Przejdź do treści

Czym zajmuje się laryngolog? Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u laryngologa?

laryngolog - badanie ucha
Fot. Kalim / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Laryngologia to jedna ze specjalizacji lekarskich. Laryngolog (a w zasadzie otorynolaryngolog) zajmuje się schorzeniami nosa i zatok, gardła, uszu i krtani. Poza samą diagnostyką i leczeniem farmakologicznym laryngolodzy wykonują zabiegi operacyjne struktur w obrębie głowy i szyi.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek

dr n. med.

Laryngologia to dziedzina nauki i specjalizacja lekarska, której nazwa wywodzi się z greki, gdzie ucho to otos, krtań – laryngos, nos – rhinos, a gardłopharyngos. Te słowa w zasadzie obrazują, czym zajmuje się laryngolog. W skład jego kompetencji zawodowych wchodzą przede wszystkim struktury zlokalizowane w obrębie głowy i szyi. Nie należy zapominać również, że laryngolodzy nazywani są chirurgami głowy i szyi, co podkreśla fakt, iż wykonują zabiegi operacyjne. Laryngolodzy zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nosa i zatok, gardła, uszu, krtani, ale także ślinianek, węzłów chłonnych, jak również zawrotami głowy.

Otolaryngolog a laryngolog

Laryngolog bywa określany otolaryngologiem lub otorynolaryngologiem. W gruncie rzeczy jest to ten sam lekarz. Specjalizacja fachowo nazywa się otorynolaryngologią, ale z racji długości często bywa skracana do laryngologii. Zatem zakres kompetencji zawodowych laryngologa i otolaryngologa jest taki sam.

przeziębienie

Czym się zajmuje laryngolog?

Do otolaryngologów zgłaszamy się w przypadku kłopotów z zatokami lub oddychaniem przez nos, bólami głowy w okolicy czołowej, bólami gardła, chrypką, bezgłosem, trudnościami w przełykaniu, bólami uszu, niedosłuchem, wyciekami z uszu. To najczęstsze dolegliwości, chociaż czasami konsultacja laryngologiczna potrzebna jest w innych przypadkach. Jeżeli mamy jakieś dolegliwości, możemy udać się odpłatnie do prywatnego gabinetu laryngologicznego. Listę prywatnych laryngologów w miejscu zamieszkania wraz z telefonami, adresami, a czasem nawet terminami najbliższych wizyt, bez trudu znajdziemy w internecie. Jeżeli chcemy skorzystać z wizyty refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który wystawi skierowanie. Dopiero z nim udajemy się do poradni laryngologicznej celem ustalenia terminu wizyty.

Pogotowie laryngologiczne

Na termin w poradni, prywatnej czy w ramach NFZ, zawsze trzeba czekać. Okresy oczekiwania bywają różne. Krótsze są oczywiście w placówkach prywatnych, ale z reguły i tak trzeba poczekać kilka dni. Co zatem możemy zrobić, jeżeli potrzebujemy pomocy natychmiast, bo np. wystąpiło krwawienie z nosa, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać, albo zostało nam w uchu trochę waty po czyszczeniu? Większość szpitali posiadających oddział laryngologiczny ma również ostre dyżury laryngologiczne. Jeżeli udamy się z nagłym przypadkiem na taki dyżur, na pewno zostaniemy przyjęci, zbadani przez laryngologa, który ustali prawidłowe postępowanie lub leczenie. Musimy jednak pamiętać, że ostry dyżur nie jest miejscem, do którego powinniśmy zgłaszać się z błahymi problemami, leczonymi w ramach poradni laryngologicznej. Zarezerwowany jest on wyłącznie dla przypadków pilnych, w których wymagana jest natychmiastowa interwencja.

Zobacz także

Wizyta u laryngologa

W gabinecie laryngologicznym lekarz przeprowadza wywiad dotyczący dolegliwości, z którymi pacjent się zgłasza. Następnie przechodzi do badania. Palpacyjnie badane są węzły chłonne i ślinianki. Wziernikiem nosowym badany jest nos, w którym przede wszystkim oceniane są przegroda i małżowiny nosowe, a także śluzówka jamy nosa. Oceniane są jama ustna i jej przedsionek, język, zęby i gardło, w tym migdałki. Ponadto w obrębie jamy ustnej znajdują się ujścia ślinianek, zatem są one także sprawdzane. Uszy oglądane są wziernikiem usznym (otoskopem). Zwracana jest uwaga na małżowiny uszne, następnie przewody słuchowe i błonę bębenkową. W badaniu laryngologicznym oceniana jest także krtań i część nosowa gardła. Krtań badana jest lusterkiem, przy wytkniętym i przytrzymywanym przez lekarza języku pacjenta, w trakcie fonacji i oddychania. Nosogardło również badane jest lusterkiem, umieszczonym za języczkiem, przy jednoczesnym uciskaniu szpatułką języka. Jeżeli laryngolog zauważy jakieś nieprawidłowości w badaniu fizykalnym, może zlecić wykonanie badań dodatkowych – laboratoryjnych, wymazu, rentgena (RTG), ultrasonografii (USG), tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MRI) czy biopsji zmiany. Pacjenci ze schorzeniami wymagającymi leczenia operacyjnego kierowani są na zabieg do szpitala.

Laryngologia dziecięca

Jest odrębną specjalizacją, która zajmuje się tymi samymi chorobami, ale występującymi u dzieci. Co prawda zdarza się, że laryngolodzy „dorośli” badają dzieci. Jednak jeżeli maluch ma dolegliwości, lepiej jest skonsultować się z laryngologiem dla dzieci. Posiada on większe doświadczenie w tej grupie wiekowej. Ponadto, jeżeli zaistnieje konieczność zabiegu, skieruje na oddział laryngologii dziecięcej, właściwy do leczenia danej przypadłości.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?