Przejdź do treści

Dieta na cholesterol. Jakie produkty pomogą pozbyć się złogów?

wyniki
Fot. designer491/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cholesterol jest cząsteczką pełniącą szereg ważnych funkcji w organizmie. Jednak tylko wtedy, gdy jest na odpowiednim poziomie. Wysoki poziom tego związku we krwi może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań, ponieważ powstałe z nadmiaru złogi będą blokować naczynia krwionośne. Kluczowym elementem do ich pozbycia się z organizmu jest dieta cholesterolowa i zwiększenie aktywności fizycznej.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Stosowana na obniżenie cholesterolu dieta powinna być uboga w tłuszcze i bogata w błonnik, ponieważ dzięki niemu będzie możliwe szybkie wydalanie złogów bez konieczności włączenia terapii farmakologicznej. W codziennym menu „cholesterolowca” nie powinno zabraknąć cennych kwasów Omega-3 i Omega-6 oraz leczniczych przypraw. Co może jeść, a czego powinien unikać chory z wysokim poziomem cholesterolu?

Cholesterol – co to jest?

Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym i jednym ze składników błon komórkowych w ludzkim organizmie. Dla człowieka jest niezmiernie ważną cząsteczką, ponieważ bierze udział w procesie produkcji hormonów nadnerczy oraz płciowych i jest niezbędny do produkcji witaminy D3. Cholesterol jest wytwarzany przez organizm, ale tylko w niewielkich ilościach. Ponieważ największa jego ilość jest dostarczana wraz z pożywieniem, bardzo ważna jest dieta niskocholesterolowa, która utrzyma go na prawidłowym poziomie. Sam w sobie cholesterol nie jest szkodliwy, a wręcz jest potrzebny. Szkodzi jedynie jego nadmiar. Wysoki poziom cholesterolu w organizmie odkłada się w ścianach naczyń w postaci złogów (blaszek miażdżycowych), czego skutkiem jest utrudniony przepływ krwi i niedotlenienie innych narządów. Ich obecność w naczyniach zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu lub zawału serca zakończonego nagłym zgonem.

Cholesterol całkowity jest podzielony na frakcje, o których również warto wspomnieć. Składa się z:

  • Cholesterolu LDL – jest to tzw. „zły cholesterol”, który nagromadzony przyczynia się do powstania blaszek miażdżycowych;
  • Cholesterolu HDL – czyli „dobrego cholesterolu”. Im go więcej we krwi, tym mniejsze ryzyko choroby naczyniowej.
  • Trójglicerydów, które zamieniają tłuszcze w energię. Jeśli jest ich zbyt dużo, przekształcają się w tkankę tłuszczową.

Wysokiego cholesterolu można się pozbyć farmakologicznie, stosując leki na obniżenie lipidów, ale chory musi je zażywać do końca życia. Nagłe odstawienie powoduje wzrost poziomu frakcji LDL i trójglicerydów do niebotycznych rozmiarów. Dieta na obniżenie cholesterolu będzie równie skuteczna, jeśli chory będzie przestrzegał zasad. Są one opisane w zawierającej produkty dozwolone przy wysokim cholesterolu diecie. Tabelę można otrzymać od lekarza.

Zobacz także

Jak obniżyć cholesterol dietą, czyli co wolno jeść…

Stosowana przy wysokim cholesterolu dieta powinna być niskotłuszczowa. Posiłki muszą być częste i niezbyt obfite. W jadłospisie powinny się znaleźć kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, ponieważ ich działanie powoduje wzrost frakcji dobrego cholesterolu (HDL). Najlepszym wyborem jest oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy dodawany do sałatek. Jakie jeszcze produkty powinna zawierać skuteczna dieta obniżająca cholesterol?

  • ryby – w diecie przy wysokim cholesterolu poleca się je szczególnie, ponieważ dzięki zawartym w nich kwasom tłuszczowym obniżają ciśnienie krwi i regulują poziom trójglicerydów. Spożywanie ryb kilka razy w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Osobom mającym problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu zaleca się makrelę, pstrąga, łososia, halibuta i sardynki;
  • chude mięso;
  • pieczywo razowe, makaron razowy;
  • warzywa – zwłaszcza strączkowe, takie jak cieciorka, fasola, groch, soczewica. Należy je wprowadzić do diety antycholesterolowej, jeśli osoba chora nie lubi ryb. Zawierają białko i błonnik, który jest kluczowym elementem diety na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów;
  • chudy nabiał i produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii;
  • jaja – mimo że zawierają cholesterol, są bardzo pożądanym produktem w diecie na zbicie cholesterolu, o ile przyrządza je się na miękko;
  • produkty z dużą zawartością rozpuszczalnego błonnika, takie jak owsianki, jabłka, gruszki czy suszone śliwki. Pomagają obniżyć zły cholesterol i zapobiegają jego wchłanianiu do krwi;
  • przyprawy, takie jak cynamon albo kurkuma;
  • czerwone wino;
  • orzechy włoskie, migdały;

Przy podwyższonym cholesterolu dieta powinna stać się codzienną rutyną, podobnie jak niewielki wysiłek fizyczny. Dzięki temu chory może uniknąć leczenia farmakologicznego. Z codziennego jadłospisu muszą zniknąć: tłuste mięso, podroby, tłuste sery oraz modyfikowane margaryny i przetworzona żywność.

Bibliografia

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Dobra dieta na zły cholesterol, online: wiml.waw.pl.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Wł. Biegańskiego w Łodzi, Dieta niskocholesterolowa - zalecenia żywieniowe dla pacjentów.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?