Przejdź do treści

Dixie D’Amelio opisała, jak co miesiąc czuje się przez PMDD. „Utrata woli życia, skrajny lęk, drażliwość”

Dixie D`Amelio
Dixie D`Amelio wyznała, że zmaga się z silnymi objawami PMDD, takimi jak depresja, bezsilność i silny lęk/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ludzie pomyślą: 'O mój Boże, wszyscy to rozumieją’. Odpowiadam, że nie. Nie wiedziałam wcześniej, że nie powinno się pragnąć śmierci co miesiąc, zanim dostanie się okres” – przyznała Dixie D`Amelio. 22-letnia gwiazda TikToka opowiedziała, z jakimi objawami PMDD zmaga się przed miesiączką.

Skrajny lęk, depresja, utrata woli życia i złość

Dixie D`Amelio z pewnością nie trzeba przedstawiać fanom TikToka. Jej profil śledzi niemal 57 mln internautów. Gwiazda mediów społecznościowych występuje także w programie „The D’Amelio Show”, który pokazuje zakulisowe życie jej rodziny po tym, jak jej siostra Charli stała się pierwszą celebrytką na platformie TikTok. Nastolatka miała 16 lat, kiedy zdobyła 150 milionów obserwujących ją widzów.

Podczas premiery trzeciego sezonu programu Dixie postanowiła otworzyć się na temat swoich problemów zdrowotnych. Jak przyznała 22-latka, z powodu przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD) była zmuszona wziąć kilka miesięcy wolnego w pracy.

„Przeszłam przez kilka szalonych rzeczy, których nigdy bym sobie nie wyobraziła” – wyznała.

PMDD to rodzaj zaburzenia, które wydzielone zostało z zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), jednak znacznie wykracza poza jego definicję. Zaburzenie to cechuje się o wiele bardziej nasilonymi symptomami. Może powodować m.in. skrajne zmiany nastroju, agresję, depresję, silny lęk, drażliwość czy bezsenność.

„Ludzie pomyślą: 'O mój Boże, wszyscy to rozumieją’. Odpowiadam, że nie. Nie wiedziałam wcześniej, że nie powinno się pragnąć śmierci co miesiąc, zanim dostanie się okres. To nie powinno wpływać na każdy aspekt życia, od snu po stany lękowe” – powiedziała. Moje objawy to skrajny lęk, depresja, utrata woli życia, drażliwość i złość. Mam nadzieję, że ludzie wokół mnie to zrozumieją” – dodała.

pms

„Mogę znaleźć lepsze sposoby radzenia sobie”

Dixie po raz pierwszy poinformowała o tym, że ​​zdiagnozowano u niej PMDD, w październiku 2022 r. podczas transmisji na żywo na jej profilu na Instagramie. Jak wyjaśniła, z objawami choroby zmagała się przez siedem lat. „Bardzo się cieszę, że wiem, co jest nie tak, ponieważ teraz mogę znaleźć lepsze sposoby radzenia sobie z emocjami” – mówiła swoim obserwatorom.

TikTokerka podkreśliła, że jej choroba miała znaczący wpływ na jej relacje z rodziną. Charli, młodsza siostra Diexie, przyznała, że ​​nigdy nie wie, jak powinna zareagować w momencie załamania się siostry.

„To trudne dla mnie i Charli, ponieważ tak naprawdę nie było jej w pobliżu, kiedy otrzymałam diagnozę, i nigdy jej tego tak naprawdę nie wyjaśniłam” – powiedziała Dixie.

22-latka tłumaczyła, że obecnie czuje się lepiej, jednak wie, że za miesiąc będzie przechodzić te same objawy. PMDD nie da się wyleczyć, ponieważ dokładne przyczyny występowania tego zaburzenia nie są jeszcze dokładnie znane. PMDD łączy się dziś głównie ze zmianą stężeń hormonów płciowych, a przede wszystkim – z metabolizmem progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. U zdrowej kobiety hormon ten wytwarzany jest przez ciałko żółte, będące efektem owulacji. W niewielkim stopniu produkują go również nadnercza, przez praktycznie cały czas cyklu. Zdarza się jednak, że metabolity progesteronu ulegają przekształceniu w inny sposób niż u zdrowych kobiet. Z progesteronu pozostają więc półprodukty, które nasilają różne reakcje psychiczne oraz pobudzają te szlaki, które stymulowane są u pacjentów z depresją, czyli np. związane z produkcją serotoniny. U takich kobiet często najpierw diagnozuje się depresję, z tym że w pierwszej fazie cyklu funkcjonują one normalnie.

Podczas leczenia przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych zaleca się więc przede wszystkim terapię farmakologiczną oraz poznawczo-behawioralną. Dobrze sprawdzą się też leki przeciwdepresyjne o serotoninergicznym mechanizmie działania, a więc np. selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, klomipramina, wenlafaksyna. Czasem stosuje się również doustne środki antykoncepcyjne z drospirenonem lub agonistą gonadoliberyny.

 

Źródło: People, Page Six

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?