„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
Dzięki niej trudne dni cyklu menstruacyjnego stają się tematem do śmiechu. Bella Humphries na scenie odważnie i z humorem mówi o własnych zmaganiach z PMDD. Jej występy to połączenie śmiechu i prawdziwego życia, w których nie boi się dzielić najtrudniejszymi doświadczeniami. Publiczność nie tylko śmieje się do łez, ale też wychodzi bogatsza o nową wiedzę.
Na scenie z misją i humorem
W świecie stand-upu, gdzie humor bywa zarówno azylem, jak i bronią, Bella Humphries zdecydowanie wyróżnia się na scenie. Komiczka umiejętnie łączy śmiech z ważną misją podnoszenia świadomości na temat przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD). Schorzenie to dotyka około 3-8 proc. menstruujących kobiet na całym świecie. Charakteryzuje się nasilonymi symptomami emocjonalnymi i fizycznymi, które pojawiają się w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Objawy takie jak skrajne wahania nastroju, depresja, lęk, a także bóle ciała, mogą być na tyle intensywne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżają jakość życia.
PMDD często pozostaje niezrozumiane i niediagnozowane. Jak przyznaje sama Humphries, zanim dowiedziała się, że cierpi na PMDD, jej stan był poważny. Miała myśli samobójcze, które pojawiały się u niej regularnie co miesiąc.
”Miałam mnóstwo myśli o zrobieniu sobie krzywdy lub o tym, że nie chcę już żyć” – mówiła w rozmowie dla BBC News i dodała – „Byłam naprawdę w dość ciemnym miejscu”.
Komiczka wyznała, że do momentu usłyszenia diagnozy nie wiedziała nic o PMDD. Z tego powodu postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami. Zrobiła to pierwszy raz na festiwalu Edinburgh Fringe. Jej opowieści o PMDD pełne były sarkazmu, autoironii i inteligentnych spostrzeżeń, które równocześnie bawiły i edukowały. Jeden z jej żartów został uznany przez Times za jeden z najlepszych na wydarzeniu.
„Czasami czuję się tak źle, że myślę, że jedynym wyjściem jest wsiąść do samochodu i wjechać tak szybko, jak potrafię, w drzewo. Ale nigdy bym tego nie zrobiła, ponieważ jestem feministką i nie chciałabym, by takie dziedzictwo pozostało po kobietach za kierownicą” – brzmiał żart.
„Odbiór jest bardzo pozytywny”
Bella Humphries przyznała w rozmowie z BBC, że mówienie głośno o tym, przez co przechodzi, dodało jej siły. Wyjaśniła, że dzięki temu „potrafi znaleźć coś zabawnego w naprawdę trudnych chwilach”.
„To bardzo osobiste i szczere. Czasami trochę surowe, ale wciąż bardzo zabawne” – wyznała.
Teraz kontynuuje swój cel i dzieli się doświadczeniem cyklu miesiączkowego w swoim programie Square Peg. Chce być wsparciem dla tych, którzy na co dzień borykają się z podobnymi problemami.
„Na mój pokaz przychodzi wiele kobiet w różnym wieku, ale odbiór jest bardzo pozytywny” – mówiła komiczka.
Ma nadzieję, że dzięki temu uda jej się zwiększyć świadomość nie tylko na temat zaburzenia PMDD wśród swoich odbiorców. W trakcie swoich wystąpień porusza także problemy, z jakimi kobiety spotykają się przykładowo w gabinecie u ginekologa. Jedną z jej historii, którymi dzieli się z fanami, jest opowieść o zakładaniu spirali antykoncepcyjnej.
„Było tam dwóch lekarzy. Jeden był wsparciem moralnym dla drugiego. Nie dla mnie. Ja nie dostałam absolutnie żadnego wsparcia. Ale to jest tak bardzo dziwna sytuacja, dlatego, że jest się tam nago od pasa w dół, jak Kubuś Puchatek. Zastanawia mnie, dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Myślę, że więcej osób zdecydowałoby się na badanie, gdyby on był na plakacie promującym”
Jak przyznała Humphries, wiele z jej słuchaczek utożsamia się z tym, co mówi ze sceny.
Rozwiń”Wiele osób czuje się bardzo emocjonalnie, co naprawdę miło usłyszeć, ponieważ, dla mnie to również bardzo emocjonalne” – podkreśliła.
Zmagasz się z podobnymi objawami przed miesiączką?
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?