Przejdź do treści

Dlaczego księżna Kate nie straciła włosów podczas chemioterapii? Specjalistka wyjaśnia

Catherine, księżna Walii, podczas mistrzostw Wimbledon 2024- Hello Zdrowie
Księżna Kate powoli wraca do zdrowia Fot. Clive Brunskill/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy napisaliśmy, że 42-letnia księżna Kate zakończyła chemioterapię, internauci niedowierzali, że przeszła ona tak poważne leczenie. Powód? Mimo wielomiesięcznej chemioterapii może nadal cieszyć się pięknymi włosami. „Terapia bez utraty włosów?”, „Jak to możliwe, że nie wypadły jej włosy?” – dociekali w komentarzach. Zagadkę tę wyjaśnia lekarka Karin Jordan z Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego.

Tabletki łagodniejsze niż wlewy

We wrześniu 2024 roku księżna Kate podzieliła się radosną wieścią o zakończonej chemioterapii. Podczas gdy jedni empatyzowali z żoną księcia Williama i kibicowali jej w powrocie do pełni zdrowia, drudzy nabrali podejrzeń wobec zastosowanego u niej leczenia. Księżna Kate nie doświadczyła bowiem utraty włosów, co dla wielu wydaje się mało prawdopodobne.

Chemioterapia to leczenie cytotoksyczne, którego celem jest zniszczenie komórek nowotworowych. To jedna z najczęstszych metod leczenia nowotworów złośliwych. Chemioterapia wpływa bezpośrednio na komórki rakowe i ma za zadanie hamować ich podział, a tym samym ich rozrost. Niestety stosowane leki atakują nie tylko komórki rakowe, ale i pozostałe, zdrowe komórki organizmu.

Jednym z najbardziej widocznych i często traumatycznych skutków ubocznych chemioterapii jest utrata włosów. Jak wyjaśnia Karin Jordan z Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego, intensywność wypadania włosów zależy od rodzaju leku, jego dawkowania i sposobu podawania.

„Czy dojdzie do utraty włosów, zależy głównie od rodzaju leku przeciwnowotworowego, ale także od jego dawki i sposobu podania” — wyjaśniała Frankfurter Rundschau.

Chemioterapia podawana jest w formie tabletek, jak i wlewów do żył lub zastrzyków. Tabletki często prowadzą do minimalnej utraty włosów, a czasem nawet nie wywołują tego skutku ubocznego. Jednym z łagodniejszych leków dla włosów, który podaje się doustnie, jest kapecytabina.

Prof. Jordan wskazuje także, że są nowoczesne metody leczenia, takie jak immunoterapia, które znacznie rzadziej wywołują wypadanie włosów. Immunoterapia polega na wzmocnieniu układu odpornościowego, aby mógł samodzielnie zwalczać komórki nowotworowe.

Warto zauważyć też, że księżna Kate przechodziła chemioterapię zapobiegawczą, a nie standardową.

Księżna Kate z księciem Williamem i dziećmi na łonie przyrody- Hello Zdrowie

Sposoby na zminimalizowanie skutków ubocznych

Choć nie ma leków zapobiegających całkowicie utracie włosów w czasie leczenia onkologicznego, można złagodzić ten efekt uboczny poprzez stosowanie różnych środków wspomagających. Jednym z nich jest schładzanie skóry głowy specjalnymi nasadkami chłodzącymi przed, w trakcie i po podaniu leku. Zimno powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejsza ilość leku docierającego do cebulek włosowych, spowalniając ich metabolizm.

W czasie chemioterapii należy unikać częstego mycia włosów, używać letniej wody i zrezygnować z suszenia suszarką. Te proste kroki pomagają chronić skórę głowy i minimalizować skutki uboczne chemioterapii w postaci utraty włosów.

źródło: Frankfurter Rundschau, Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?