Dlaczego nie należy nosić stringów? „Bakterie po paseczku biegną jak po autostradzie” – ostrzega ginekolożka
Noszenie stringów nie jest dobre dla zdrowia. „Cienkie stringi to droga dla bakterii do okolicy cewki” – ostrzega lek. Agnieszka Nalewczyńska na swoim profilu na Instagramie. Ginekolożka tłumaczy, że w ten sposób narażamy się na infekcje okolic intymnych.
Po sznurku do infekcji
Stringi są uwielbianą bielizną przez wiele kobiet. Charakteryzują się mocno wyciętym krojem z cienkim paskiem między pośladkami i niezbyt dużym trójkątem z przodu. Sięgamy po nie szczególnie latem, kiedy częściej wybieramy dopasowane ubrania. Jak jednak podkreślają lekarze, noszenie stringów nie jest dobre dla naszego zdrowia. Cienki pasek wbija się w krocze o wiele bardziej niż zwykłe majtki przez co drażni srom i odbyt. Z tego powodu powinny unikać ich osoby, które cierpią na wulwodynię lub mają różnego rodzaju problemy w okolicach odbytu.
Noszenie stringów jest także krótką drogą do infekcji pochwy, przed czym ostrzega ginekolożka Agnieszka Nalewczyńska. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie nagrała krótkie wideo, w którym opowiedziała, dlaczego ten typ bielizny nie sprzyja zdrowiu intymnemu.
„Takie cienkie stringi to droga dla bakterii do okolicy cewki” – podkreśliła.
Nalewczyńska wyjaśniła, że w okolicach analnych mnożą się bakterie. Na przykładzie fantomu pokazała, w jaki sposób przenoszą się one dalej. Jak widać, dzieje się tak w szczególności, jeśli stringi mają cienki pasek, który łatwo się przesuwa i drażni okolice pochwy.
„My się pocimy – to jest normalne. I te bakterie na tym paseczku jak po autostradzie sobie biegną do góry, do okolicy pochwy, do okolicy cewki” – tłumaczyła i dodała – „Escherichia coli, welcome”.
Stringi a bakterie E. coli
Escherichia coli to urzęsiona Gram-ujemna bakteria żyjąca naturalnie w jelicie człowieka. Bakteria ta uczestniczy w trawieniu pokarmu oraz przyczynia się do wytwarzania witamin z grupy B oraz K. Pałeczki E. coli zawierają jednak również szczepy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Infekcje u ludzi wywołują, gdy z odbytu dostaną się poza obszar fizjologicznego występowania, na przykład do cewki moczowej. Mężczyźni mają mniejsze szanse na rozwój infekcji dróg moczowych, ponieważ ich anatomia nie sprzyja zakażeniu tak jak u kobiet – żeńska cewka moczowa jest krótsza, co ułatwia przemieszczanie się bakterii, a także odległość do cewki jest mniejsza, co także sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów do dróg moczowych.
Zakażenie pałeczką okrężnicy w pochwie może zaburzać naturalną równowagę bakteryjną pochwy i prowadzić do zakażenia objawowego. Jeśli często nosimy stringi, warto zwrócić uwagę, czy nie zmienił się kolor wydzieliny z pochwy. E. coli może także powodować infekcję układu moczowego (m.in. zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego). Należy więc zrezygnować z noszenia stringów, jeśli zauważymy u siebie takie objawy jak krew w moczu, nacisk na pęcherz czy ból podczas oddawania moczu.
Agnieszka Nalewczyńska
Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.
Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje 246 tys. osób.
RozwińCzy po przeczytaniu artykułu rozważysz zmianę typu bielizny, którą nosisz?
Polecamy
Higiena intymna u mężczyzn – jak i dlaczego trzeba o nią dbać?
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
„Klej na skrzydełkach podpasek zamarza i nie trzyma, a tampon z aplikatorem zamienia się w lodowaty szpikulec”. Jak przechodzi się okres na Grenlandii?
O czym świadczą upławy w ciąży? Sprawdź, kiedy udać się do lekarza
się ten artykuł?