2024 roku ginekolog ma prawo przepisać tabletki poronne tylko w wyjątkowych sytuacjach, a konkretnie wtedy, gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety bądź jest konsekwencją czynu zabronionego – wówczas można zastosować taki środek do 12. tygodnia życia płodu. Warto jednak pamiętać, że tabletki poronne to nie to samo, co te „dzień po”.
Czy przed wizytą u ginekologa można współżyć lub iść podczas okresu?
Na wszelki wypadek lepiej zrezygnować ze współżycia na 2-3 dni przed wizytą u ginekologa. Wynika z tego, że lekarz czasami w trakcie wizyty pobiera wymaz do cytologii, a po odbyciu stosunku wyniki bywają niemiarodajne. Jeżeli jesteś jednak pewna, że będzie wykonywane u Ciebie jedynie badanie ginekologiczne, możesz uprawiać seks.
W trakcie trwania okresu można odwiedzić ginekologa, jednak badanie przeprowadzane w takich warunkach często nie jest zbyt komfortowe. Warto również zaznaczyć, że daje ono często mało wiarygodne wyniki. Wówczas ciężko jest określić stan narządów rozrodczych.
Jak się nazywa męski ginekolog?
Specjalistą, do którego mężczyźni powinni udać się w przypadku chorób narządów płciowych, jest androlog. Można się do niego wybrać również wtedy, gdy występują problemy związane z dojrzewaniem płciowym. Leczy on też bezpłodność oraz zaburzenia seksualne, które mają podłoże hormonalne.
Ile kosztuje wizyta u ginekologa?
Obecnie wizyta u ginekologa kosztuje średnio od 150 do 350 zł. Cena zależy m.in. od wielkości miasta. Warto podkreślić, że stawka za konsultację lekarską jest niższa niż w przypadku wizyty np. wraz z badaniem USG. Oczywiście można udać się również do lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ – wówczas za wizytę nie zapłacisz nic.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534223/ [dostęp 18.05.23].
- Park K., Wu P., Gulati M., Obstetrics and Gynecological History, JACC: Case Reports, 2020, 2(1), s. 161–163.
- Thorp J. M., Hiller-Sturmhöfel S., The Obstetrician/Gynecologist, Alcohol Health and Research World, 1994, 18(2), s. 117–120.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nastolatki z pokolenia Z ostrzegają się przed ginekologami. Na znanylekarz.pl niektórym z nich zostawiają opinię „rzułty”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
się ten artykuł?