Jak wybrać dobry płyn do higieny intymnej?
Apteki, drogerie i sklepy mają w swojej ofercie różnorodne produkty do higieny okolic intymnych. Wybór odpowiedniego preparatu jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poznaj składniki, jakie powinien zawierać dobry płyn do higieny intymnej. Na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Prawidłowa higiena intymna to klucz do zdrowia układu moczowo-płciowego
W pochwie panuje lekko kwaśne środowisko – prawidłowe pH ma wartość ok. 3,8-4,5. Jest ono podtrzymywane przez bakterie zasiedlające śluzówkę dróg rodnych. Większość z nich to pałeczki kwasu mlekowego z rodziny Lactobacillus, które produkują wspomniany kwas mlekowy i w ten sposób obniżają pH. Takie warunki są niekorzystne dla rozwoju bakterii, więc zobojętnianie środowiska pochwy sprzyja rozwojowi zakażenia.
Podstawowa profilaktyka infekcji dróg rodnych obejmuje właściwą higienę intymną. Co to oznacza? Przede wszystkim wykorzystanie do codziennego mycia odpowiednich środków. Zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, przez co podnosi kwaśne pH pochwy i może tym samym osłabić ochronę okolic intymnych przed zakażeniem patogenami. Dlatego zamiast niego stosuj dobre płyny do higieny intymnej, przebadane ginekologicznie i bezpieczne dla środowiska pochwy.
Nie korzystaj z mocno perfumowanych, silnych żeli pod prysznic. Unikaj też zbyt częstych kąpieli z użyciem musujących kul lub innych kosmetyków, które negatywnie wpływają na pH dróg rodnych. Okolice intymne myj delikatnie, unikaj tarcia lub szorowania, które mogłoby spowodować podrażnienia. Po kąpieli dokładnie osusz ciało miękkim ręcznikiem, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.
Co powinien zawierać płyn do higieny intymnej z dobrym składem?
Dobry płyn do higieny intymnej bazuje na delikatnych środkach myjących, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry ani nie wpływają na pH pochwy. Podstawowym dodatkiem do takich produktów jest kwas mlekowy, który zakwasza środowisko dróg rodnych i tym samym może zapobiec rozwojowi infekcji.
Zwróć uwagę na to, żeby płyn do higieny intymnej był hipoalergiczny, czyli pozbawiony składników często odpowiedzialnych za reakcje uczuleniowe. Nie powinien on zawierać parabenów, sztucznych barwników i silnych substancji zapachowych. Dodatkowo warto poszukać na opakowaniu informacji o przeprowadzonych testach dermatologicznych i ginekologicznych.
Rodzaje płynów do higieny intymnej
Oprócz samego mycia wiele dobrych płynów do higieny intymnej wywiera dodatkowe korzyści na zdrowie okolic intymnych. Producenci często dodają do nich składniki o różnych kierunkach działania:
- nawilżające, np. gliceryna, kwas hialuronowy – przy problemach z suchością pochwy spowodowaną m.in. menopauzą,
- łagodzące, np. pantenol, alantoina, ekstrakty roślinne z aloesu, nagietka czy rumianku – stosowane w przypadku podrażnienia okolic intymnych wynikającego m.in. z infekcji, odparzenia czy nieodpowiedniej higieny,
- antyseptyczne, np. oktenidyna, chlorheksydyna, klimbazol, wyciągi ziołowe z tymianku, żurawiny czy kory dębu – wspomagają leczenie zakażeń pochwy,
- wzmacniające naturalną florę bakteryjną – zawierają prebiotyki, czyli pożywkę dla zasiedlających pochwę bakterii, np. inulinę, oligosacharydy.
Ciekawym przypadkiem jest przeciwgrzybiczy płyn do higieny intymnej. Dobre preparaty mają czasem celowo lekko zasadowe pH o wartości ok. 8,0, ponieważ grzyby Candida łatwo rozmnażają się w kwaśnym środowisku pochwy. Dlatego podczas infekcji grzybiczej pomocne bywa tymczasowe podniesieniu odczynu do wartości zasadowych.
Co ciekawe, najnowsze wytyczne odradzają stosowanie jakichkolwiek środków myjących w okolicach intymnych. Do ich higieny zaleca się wyłącznie ciepłą wodę, ponieważ pochwa ma zdolność samooczyszczania. Jednak nie każda kobieta jest w stanie całkowicie zrezygnować ze stosowania kosmetyków myjących. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z dobrego płynu do higieny intymnej – to lepsza opcja niż agresywne mydła i żele pod prysznic.
Bibliografia:
- Chen Y., Bruning E., Rubino J., Eder S. E., Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage, Women’s Health 2017, 13(3): 58-67.
- https://ginekologiawpolsce.pl/higiena-intymna/ [dostęp 10.05.2024].
- https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/you-dont-need-fancy-products-for-good-feminine-hygiene [dostęp 10.05.2024].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Higiena intymna u mężczyzn – jak i dlaczego trzeba o nią dbać?
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Jak probiotyk ginekologiczny może wspierać kobiece zdrowie?
„Niemal każda młodsza pacjentka pyta, czy może zostawić skarpetki na stopach”. O tym, czego Polki wstydzą się u ginekologa, mówią Olga Błaszczak-Galewska i Joanna Pabich-Worożbit
się ten artykuł?