Dieta po porodzie. Co powinno znaleźć się w menu młodej mamy? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
Dieta świeżo upieczonej mamy powinna być urozmaicona i zdrowa. Kobieta może jeść wszystko, o ile nie występuje u niej lub u dziecka alergia pokarmowa. Jednak „wszystko” nie zawsze w praktyce oznacza zdrowo. „Dziecko jest na pierwszym miejscu, to logiczne, ale i brak czasu powoduje, że sięgacie po produkty wysoko przetworzone o wysokiej kaloryczności, np. batony” – pisze Pani Fizjotrener. Na co więc w szczególności zwrócić uwagę?
Pani Fizjotrener
Problem diety po porodzie poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako „Pani Fizjotrener”. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę, o której głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej profil na Instagramie obserwuje ponad 30 tys. osób.
Dieta matki – problem po porodzie
Odpowiednio zbilansowana dieta po porodzie ma znaczenie nie tylko dla dziecka, ale i dla matki.
Duży problem po porodzie ? odżywianie młodej mamy – dziecko jest na pierwszym miejscu, to logiczne, ale i brak czasu powoduje, że sięgacie po produkty wysoko przetworzone o wysokiej kaloryczności, np. batony – wymienia Włodarczyk.
Fizjoterapeutka zwraca uwagę na to, że zdrowe menu w tym czasie jest szczególnie ważne dla regeneracji organizmu.
Nie chcę tu pisać o ich zgubnych właściwościach dla Waszej sylwetki i zdrowia. Ale miejcie świadomość, że w okresie po porodzie, Wasz organizm silnie czerpie z pokarmu wszystkie składniki odżywcze by się zregenerować i wygoić. Jeśli nie ma dobrego pokarmu, nie ma dobrej tkanki łącznej – tłumaczy Pani Fizjotrener.
Co jest najważniejsze w menu po porodzie
Na co warto w szczególności zwrócić uwagę, układając swój dzienny jadłospis?
Czego Ci potrzeba?
✅wody wody wody! Podstawowy budulec naszego ciała! Przy dobrym nawodnieniu również mamy łatwiejszą pracę z ciałem, poprawia się ślizg między tkankami.
✅ witaminy A B C E D i minerały cynk, żelazo, miedź, selen oaz aminokwasy
✅witamina B1 i B6 – wspomagają odbudowę kolagenu
✅ białko
✅kolagen
✅ wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega3i6)
✅ antyoksydanty! (Matcha, jagody, itd)
– wymienia ekspertka.
Włodarczyk, która sama jest mamą, opisała także, jak wyglądają jej posiłki.
RozwińStaram się gotować sama, dużo gotuję na zapas, czasem muszę się ratować gotowymi produktami, ale bardzo zwracam uwagę na skład. Gotowe mieszanki kasz, risotto o dobrym składzie zawsze mam w szafce na czarną godzinę. Nie jestem dietetykiem, ale nie trzeba nim być, by dbać o swoje zdrowie. Na zdjęciu jest mój bowl – trochę wymyślny, ale mega szybko się go robi! To nasiona chia w mleku ryżowym ze spiruliną+domowa granola z surowym kakao + owoce tak ku inspiracji – ładne i zdrowe.
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
Zbadali jedzenie dla dzieci. Alarmujące wnioski: 2/3 produktów jest niezdrowych
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
się ten artykuł?