Nocne poty – dlaczego pocimy się w nocy? Przyczyny
Nocnym poceniem się nazywamy sytuację, w czasie której w trakcie snu oblewają nas zimne poty. Nie jest to niczym przyjemnym. Większość kobiet nocne poty podciąga pod menopauzę. Jednak przyczyny nadmiernej potliwości mogą mieć zupełnie inne podłoże.
Nocne poty a zmiany hormonalne
Prawdą jest, że nocne poty są jednym z objawów związanych z menopauzą i perimenopauzą. Do tego dochodzą wahania nastroju, przyrost masy ciała, suchość pochwy, zmniejszone libido i parcie na mocz. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się u kobiet w wieku 45-50 lat. Jednak niektóre kobiety już w wieku 20-30 lat uskarżają się na dokuczliwe fale potu podczas snu.
Co oznaczają nocne poty u kobiet?
Wraz ze spadkiem estrogenów, strefa komfortu cieplnego ciała, regulowanego przez mózg, staje się węższa. Organizm reaguje na to zmianą metabolizmu i poceniem się. Jest to jeden z powodów nocnych potów w okresie menopauzy. Podczas regularnego cyklu miesiączkowego kobiety, poziom estrogenów jest dość niski przez pierwszy tydzień i ponownie od 26 do 28 dnia cyklu. Więc jeśli okresowo pojawiają się nocne poty, należy zwrócić uwagę, czy pojawiają się one w tym samym dniu cyklu.
Przyczyna nocnego pocenia – zła dieta
Nagły spadek cukru we krwi może powodować pobudzenie hormonów takich jak adrenalina, a co za tym idzie – nocne poty. Może to również wystąpić u osób, które spożywają niezrównoważoną dietę ze zbyt małą ilością białka, błonnika i zdrowych tłuszczy, które są odpowiedzialne za równowagę poziomu cukru we krwi.
Objadanie się produktami o wysokiej zawartości węglowodanów oraz cukru powodują skoki insuliny w organizmie. Z czasem może to prowadzić do nadprodukcji testosteronu przez jajniki, co z kolei powoduje nadprodukcję estrogenu, który w kolejnej fazie powinien się rozłożyć i zostać wydalony z organizmu. Jeśli estrogeny nie są wydalane, powodem może być niedobór witamin z grupy B, dieta o niskiej zawartości przeciwutleniaczy lub częste zaparcia. Może to skutkować bardziej objawowymi cyklami menstruacyjnymi.
Czy stres wpływa na nocne poty?
Każdy miewa czasem okres niepewności lub stresu. Lęk zwiększa napięcie oraz aktywuje układ nerwowy w celu walki lub ucieczki. To z kolei zwiększa hormony i neuroprzekaźniki kortyzolu, adrenaliny i norepinefryny w organizmie. Prowadzi to do zwężenia naczyń obwodowych. Finalnie temperatura ciała wzrasta, a organizm zaczyna pocić się, aby się ochłodzić.
Czy masz problemy z nadmierną potliwością podczas snu?
Choroby a nadmierne pocenie
Choroby takie jak gruźlica czy bruceloza, a także niektóre pasożyty, mogą powodować nocne poty, podobnie jest też w przypadku nowotworów. W takich przypadkach do krwi są uwalniane białka zwane cytokinami. To wyzwala z kolei zmianę w gospodarce termicznej, w efekcie ciało kompensuje obniżenie temperatury wewnętrznej przez pocenie się.
Niektóre leki, w tym leki przeciwdepresyjne lub leki na cukrzycę, mogą zakłócać zdolność organizmu do regulowania temperatury. Ponadto winę za pocenie się może ponosić również alkohol. To on zaburza zdolność organizmu do termoregulacji w obu kierunkach, powodując zarówno potliwość, jak i dreszcze. Nawet kieliszek lub dwa wina mogą wystarczyć, aby przerwać sen i zaburzyć temperaturę ciała u niektórych osób.
Opracowano na postawie Well and Good
Polecamy
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości?
Brakuje im sił, by dokończyć zdanie czy ugryźć kęs kanapki. Agnieszka Kułaga: „Chorzy z miastenią czują się nierozumiani”
Pani Hanna chciała pozbyć się problemu z chrapaniem. Poszła na rutynowy zabieg, zmarła trzy miesiące później
się ten artykuł?