Dzień urlopu na cytologię i badanie piersi. Takie rozwiązanie wprowadził pracodawca z Łomży
Ciężko znaleźć ci czas na cytologię i badanie piersi? Pracownice szkoły językowej z Łomży mają już ten problem z głowy. Dostały od pracodawcy jeden wolny dzień więcej, żeby zrobić badania. Teraz promują ten pomysł wśród innych pracodawców.
Ukłon w stronę kobiet
Kobiety z Fundacji L i szkoły językowej z Łomży dostają od swojego pracodawcy dodatkowy, dwudziesty siódmy płatny dzień urlopu. Tylko po to, żeby zrobić cytologię i badanie piersi. Z pomysłem przyszły do niego pracownice, a że jak podkreślają, ich firma jest „mocno sfeminizowana” – ich szef nie „miał wyboru” i od razu się zgodził. Właściciel szkoły językowej Sebastian Jaworski podkreśla, że koszt, który ponosi pracodawca, naprawdę jest niewielki, w porównaniu z „zyskiem”, jakim jest uratowanie czyjegoś życia.
Jego rozwiązanie przypadło do gustu pracownicom, które podkreślają, że na badanie nie zawsze udaje im się znaleźć czas. Teraz promują ten pomysł wśród innych pracodawców.
Weź wolne od raka
1 października 2020 roku ruszyła akcja #WeźWolneOdRaka, zainicjowana przez pracownice szkoły językowej w Łomży i Fundacji L. To kampania informacyjno-społeczna, której celem jest propagowanie regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Organizatorzy zachęcają pracodawców do szerzenia idei profilaktyki nowotworowej wśród pracownic poprzez udzielanie dodatkowego dnia płatnego urlopu przeznaczonego na wykonanie badań. Jak to działa w praktyce?
Każdy przedsiębiorca może dołączyć do akcji poprzez zarejestrowanie się na stronie http://www.wezwolneodraka.pl i pobranie specjalnego „biletu”. Kobiety podczas wizyty na badaniu kontrolnym (cytologii lub badania piersi) proszą lekarza o pieczątkę.
Podstemplowany bilet jest podstawą do udzielenia dodatkowego dnia płatnego urlopu. Należy go wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Organizatorzy proszą, by po upływie tego czasu każda firma, bądź instytucja biorąca udział w projekcie, nadesłała drogą mailową informację na temat liczby wykorzystanych biletów.
Wciąż mało kobiet bada się regularnie
Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe mające na celu jak najwcześniejsze wykrycie zmian przedrakowych w szyjce macicy. Wczesne zmiany na szyjce macicy nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważna jest regularna cytologia, by nie dopuścić do rozwoju zmian zaawansowanych.
Z kolei USG, mamografia i samobadanie piersi są niezbędne, żeby wcześnie wykryć raka piersi. Lekarze alarmują – jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi ze strachu. Obawiają się, że odkryją coś niepokojącego i wolą o tym nie wiedzieć. To bardzo błędne myślenie! Wybierz badanie odpowiednie dla siebie i badaj się regularnie. Robienie USG wskazane jest u kobiet od 25.-30. roku życia. Jest nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne. Wykonywanie mammografii zaleca się kobietom po 40-tce, co dwa lata, a po 50. roku życia – raz do roku. Niezależnie od tych dwóch badań, warto też, żebyśmy same badały swoje piersi. To wcale nie jest takie trudne!
Cytologia i badanie piersi są dla kobiet w poszczególnych grupach wiekowych refundowane przez NFZ, ale i tak według wyliczeń ekspertów z branży medycznej regularnie bada się mniej niż połowa kobiet. Najwyższa pora to zmienić. Badałaś się już tym roku? Nie? To leć się przebadać. I koniecznie namów do tego koleżanki.
Zobacz także
„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych
„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie
Polecamy
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
Dramatyczne wyznanie żony Tomasza Jakubiaka. „Groziłaby mu śmierć głodowa”
się ten artykuł?