Dlaczego wciąż wstydzimy się mówić o raku? „Pacjentki nie chcą być oceniane przez pryzmat słabości”[WIDEO]
Choć o raku mówimy coraz więcej, to jednak wciąż to wstydliwy temat. – Budujemy taki obrazek, że jesteśmy piękni, bogaci korzystający z życia i choroba trochę do tego obrazka nie pasuje – podkreśla psychoonkolog Adrianna Sobol.
Tym razem w studiu Hello Zdrowie gości psychoonkolog Adrianna Sobol – członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe, w której pracuje z pacjentami onkologicznymi, prowadzi warsztaty oraz tworzy kampanie i akcje społeczne m.in. „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa” czy „ProstaTaHistoria”. Jest też autorką licznych poradników psychologicznych dla pacjentów. Prowadzi też Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO oraz współtworzy audycję radiową „O raku przy kawie”.
Psychoonkolog i członkini Fundacji OnkoCafe w rozmowie z Dorotą Kacprzak podkreśla, że rak powoli przestaje być w wstydliwym tematem. Już coraz rzadziej, jak mówi, dziwi na przykład „łysa głowa” na ulicy. Jest też jednak druga strona. Mimo tego, że o nowotworach mówi się coraz więcej, to wciąż to nie jest temat, o którym rozmawiamy w pełni otwarcie.
– Budujemy taki obrazek, że jesteśmy piękni, bogaci korzystający z życia i choroba trochę do tego obrazka nie pasuje – mówi Sobol.
Zobacz całą rozmowę na naszym kanale na YouTubie i pozostałe części wywiadu tu. Następne jego fragmenty już wkrótce, obserwuj nasz kanał!
Zobacz także
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Jenna Fischer o zmaganiach z rakiem piersi: „Gdybym czekała sześć miesięcy dłużej, to mogłoby się rozprzestrzenić”
się ten artykuł?