Depresja endogenna. Jakie są przyczyny i objawy tego rodzaju zaburzeń?
Depresja endogenna jest specyficzną chorobą, ponieważ nie powstaje na skutek traumatycznych przeżyć z przeszłości. W przypadku tego rodzaju depresji przyczyną zachorowania jest nieprawidłowa czynność neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. W leczeniu depresji endogennej stosuje się leki przeciwdepresyjne i terapię behawioralno-poznawczą.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”lek. Michał Dąbrowski”
Depresja endogenna może dotknąć każdego. Nie istnieją w tym przypadku czynniki zewnętrzne, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Na zachorowanie narażeni są wszyscy, nawet ludzie pozornie szczęśliwi, którzy mają poukładane życie. Żeby poradzić sobie z depresją endogenną, konieczne jest farmakologiczne uzupełnienie niedoboru neuroprzekaźników.
Depresja endogenna – przyczyny
Depresja endogenna określana jest mianem depresji znikąd. Jej objawy są gwałtowne i pojawiają się bez konkretnej przyczyny. W większości przypadków są niezrozumiałe dla osób bliskich, którzy mają na co dzień styczność z chorym. Osobom zdrowym wydaje się, że choremu niczego nie brakuje i nie ma powodów, aby chorować na depresję.
Za czynnik sprawczy predysponujący do zachorowania uważa się niedobór serotoniny w mózgu. W związku z tym u chorego pojawiają się zaburzenia na tle nerwowym i psychicznym, którym towarzyszą objawy somatyczne niemające odzwierciedlenia w faktycznym stanie zdrowia. Krótko mówiąc: chory uważa, że coś mu dolega, a w rzeczywistości jest zupełnie zdrowy.
W depresji endogennej przyczyny zachorowania mogą być również genetyczne. Osoby, u których w rodzinie wystąpiły w przeszłości przypadki depresji lub samobójstw, są bardziej podatne na zachorowanie.
Depresja endogenna – objawy ze strony psychiki
Charakterystycznym objawem, który stale pojawia się w depresji endogennej, jest odrealnienie. Chory notorycznie błądzi myślami gdzieś indziej i trudno złapać z nim kontakt. Inne objawy depresji endogennej to:
- ciągly smutek;
- apatia i drażliwość;
- zdenerwowanie i pojawiające się w związku z tym wybuchy złości;
- niska samoocena;
- uczucie beznadziejności i bezsensu;
- obojętność;
- przewlekłe zmęczenie;
- kłopoty z potencją;
- zaburzenia łaknienia;
- bezsenność lub nadmierna senność;
- niechęć do przebywania w towarzystwie innych osób;
- zespół natręctw.
Chory z depresją endogenną bardzo często myśli o śmierci. U 10 % osób ten rodzaj depresji skutkuje próbami samobójczymi.
Depresja endogenna – objawy somatyczne
U niektórych chorych na depresję endogenną mogą się pojawić objawy somatyczne. Fizyczne symptomy depresji są porównywane do objawów chorób zupełnie niezwiązanych z układem nerwowym. U chorego manifestują się one w postaci nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednego z organów lub układów w organizmie.
Objawy somatyczne:
- przyspieszone bicie serca;
- bóle w klatce piersiowej;
- dolegliwości żołądkowe;
- bóle kości, mięśni i stawów;
- bóle głowy, migreny;
- zaburzenia neurologiczne;
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet;
- różnego rodzaju wysypki na skórze.
Somatyczne objawy depresji, które występują u chorego, mają zamaskować przed innymi ludźmi problemy związane z chorobą. Jednym słowem, jest to pewien rodzaj masek, które „zakłada” osoba chora, żeby ukryć depresję. To właśnie stąd wzięło się określenie depresja maskowana.
Zobacz także
Depresja endogenna – leczenie
Depresję endogenną leczy się praktycznie tak samo jak inne postaci depresji, wykorzystując psychoterapię i farmakoterapię. Stosowanie samych leków może być niewystarczające, aby chory powrócił do zdrowia.
Mimo że psychoterapia jest długotrwała, może przynieść choremu tylko same korzyści. Uczęszczanie na zajęcia pomoże mu poradzić sobie z trudami dnia codziennego i nauczy, jak zapobiegać nawrotom choroby. Spotkania z psychoterapeutą mogą się odbywać indywidualnie lub w grupie. Zajęcia tego typu są organizowane w poradniach zdrowia psychicznego. Najczęściej stosowaną i najbardziej skuteczną formą terapii jest terapia behawioralno-poznawcza.
Leczenie farmakologiczne jest traktowane jako wspomagające. Stosowane leki mają zwiększyć ilość neuroprzekaźników w mózgu. Takie właściwości mają inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Preparaty tego typu to silne środki psychotropowe, dostępne tylko na receptę. Może je wypisać lekarz psychiatra. Dzięki nim chory ma lepszy nastrój i jest mniej nerwowy. Pierwsze efekty leczenia można zauważyć mniej więcej po 2 tygodniach. Kuracja lekami trwa kilka miesięcy.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Co oznacza kłujący ból głowy? Czym jest samoistny kłujący ból głowy?
Nadwrażliwość na dźwięki. Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu?
się ten artykuł?