Decyzja FDA zmienia podejście do badań w kierunku raka szyjki macicy. Zatwierdzono testy, które można wykonać samodzielnie… nawet w domu
Stany Zjednoczone stoją o krok od wyeliminowana raka szyjki macicy. Po raz pierwszy w historii medycyny kobiety będą mogły samodzielnie pobierać próbki do badań w kierunku obecności wirusa HPV. Zrobią to w prywatnych pokojach w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodniach, a nawet w aptekach. Następnym krokiem jest możliwość wykonania testu w domu.
FDA z decyzją ułatwiającą kobietom badanie przesiewowe
Amerykańska Agencja ds. Żywności zatwierdziła nowy sposób badania przesiewowego pod kątem wykrycia 14 szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który jest jedną z głównych przyczyn nowotworów szyjki macicy. Pacjentki, które zdecydują się na test, będą mogły samodzielnie pobrać materiał do badań. Jest to bardziej komfortowa forma dla kobiet, które wolą uniknąć badania na fotelu ginekologicznym przez specjalistę.
„Ma to na celu dotarcie do kobiet, do których tradycyjnymi metodami nie docierano” – powiedział Jeff Andrews, wiceprezes ds. medycznych i naukowych w firmie BD, jednym z twórców nowej metody.
Jak dodał, początkowo testy będą oferowane do użytku w prywatnych pokojach w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodniach, a nawet w aptekach. Pracownik służby zdrowia przekaże pacjentce narzędzie do samodzielnego pobrania wymazu z pochwy, podobnie jak w przypadku rutynowego badania w gabinecie. Następnie testy będą wysyłane do laboratoriów.
W planach jest umożliwienie także przeprowadzenia testu w domowym zaciszu. Twórcy nowej metody mają nadzieję, że ułatwi to dostęp do badań przesiewowych dla kobiet, które odczuwają lęk przed wizytą u ginekologa lub mają do niego ograniczony dostęp. FDA w tej kwestii może podjąć decyzję na przełomie kilku miesięcy. Andrews podkreślił, że rozszerzenie możliwości badań przesiewowych ostatecznie „może wyeliminować raka szyjki macicy w USA”.
Co to jest wirus HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papillomavirus) to powszechnie występujący patogen z rodziny Papillomaviridae. Przenosi się on poprzez kontakt skórny oraz kontakty seksualne. Rocznie na świecie odnotowuje się aż 300 mln nowych zakażeń.
Do 2023 roku poznano już ponad 120 typów wirusa HPV, z czego większość infekuje nabłonek skóry i może powodować pospolite brodawki skórne. Około 40 z nich odpowiada za zakażenia narządów płciowo-moczowych, natomiast 30 jest związanych ze zmianami w nabłonku, z których rozwija się rak szyjki macicy.
Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy (odpowiada za 90-99 proc. przypadków). Na wczesnym etapie jego rozwoju nie pojawiają się żadne charakterystyczne objawy, dlatego tak ważne jest profilaktyczne wykonywanie cytologii, która wykaże patologiczne zmiany nawet w niezaawansowanym stadium.
Wirus brodawczaka ludzkiego znany był już w latach 50. XX wieku. Dzięki badaniom prowadzonym przez Stefanię Ginsburg-Jabłońską, w roku 1972 odkryto związek między HPV a nowotworem skóry. W 1982 r. niemiecki wirusolog Harald zur Hausen zaobserwował związek HPV z rozwojem raka szyjki macicy. Naukowiec ten współuczestniczył także w opracowaniu szczepionki przeciwko najbardziej onkogennym typom wirusa HPV. Za swoje badania profesor otrzymał w 2008 r. Nagrodę Nobla.
Źródło: eu.usatoday.com
Zobacz także
„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik
„Niemal każda młodsza pacjentka pyta, czy może zostawić skarpetki na stopach”. O tym, czego Polki wstydzą się u ginekologa, mówią Olga Błaszczak-Galewska i Joanna Pabich-Worożbit
10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać
Polecamy
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Marta Lech-Maciejewska ogłosiła powrót do zdrowia: „Straciłam połowę ważnego dla ciała organu, ale jestem bezpieczna”
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
się ten artykuł?