Dlaczego Witamina B12 i foliany mogą pomóc przy terapii depresji? Wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska
„Układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy na niedobory witaminy B12. Z tego powodu zdarza się, że objawy depresyjno-lękowe czy spadek nastroju pojawiają się na tle tego niedoboru” – podkreśla farmaceutka Zofia Winczewska. Tłumaczy, dlaczego witamina B12 i foliany mają tak duże znaczenie przy depresji i stanach lękowych.
B12 i foliany – kto jest narażony na niedobór?
Farmaceutka Zofia Winczewska podkreśla, że witamina B12 i foliany są ważnymi „cegiełkami” w kontekście zdrowia psychicznego.
Podkreśla, że układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy na niedobory witaminy B12. Z tego powodu zdarza się, że objawy depresyjno-lękowe czy spadek nastroju pojawiają się w pierwszej kolejności na tle tego niedoboru.
„Na niedobory witaminy B12 szczególnie mocno narażeni są entuzjaści diet roślinnych, osoby 50+, stosujący metforminę, leki obniżające kwasowość żołądka (IPP) – warto szczególnie w tych przypadkach mieć na oku poziom witaminy B12″ – zaznacza farmaceutka.
Niedobory witaminy B12 a depresja
Zofia Winczewska zaznacza, że u osób z depresją stwierdza się obniżony poziom folianów i witaminy B12, a także podwyższony poziom homocysteiny (nawet u 45-55 proc. chorych).
„Podniesiony poziom homocysteiny (…) skutkuje zaburzeniami w metabolizmie neuroprzekaźników (tj. serotonina). Hiperhomocysteinemia przekłada się także na stres oksydacyjny i uszkodzenia śródbłonka naczyń” – tłumaczy farmaceutka.
Winczewska tłumaczy, że wykazano również związek między niskim poziomem folianów a słabą odpowiedzią na leki przeciwdepresyjne. Badania wskazują, że dodatek folianów do terapii może poprawiać odpowiedź na stosowane leki. Inne badanie udowadnia z kolei, że suplementacja witaminy B12 w skojarzeniu z lekami z grupy SSRI znacząco wspomogła redukcję objawów depresji.
„Suplementacja obu tych związków (przy stwierdzonych niedoborach) powinna być brana pod uwagę w terapii depresji i indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta pod nadzorem medycznym” – podsumowuje Winczewska.
Zofia Winczewska
Zofia Winczewska to farmaceutka, która aktywnie działa w mediach społecznościowych. Pisze także bloga zosiawinczewska.pl. Ekspertka na co dzień zajmuje się prowadzeniem szkoleń i wykładów związanych z tematem suplementacji spersonalizowanej. Jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go ponad 8 tys. osób.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Badanie jąder nie jest wstydliwe. Ono przełamuje tylko pewną intymność” – mówi urolog Tomasz Wiatr
„Wiek pierwszego kontaktu drastycznie się obniżył i dziś dotyczy nawet dzieci 7-, 8-letnich”. Z seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską rozmawiamy o pornografii
się ten artykuł?