Depilacja laserowa – jak się przygotować do tego zabiegu?
Depilacja laserowa to obok depilacji woskiem czy tradycyjnego golenia jeden ze sposobów na usunięcie niechcianego owłosienia. Za pomocą lasera najczęściej eliminuje się owłosienie z nóg, pach, miejsc intymnych, a także twarzy. Jak przebiega depilacja laserowa? Czy daje trwałe efekty? Jakie niesie ze sobą skutki uboczne? Ile kosztuje?
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą specjalnych urządzeń, których działanie opiera się na emisji wiązki światła. Ta „wychwytuje” znajdującą się we włosach melaninę, związek chemiczny odpowiadający za ich kolor. Emitowane przez laser światło zostaje wchłonięte przez włos i zamienione w energię, która prowadzi do trwałego uszkodzenia jego struktury na całej długości. W konsekwencji wypada, a jeśli zabieg wykonany był we właściwym momencie fazy wzrostu (o czym poniżej), nie powinien już odrosnąć.
Zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegom najczęściej poddawane są:
- nogi (łydki i uda),
- pachy,
- okolice bikini,
- miejsca intymne, w tym okolice odbytu,
- twarz (wąsik, bródka).
Depilacji laserowej może być poddana tak naprawdę każda partia ciała (brzuch, plecy), poza okolicami oczu.
Jakim laserem wykonywana jest depilacja laserowa?
Do depilacji laserowej używa się laserów diodowych lub laserów aleksandrytowych. W gabinetach kosmetologicznych można spotkać urządzenia rozmaitych producentów, które różnią się następującymi parametrami:
- mocą urządzenia,
- rodzajem głowicy,
- długością wiązki laserowej,
- systemem chłodzenia.
Z depilacją laserową kojarzone są także urządzenia IPL (ang. Intensed Pulsed Light) sprzedawane w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Nie są one jednak laserami w sensie technicznym. Ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu oraz szeroka dostępność, dlatego chętnie wybiera się je do samodzielnej depilacji laserowej w domu. Pamiętaj jednak, że nie wykazują takie skuteczności jak lasery diodowe lub aleksandrytowe.
Jak przygotować się do depilacji laserowej?
Przygotowując do zabiegu depilacji laserowej, pamiętaj o tym, żeby:
- miesiąc przed zabiegiem unikać ekspozycji na słońce,
- miesiąc przed zabiegiem zaprzestać depilacji innymi metodami (wosk, depilator),
- na 2 tygodnie przed zabiegiem zrezygnować ze spożywania ziół fotouczulających i stosowania retinoidów,
- dzień przed zabiegiem ogolić włosy.
Czy istnieją przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Wśród przeciwwskazań do depilacji laserowej wymienia się:
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skłonność do bliznowacenia,
- cukrzycę typu II,
- przyjmowanie leków lub ziół o właściwościach uczulających (m.in. nagietek, dziurawiec),
- przebyte choroby nowotworowe,
- ciążę i karmienie piersią.
Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają?
Aby zrozumieć odpowiedź na pytanie, czy depilacja laserowa jest na zawsze, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak rosną włosy. Wyróżnia się trzy fazy życia włosa:
- faza wzrostu (anagen),
- faza przejścia (kata gen),
- faza spoczynku (telogen).
Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu. Jeśli wiązka światła trafi na włos w fazie przejściowej lub w fazie spoczynku, nie uszkodzi go, przez co zabieg nie będzie skuteczny. Nie da się jednak określić „na oko”, w której fazie wzrostu znajduje się włos.
Ponadto w tym samym czasie i na tej samej partii ciała (np. nogach, bikini) poszczególne włosy będą w różnych fazach wzrostu. Zatem, żeby depilacja laserowa przyniosła oczekiwane efekty, potrzeba od 6 do 8 zabiegów wykonywanych co 6-12 tygodni. Po zakończonej serii zabiegów raz w roku warto wykonać zabieg przypominający, który usunie nowe, pojedyncze włosy pojawiające się na ciele.
Najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej
- Czy depilacja laserowa boli?
Depilacja laserowa boli. Na szczęście nowoczesne lasery wyposażone są w systemy chłodzące, które podczas zabiegu zmniejszają dyskomfort.
- Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?
Po depilacji laserowej skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, często też pojawia się obrzęk. Objawy te ustępują samoistnie po 24-48 godzinach.
- Ile kosztuje depilacja laserowa?
Średnia cena depilacji laserowej za jedną partię ciała to 250 zł. Gabinety kosmetyczne często oferują pakiety kilku zabiegów w cenie kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
- Jakie są skutki uboczne depilacji laserowej?
Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia (przy zbyt dużej mocy lasera). Może także wystąpić reakcja uczuleniowa. Najczęściej przybiera ona postać pokrzywki – zaczerwienionych ognisk z pęcherzami.
Bibliografia:
- Atta-Motte M., Załęska I., Porównanie rezultatów użycia lasera diodowego w dwóch trybach pracy. Studium przypadku, Kosmetologia Estetyczna 2019, 8(5): 659-663.
- Krzan A., Krajewska-Siuda E., Jagielski P., Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(2): 203-212.
- Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R. K., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 2018, 6(7): 705-709.
Polecamy
Przestała usuwać włosy z twarzy kilka lat temu. Wciąż musi się z tego tłumaczyć
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
się ten artykuł?